ŠETNJA NA MARTINJE

tekst i foto: Ivica Košak
WIESBADEN- KETTERNSCHWALBACH/
 Tradicionalna šetnja prirodom Hrvatske kulturne zajednice Wiesbaden, završena je i ove godine proslavom Martinja. Predsjedništvo i članovi uz nazočnosti prijatelja zajednice umješno su se pripremili za ovu priliku. Program je započeo predsjednik Ivica Košak s par riječi o programu i planovima rada Zajednice. Predstavljeni su izabrani radovi s nedavno proteklog Sajma knjige u Frankfurtu. Posebno je  istaknuto njemačko izdanje već poznatog travarskog priručnika Božja biljna ljekarna, autora Jure Marčinkovića. Njemački naslov ove knjige u izdanju Školske knjige glasi: Gottes Heilpflanzenapotheke

Ovaj rad treba promatrati u svijetlu hrvatske ljekarničke tradicije kakvu nalazimo u zapisima  legendarnih ljekaruša.  Stručna recenzija ove knjige biti. će objavljena u glasnika kulturne zajednice RIJEČ broj 43. Posebno zanimanje  izazvalo je predstavljanje Zbornika radova s trećeg Međunarodnog znanstvenog skupa “Matija Vlačić Ilirik” u nakladi Grada Labina.

Pogled u ovaj uradak, a koji je nastao kao rezultat istraživanja iz čak sedam različitih zemalja, omogućio je prisutnima dr. Luka Ilić, urednik zbornika. Dr. Ilić je naglasio kako prilozi ove knjige trebaju poslužiti kao svojevrsni vodič potencijalnim istraživanjima ovog hrvatsko njemačkog znanstvenika i reformatora  iz 16. stoljeća. Zanimljivu izreku Primoža Trubara, a koja je citirana u zborniku prenosimo kao:  – Hrvati vole pit´ vino, dobri su u tučnjavi, a krađa konja im je manji grijeh od nepridržavanja vjerskih zapovijedi…

Tradicija slavljenja Martinja nastavljena  je s kratkim pregledom legendi o svetom Martinu rođenom u panonskoj Savariji (danas  Szombathely u Mađarskoj). Susret je okrunjen tradicionalnom krštenjem mošta po Križevačkim štatutima, a  koje su na simpatičnom kajkavskom izrekle Nada Višak i Nina (Zdenka) Wartmann.  Ukusno pripremljena zagorska kotlovina prijala je svima, a poseban su gušt bili vrući kesteni, tako da zabavi uz pjesmu u folklornom stilu nije do kasno u noć bilo kraja.

Ketterschalbach, uspavano gnijezdo na Taunusu imalo je   za hrvatske goste jednu posebno zanimljivu  atrakciju,  u tom se mjestu posebno njeguju  lokalni dijalekti o čemu svjedoči i mala brončana statua u središtu naselja, pa je  načas uspostavljena usporedba s Petricom Kerempuhom.

0 0 votes
Article Rating

Related Post

Subscribe
Notify of
guest
1 Comment
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Josip Mayer
12 years ago

Lijepo lijepo,

samo kada bi još udruštvo bilo više,
mladih naraštaja.