Komentari na tekst “Biti majka i poslovna žena”
ZGleißberg/14.01.2015./ Poštovani gospodin Katić, dozvolite jednu dvije zamjerke na vašu teoriju koja je isključivo gledana iz muškog ugla.
Pišete da su djeca vašeg prijatelja pitali stalno gdje je mama jer on nije bio u stanju igrati ulogu majke.
Interesantno a to znači da ste vi mišljenja da majka može obe uloge preuzeti kad je otac stalno odsutan.
Drugo vaše mišljenje je da majka može raditi pola dana a ostatak dana da vodi domaćinstvo i brine za djecu.
Ali i ta verzija ima bezbroj nedostataka ako smijem primjetiti.
Žena koja radi polovinu dana ne može stvarati karijeru, i obićno rade manje plaćene poslove pa je i dalje ovisna o svom partneru.
Danas imamo na žalost trend gdje se mnogi partneri rastaju, iz kojeg razloga to je sad druga prića, a zakonski danas žena u Njemačkoj nema nikakva prava na uzdržavanje od partnera nakon rastave. Dok je muž stvarao karijeru u mladim danima ona se brinula za djecu i domaćinstvo, i nakon rastave ostaje u nezavidnom položaju sa malom zaradom da jedva proživljava, a često se ti super očevi niti ne brinu za djecu nakon rastave. I na kraju imamo nove generacije mladeži koje odrasta bez očeva jer
oni nisu ni prije bili present, a niti kasnije nemaju vremena za svoj naraštaj.
Danas imamo u Njemačkoj trend da većina žena koje su odgajale obitelj ima minimalnu mirovinu i prinuđena je na socijalnu pomoć ili mora dalje raditi da bi mogla preživjeti ako je dovoljno zdrava.
Vase teoretske teze su po mom misljenju i te kako patrijahalne niste se bas puno pomakli….
A kako bi bilo da oba roditelja rade normalno radno vrijeme vraćaju se kući poslije podne i vode zajednički brigu o obitelji djeci i o svom partnerstvu…
Znači vaša poslovna knjiga je isključivo u interesu muške populacije ali ni u kom slučaju rješenje za boljitak obitelji u današnjem 21 stoljeću.
Uz lijep pozdrav, Zdenka G.
…
Dražen Katić/ 15.01.2015./ Poštovana gospođo Gleißberg, hvala na iscrpnom komentaru. moja teorija i je na neki način patrijahalnog karaktera i ja to ne skrivam. U patrijahalnom društvu koja su dosad postojala nismo imali ni približno toliki broj rastava brakova kao danas. Pored toga djeca kada su došla kući imala su toplo jelo a ne salamu iz frižidera. jelo se za stolom, a prije toga se molilo i zahvalilo boga za hranu. U današnjem emancipiranom svijetu djeca ne mogu naći identitet jer im fali otac. za mene osobno je patrijahalno društvo daleko kvalitetnije od današnjeg postojećeg sistema koji uništava familiju. Nadam se da ste zadovoljni mojim odgovorom. drago mi je da je članak tako dobro komentiran. Šta se tiče izdanja moje prve knjige ona je namjenjena i muškarcima i ženama, uskoro ću izdati moju 4. knjigu koja je također namjenjena kako muškom tako i ljepšem spolu. Ugodno večer. drazen katic