NIKADA ISTIM PUTEM I NIKADA SAMA

Nova knjiga: “Snivala sam Božić u Hrvatskoj” autorice Valentine Krčmar

tekst: Nela Katić

Zagreb/ Knjiga hrvatske iseljeničke spisateljice Valentine KrčmarSnivala sam Božić u Hrvatskoj” predstavljena je u četvrtak 22. prosinca u Hrvatskoj matici iseljenika (HMI) u Zagrebu.

Knjigu su predstavili urednik Damir Borovčak, ravnateljica HMI-ja Ana-Marija Piskulić, ravnatelj Centra za odgoj i obrazovanje Tuškanac Zdenko Mlakar i autorica Valentina Krčmar.

Među brojnom publikom u prepunoj Matičinoj dvorani bili su nazočni uglednici iz  javnoga života Zagreba i Hrvatske, a prigodni program atraktivno je izveo Glazbeni sastav Gračani.

Po Borovčakovim riječima, knjiga nije bezazleni putopis o hrvatskim ljepotama u kojoj autorica bilježi događaje, opisuje područja i krajeve nego, uza sve to, kroz retke ove knjige probija silna ljubav prema domovini. U tekstovima se osjeća posebno autoričin karakter, koji dolazi do izražaja u silnoj sućuti i razumijevanju prema bližnjima, prijateljima i ljudima koje susreće te posebno prema onima koji su stradali u agresiji na Hrvatsku, rekao je Borovčak. Naglasio je kako kroz njezine prozne i lirske crtice u knjizi do izražaja dolaze i veliki hrvatski problemi poput onih oko demografskih pitanja i stalnoga iseljavanja te napuštanje svoje zemlje. Knjiga, istaknuo je Borovčak, ima deset poglavlja koja su razvrstana u sedam cjelina, 79 podrubnica ili bilježaka, 305 imena u kazalu te 105 fotografija.

Piskulić je ustvrdila kako je autorica u svoju knjigu kao istinska istraživačica utkala znatiželju i strast, koji zajedno djeluju na čitatelja. Ocijenila je i kako je knjiga lišena sebeljublja pa iz nje prodire, kako je rekla, nepatvorena ljubav iseljenika prema domovini.

Knjiga “Snivala sam Božić u Hrvatskoj” putopisna je proza, a nastavak je prve autoričine knjige, koju je zaključila razmišljanjem o neodlasku u Pariz pa ovu knjigu počinje opisom Pariza u kojem je, tvrdi, naučila kako treba voljeti svoju zemlju.

Knjiga se sastoji od više povezanih cjelina naslovljenih – Priče o ljepotama, Putevima hrabrih, Hrvatski biseri, Naše boli i patnje te I za kraj. Tu su i upečatljive fotografije i kazalo imena koje se čita kao uzbudljivi i dojmljivi dnevnik autorice koja umije putovati svijetom.

1 Urednik knjige Damir Borov akValentina Krčmar je spisateljica, kulturna i humanitarna djelatnica. Živi u Kanadi punih 47 godina, a rođena je u Vrbanji kraj Županje, odrasla u Zagrebu gdje se školovala i diplomirala humanističke studije na Filozofskom fakultetu. Godine 1970. odselila je s obitelji u Toronto, gdje je sa suprugom osnovala geodetsku tvrtku. Za Domovinskoga rata uključila se u rad hrvatske zajednice. U udruzi Almae matris Croaticae alumni (AMCA) bila je predsjednica (1997.-99.), kao i u udruzi Bedem ljubavi, čiji je ogranak osnovala 1990. u Torontu. Surađivala je sa Crvenim križem, UNICEF-om, UN-om, pisala u kanadskom tisku, posebice u dnevnicima Toronto Star i Sun, s ciljem pomoći domovini u Domovinskome ratu. Odlikovana je Redom hrvatskog pletera 1996. Objavila je 2005. knjigu “Hrvatska mojim očima i srcem”.

Kanadski zapisi Valentine Krčmar, kao i oni nastali u Hrvatskoj – čitka su putopisna proza kršćanskoga nadahnuća. Valentina Krčmar u ovoj se knjizi pokazala kao duhovit kroničar raznih sudbina s kojima joj se ukrstiše putovi od Toronta do Zagreba, od Zagreba do Slavonije, od Međimurja do Like, od Like do Dubrovačkoga primorja, Korčule i natrag do Toronta – ali nikada istim putem i nikada sama. Vida ratne rane Lijepe Naše, i kao humanitarna aktivistica i kao izvjestiteljica. Autorica je dviju knjiga i stotine i stotine članaka. Piše na engleskom i hrvatskom jeziku. Valentinina je putopisna proza humana jer ona, što je danas rijetkost, rastvara dušu – valjda baš zato što bezdušna stvarnost zatvara ljudske vidike.

Vidike nam zatvara i potrošačko društvo, društvo koje od Došašća stvara spektakl – unosnu turističku atrakciju. Spisateljica Krčmar   suprotno zagovara, sniva Božić nutrine, Božić ljudske duše sposobne da oćuti bližnjega u radosti i nevolji, u blagostanju i siromaštvu. Preporučujem čitanje ove iznimno nadahnute knjige. Vjerujem da ćete osjetiti toplinu i nježnost, ali i razumljivu zabrinutost, zauzetost za naš zajednički boljitak i boljitak naše djece, zaključila je ravnateljica Hrvatske matice iseljenika Mirjana Ana-Maria Piskulić.

Prihod od prodaje knjige autorica je velikodušno namijenila u humanitarne svrhe.

0 0 votes
Article Rating

Related Post

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments