piše: Marija Juračić
Ime im zvuči kao neka opaka bolest, ali ne bojte se. To su samo riječi koje su se tako zavoljele da su se često pojavljivale zajedno pa su na kraju srasle jedna uz drugu i ne žele se ni na trenutak razdvojiti. Zato to nemojte ni pokušavati. Ljute se na taj postupak. Spojile su se nakon niza sastanaka.
Navikli smo ih u sintagmi vidjeti zajedno i počeli smo ih prihvaćati u zajedničkom sklopu. Iako su stupile u tu zajedničku vezu, one svaka za sebe zadržavaju svoje prvobitno značenje, svoju individualnost. Nije im međusobna ljubav oduzela karakter.
– dangubiti – gubiti dan, ljenčariti
– konjokradica – kradljivac konja
– krivolovac – bespravno lovi pa je zato kriv
– kućevlasnik- čovjek koji je vlasnik kuće
– takozvani- onaj kojeg tako zovu
– zlopamtilo- čovjek koji pamti samo zlo
– putopisac – čovjek koji piše o putovanjima
Već iz ovih primjera vidimo da se spajaju različite vrste riječi i da one ne poznaju međusobnu diskriminaciju. Lijepo živi imenica uz imenicu (kućevlasnik) glagol uz imenicu (dangubiti) pridjev uz imenicu (krivolovac) prilog uz glagol (takozvani)… U ovoj ljubavi zaista se ne broje krvna zrnca.
A ako si baš želite zakomplicirati život i nešto više doznati o sraslicama, onda možete pročitati silnu stručnu literaturu koja raspravlja o samoj biti sraslica, o razlici između sraslica i složenica, možete se igrati samo sraslicama i odrediti ih po nekim drugim kriterijima.
Primjerice, ako utvrdite da su konje najviše krali u ono doba kada su oni bili najvažnije prijevozno sredstvo, možete tu sraslicu nazvati povijesnom. Tko vam brani? Nastala je u jednom trenutku povijesti.
Ako mislite da sraslicu ribolovno treba vezati uz geografsko područje, slobodno je nazovite geografskom. Ako je ženomrzac prisutan u raznim društvima, slobodno tu sraslicu nazovite socijalnom…
Samo pazite da sve te sraslice napišete zajedno, da ne remetite njihovu ljubav.
Igra jezikom zna biti zanimljiva.