Dodjela nagrada za mastere i doktorate na hrvatske teme
tekst i foto: Aleksandra Brnetić
Berlin/ Milica Sabo, Ana Valjan, Johanna Beimdieke i Martina Perković dobitnice su ovogodišnjeg, drugog po redu natječaja Njemačkog društva za kroatistiku (DGfK) i Veleposlanstva Republike Hrvatske u Njemačkoj za najbolje radove hrvatskih ili njemačkih studenata i doktorskih disertacija mladih znanstvenika na teme iz hrvatske kulture i društva.
Nagrade je u ožujku ove godine raspisala udruga DGfK, koju vodi književna znanstvenica PD Dr. phil. Marijana Erstić, a koja je ujedno i idejna začetnica ovih nagrada. Natječaj je objavljen i na mrežnoj stranici Junge Osteuropa-Experten i na stranici Veleposlanstva.
Pokroviteljstvo nad ovom manifestacijom, kojom DGfK i hrvatsko veleposlanstvo želi bolje povezati pripadnike hrvatske zajednice u Njemačkoj, njemačke studente i mlade znanstvenike s Hrvatskom preuzeo je Središnji državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske.
Prije više od godinu dana utemeljeno je peteročlano Povjerenstvo za dodjelu nagrada. Prijavljene radove su iščitali i o nagrađenima odlučivali PD Dr. phil. Marijana Erstić, veleposlanik dr. Gordan Grlić Radman, prof. dr. Elisabeth sa Sveučilišta u Bambergu i počasna predsjednica DGfK, prof. dr. Ludwig Steindorff, Sveučilište u Kielu te dr. Daniel Lalić sa Sveučilišta u Passau, koji je prije dvije godine bio jedan od nagrađenih.
Sinoć je pak u Veleposlanstvu organizirana svečana dodjela nagrada koju je u ime odsutnog veleposlanika otvorio Ante Cicvarić, opunomoćeni ministar. Pozdravljajući okupljene, a među njima se našao i pokoji uzbuđeni roditelj, istaknuo je da hrvatsko suvremeno društvo ne rese samo uspješni nogometaši i sportaši nego da ono počiva i na vrijednim kulturnim temeljima koji sežu sve do Kosinjske tiskare, one prve hrvatske, a najstarije na slavenskom jugu.
Marijana Erstić ukratko je govorila o značenju natječaja i o njegovoj povijesti spomenuvši kako je došlo do osnivanja povjerenstva. Predstavila nam je i autorice dva jednako vrijedna ex aequo master rada – Johannu Beimdieke i Martinu Perković.
Ludwig Steindorff govorio je o značenju nagrađenih radova smjestivši ih u kontekst europskih integracija u kojima nije bitna samo politička komunikacija i gospodarsko umreženje nego, štoviše, međusobno poznavanje i znanje o kulturi i povijesti onog Drugog. Steindorff je pak predstavio autorice dviju ex aequo nagrađenih disertacija – Anu Valjan i Milicu Sabo.
Sve su autorice predstavile svoje radove osim Ane Valjan, koja nije mogla na put jer je pred porodom. Riječ je o ovim radovima:
M.A. Martina Perković – Sprachpolitik in Kroatien im 20. Jahrhundert (Otto-Friedrich-Universität Bamberg)
M.Ed. Johanna Beimdieke – Literarische Künstlerfiguren zu Beginn des 20. Jahrhunderts. Ein Vergleich ausgewählter Werke von Miroslav Krleža und Thomas Mann (Universität Siegen)
Dr. Ana Valjan – Die Sprachsituation in Bosnien und Herzegowina – eine soziolinguistische Analyse der kroatischen Sprache in Bosnien und Herzegowina (Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg)
Dr. Milica Sabo – Universalkonzepte im Fremdsprachenunterricht. Eine qualitative Studie sprachenübergreifender Lehr-Lernprinzipien am Beispiel des Kroatischen (Friedrich-Schiller-Universität Jena)
Nagrađene su dobile buket lijepog cvijeća, uručena im je i povelja ali bome i novčana potpora koja je došla od Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske. Autorice master radova su nagrađene sa po 300 eura, a autorice doktorata s 500 eura.
Ovu svečanu manifestaciju, koja je zračila veseljem i radošću, i koja je potrajala bome puna dva sata, a završila ugodnim ćakulama uz fino iće i piće, svojim je kantautorskim muziciranjem obogatio Ljudevit Ivić, umjetničkim imenom Seed Holden. Valpovčanin je to koji se u Berlin doselio prije godinu dana. Tijekom dodjeljivanja nagrada odsvirao nam je svoje tri pjesme – Romance, Dark Times i Callimaco Guadagni.