KAKO BITI ŠTO BOLJI RODITELJ

Deset zlatnih pravila u odgoju djeteta

piše: Verica Jačmenica-Jazbec, dr. med.

Svatko od nas teži tome da bude što bolji roditelj svome djetetu. Svako dijete je individua i svaki odnos između roditelja i djeteta je različit pa vrlo često nema smisla slijepo se držati nekih univerzalnih savjeta. Ipak, postoje neka pravila kojih bi se svaki roditelj kojem je stalo do dobroga odnosa s djetetom trebao pridržavati….

1. Nikada ne udarajte svoje dijete

Svaki roditelj zna kako ga dijete može izludjeti i dovesti u situaciju kada poželi udariti ga po guzi, no nemojte si dopustiti da to doista i učinite. Maknite se od djeteta, umijte se hladnom vodom, vrištite u jastuk… Pokušajte potrošiti nakupljenu negativnu energiju na drugi način koji ne ugrožava vaše dijete.

Zašto ne udarati? Mnogo je razloga. Udaranjem djetetu šaljete poruke koje mu vjerojatno nikad ne biste htjeli usaditi – da je u redu udariti slabijega od sebe, da je u redu udariti osobu koju voliš, da je u redu udariti kad ne znaš miroljubivi izlaz iz situacije, da je u redu primijeniti fizičku silu, da se roditelje sluša zbog straha… Neka vaš autoritet nad djetetom, koji je neosporno potreban, počiva na ljubavi, a ne na strahu. Zadnje, ali ne i najmanje važno – u našoj je državi udaranje djece kažnjivo zakonom.

2. Poštujte dijete

Vaše dijete, ma koliko malo bilo, ima svoju osobnost, interese i želje. Iako je maleno, ono je također ljudsko biće koje zahtijeva odnos pun ljubavi i uvažavanja. To ne znači da mu morate ispunjavati svaki prohtjev, ali trebali biste ga pustiti da slobodno izrazi svoje želje, iako će neke od njih možda biti odbijene. Ne ismijavajte ga, ne umanjujte njegove strahove ili dvojbe, nikad ga ne vrijeđajte, ni omalovažavajte. Nikad nemojte smetnuti s uma da to maleno biće ima svoj integritet koji vi, ni itko drugi ne smijete narušavati.

3. Igrajte se s djetetom

Vašem djetetu potrebno je vrijeme koje provodite u igri. Ne morate se igrati satima, stručnjaci tvrde kako je dovoljno i pola sata dnevno, ali to mora biti vrijeme u kojem vas neće prekidati zvonjava mobitela i tijekom koga nećete paralelno kuhati ručak. Najbolja je metoda  da se spustite s djetetom na pod, igrajte se figuricama, crtajte, napravite cestu i vozite autiće, gađajte se jastucima, škakljajte, vježbajte, pjevajte, plešite, modelirajte… Slijedite dijete i njegove želje i budite sigurni da će takva potpuno predana igra napuniti vašem djetetu baterije!

4. Komunicirajte

Pokažite iskren interes za ono što dijete radi, razgovarajte o njegovim razmišljanjima, osjećajima i svakodnevnici. Pričajte mu i vi o tome što ste vi radili, što volite i ne volite… Malo dijete učite verbalizaciji osjećaja kako bi, kad malo odraste, moglo točno detektirati svoje osjećaje i naučiti nositi se s njima na pravilan način. Dopuštajte mu da sâmo izreče svoje želje i potrudite se što češće davati mu mogućnost izbora. Sve objašnjavate i govorite mu od najranije dobi. Kad dijete jednom počne govoriti, ne zaboravite ga i slušati.

5. Budite iskreni prema djetetu

Većina djece gotovo instinktivno osjeti kada im roditelji glume. Izbjegavajte takav odnos i od početka budite iskreni prema djetetu. Uvijek mu govorite istinu o važnim događajima, promjenama i slično, ma kako škakljiva bi ta pitanja mogla biti. Dijete instinktivno osjeća kad mu nešto tajite, ali ne zna dokučiti i protumačiti što se dogodilo. Roditeljska je obveza reći djetetu istinu na njemu prihvatljiv i razumljiv način, uz činjenice i bez pretjerivanja s detaljima. Recite djetetu onoliko koliko ono za svoju dob može prihvatiti.

6. Hvalite dijete

Pohvala je daleko učinkovitija od kazne. Dokazano je da su djeca sklona ponavljati ono ponašanje za koje su nagrađena, makar to bilo samo u obliku pohvale. Nemojte se bojati da biste mogli stvoriti maloga egomanijaka, jer se to neće dogoditi. Pokušajte izbjegavati kažnjavanje i pridavanje pažnje neželjenim oblicima ponašanja. Radije se usredotočite na pozitivne stvari koje je dijete učinilo. Na kraju svakoga dana prisjetite se jedne dobre stvari koje je dijete taj dan napravilo (podijelilo igračke s drugim djetetom, pojelo cijeli ručak, pospremilo igračke…) i pohvalite ga. Neki roditelji vole nagraditi dijete putem „smješka“ – nasmijanog lica koje nacrtaju na papiru i stave na zid. Ako vam se ta ideja sviđa, možete je isprobati i dogovoriti s djetetom da će za 5 dobivenih smješka zaraditi privilegiju da mu kupite neku sitnicu.

7. Vjerujte svojim instinktima

Čini vam se da je dijete bolesno, no rodbina vam govori da paničarite. Imate osjećaj da ste nečim povrijedili svoje dijete, ali medicinska sestra vam tvrdi kako si umišljate. Ne dajte se smesti! Roditelji najbolje poznaju svoje dijete i mogu predosjetiti ako nešto ne valja. Ne potiskujte svoje instinkte i dopustite im da budu vodič pri vašim postupcima i odlukama.

8. Budite dosljedni

To nije uvijek lako, ali je dugoročno jedino isplativo. Većina roditelja padne u zamku popuštanja da bi (kratkoročno) riješili neki problem. Kažete djetetu da mu nećete kupiti neku igračku, no na kraju mu, nakon njegova polusatnog vrištanja, plakanja, moljenja i kumljenja tu igračku ipak kupite. Srežite takve situacije u startu: čim vidite da će doći do neke konfliktne situacije, odmah se upitajte hoćete li na kraju popustiti pod pritiskom. Ako hoćete, onda je bolje da popustite odmah. U suprotnom djetetu šaljete poruku da ćete uvijek promijeniti svoju odluku ako se ono dovoljno potrudi vrištati i plakati. Time gubite svoj kredibilitet. Odvojite bitno od nebitnog i ne inzistirajte na stvarima koje vam nisu doista važne.

9. Brinite se za djetetovu sigurnost

Ako imate malo dijete koje puže ili prohodava, obavezno zaštitite sve električne utičnice. Oštre rubove zaštitite sigurnosnim silikonskim navlakama te uklonite sve opasne stvari (upaljače, noževe, kemikalije, sredstva za čišćenje) izvan mjesta na kojima ih dijete može dosegnuti. Djecu sve dobi uvijek vozite u odgovarajućoj autosjedalici, odnosno neka veća djeca uvijek budu vezana sigurnosnim pojasom. Od malena ih učite da cestu prelaze isključivo na pješačkom prijelazu kada je upaljeno zeleno svjetlo, a manju djecu učite da vas, kad hodate uz cestu, obavezno drže za ruku.

10. Pazite na prehranu

Nije nužno da hranu za djecu kupujete isključivo u dućanima sa zdravom hranom, no poželjno je težiti uravnoteženoj prehrani, izbjegavati lošu hranu, a slatkiše umjereno dozirati. Djetetov jelovnik treba se temeljiti na voću, povrću, žitaricama, mliječnim proizvodima i ribi ili mesu, a hranu poput pašteta, hrenovki, grickalica, jela prženih u puno ulja poput prženih krumpirića te instant hranu (juhe iz vrećica i slične gotove proizvode) djeca bi trebala u potpunosti izbjegavati. Ako vaše dijete ipak jede takve namirnice, potrudite se svesti ih na što manju mjeru i obogatiti mu jelovnik primjerenijom hranom. Ne zaboravite da se prehrambene navike stvaraju u najranijem djetinjstvu. Vodeći uzrok smrtnosti u Hrvatskoj su bolesti krvožilnoga sustava, koje su uglavnom usko povezane s lošom prehranom. Dajte u startu svome djetetu mogućnost da doživi duboku starost.

0 0 votes
Article Rating

Related Post

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments