DOK SVIJEĆE TREPERE

Izuzetna je hrabrost  u doba tame unositi  svjetlo. Neka ovaj zapis budu svijeće na svijećnjaku, svjetlost koja obasjava, pokazuje put i daje nadu.

tekst: Josip Erpačić

Kada se uputite iz Virovitice u Barč i na križanju kod zloglasnog Kolca skrenete desno, eto vas u Lukaču, neveliku naselju  niklu u nekadašnjem posjedu grofa Schamburg-Lippea, djelomično koloniziranom njemačkim doseljenicima.

Nećemo se zaustavljati, iako valja spomenuti da je Lukač rodno mjesto hrvatskog povjesničara Josipa Bösendorfera. Za ovu nam  priču treba   doći do Crkve  sv. Luke evanđeliste, do župnog stana i susjeda preko puta.

Valja nam zaroniti u vrijeme kada su susjedi bili župnik Stjepan Janković i obitelj Weiss; Adolf i Katica, trgovci, Židovi.

Stjepan Janković potječe  starinom  iz Sigetca kraj Koprivnice. Za svećenika je zaređen 1929. godine. U Lukaču je  najprije kapelan 1934. pa župnik sve do 1954. godine. Uhićen je 1945. godine,  a njegova prerana  smrt posljedica  je  tortura u  komunističkom  zatvoru. Pokopan je na Lukačkom groblju u zajedničkom  grobu za svećenike.

Osobno sam slušao od vjerodostojnog  sudionika kako su višekratno  njegov dom, podrum i gospodarske zgrade pružale sigurnost Weissovima dok su ustaške i gestapovske racije pretraživale njihov dom.

Ipak su Adolf i Katica s dvadesettrogodišnjim sinom, završenim gimnazijalcem  Markom, kao posljednji virovitički Židovi deportirani  u Auschwitz.

Cestom  kojom smo došli, kamion s  uhićenima uputio se  u svibnju 1943. godine  u Mađarsku. Pogledom  kroz otvore  cerade Weisovi su se oprostili od zavičaja. Odvedeni  su onamo od kuda se ne vraća. Prebirući po  sjećanjima  prepoznajemo niz  sretnih  okolnosti koje su  išle na ruku  mladom Weissu da slika  rodnog kraja ne bude posljednje što nosi putem u neizvjesno. Mladost  i snaga odvojili su ga od roditelja pa je poslan otklanjati ruševine varšavskoga geta,  a potom u Dachau. Nakon niza peripetija, oslobođen je 1. svibnja 1945. godine.

Roditelji, Alolf i Katica i teta Lothika  dijele tragičnu  sudbinu europske židovske zajednice u Holokaustu, zločinu koji vapi u nebo.

Po povratku u Viroviticu u Marku je dugo  klijalo sjeme  zahvalnosti i raslo s  mudrošću vremena u srcu zatočenika Zla broj 121729, jedinom preostalom od obitelji Weiss.

On je mogao, za razliku od  brojnih kojima to nije  dano,  u drugima, konkretno u susjedu  Stjepanu Jankoviću, u njegovoj zauzetosti da po cijenu života spasi Židove Weiss, prepoznati izuzetnu vrlinu. Bila je izuzetna hrabrost  u doba tame unositi  svjetlo.

Sada je ta pravičnost  rasla u njemu i postala zapovijed: vidjeti  sebe kao svjedoka  koji u ovom naraštaje vraća nadu u čovjeka.

Zauzetim višegodišnjim marom  uspio je gospodin Marko Weiss da Nacionalni memorijalni centar Holokausta  Yad Vashem odličje Pravednik među narodima  dodijeli  Stjepanu Jankoviću, župniku župe sv. Luke u Lukaču i pridruži ga među one Hrvate koji su po cijenu života spašavali Židove.

Svi Sveti  i Dušni  dan  su  prigoda sjetiti se znanih i neznanih i čuvati uspomenu na njihova dobra djela.

A na groblju u Lukaču ili u svom domu, zapalimo svijeću. Sjetimo  se da je Stjepan Božjom snagom slijedio svoga učitelja:

Ovo je moja zapovijed: ljubite jedni druge kao što sam ja vas  ljubio! Veće ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje. (Iv 15,12-13)

Budimo ponosni na svećenika   Stjepana Jankovića. Molimo za oproštenje hodočasničkim Psalmom 130. (129.) da se ljudskoj zajednici nikada ne ponovi Šoa.

Vratimo se natrag u Viroviticu. Zaustavimo se u Ulici Ericka Šlomovića, na Židovskom groblju, spomeniku kulture. Nema vjernika koji mole kadiš sjećajući se pokojnika. Ostalo je na nama, njihovoj mlađoj vjerničkoj braći čuvati uspomenu i moliti da nam Gospodin bude milostiv. Slijedimo običaj  pa  na grob stavimo kamenčić. Oblutak kojeg ćemo  među brojnima izabrati.

Ako netko već prije nije uz staze grobova zaboravljenih sugrađana posadio žuti šafran, simbol Holokausta, evo prilike pridružiti se ili okupiti istomišljenike.

U tišini doma, uz svijeću, pročitajmo  iz Biblije  stihove Tužaljki:

„Vrati nas k sebi, Jahve, obratit ćemo se,
obnovi  dane naše kao što nekoć bijahu.“

A na groblju u Marinovoj ulici potražimo obiteljski grob u koji je 2008. godine  pokopan Marko Weiss, preživjeli zatočenik i svjedok logora u Auschwitzu.  Njegov plemeniti čin nas obvezuje čuvati uspomenu koja prelazi obiteljske, gradske i nacionalne  i ine  granice. Podsjećati da uvijek  kad spasimo jednog čovjeka, spašavamo čitavo čovječanstvo.

Prisjetit ćemo se da je gospodin Marko pripadao judeo-kršćanskoj tradiciji i kako  mu je draga  svjetlost hanuke  i  radost Božića. Nećemo pogriješiti ni na grobu: i svijeća i kamenčić, i kadiš i psalam.

Akcijama lampiona i umjetnog cvijeća potrošačko nam  je društvo oduzelo osobnost,  a  virus corona dodatno obilježila  prošle svetkovinu  Svih Svetih  i spomen na  Seh-duša den.

Neka ovaj zapis budu svijeće na svijećnjaku, svjetlost koja obasjava, pokazuje put i daje nadu.

0 0 votes
Article Rating

Related Post

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments