Informacije o mogućnostima upisa na Fakultet hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu, u kvoti za Hrvate izvan Republike Hrvatske.
Zagreb/ Sveučilište u Zagrebu je sa Središnjim državnim uredom za Hrvate izvan RH sklopilo Sporazum kojim je predviđeno donošenje upisnih kvota za Hrvate izvan Hrvatske radi povratka Hrvata i potomaka Hrvata u Hrvatsku.
Sukladno tomu, Fakultet hrvatskih studija svake godine osigurava mjesto za upis 53 studenta, mlađih naraštaja Hrvata izvan Hrvatske, pripadnika hrvatske manjine i hrvatskoga iseljeništva. Troškovi redovitoga studija u cijelosti se subvencioniraju iz Državnoga proračuna.
Sveučilište u Zagrebu, Fakultet hrvatskih studija odaslalo je informaciju o mogućnostima upisa u kvoti za Hrvate izvan Republike Hrvatske.
“Ponuda studijskih programa, (prijediplomska razina) dvopredmetno (2/6):
demografija i hrvatsko iseljeništvo, filozofija i kultura, komunikologija, kroatologija, povijest, sociologija
jednopredmetno (1/5):
komunikologija, kroatologija, povijest, psihologija, sociologija
Kontaktirajte nas. Sve informacije o studijima nalaze se na: https://www.fhs.unizg.hr/studiji
Za pomoć pri ispunjavanju prijave i prikupljanju dokumentacije, slobodno se javite na hrvatiizvanrh@fhs.unizg.hr
Fakultet hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu, Kampus Borongaj, Borongajska cesta 83d, HR-10000 Zagreb
PRIJAVE NA ŽELJENI STUDIJ
Podatci o studijima dostupni su na mrežju: https://www.fhs.unizg.hr/studiji/upis_na_fhs/hrvati_izvan_rh
Prijave se zaprimaju preko Središnjega prijavnoga ureda na mrežnoj adresi https://www.postani-student.hr
Podnošenje zamolbi za upis u prvu godinu prijediplomskoga studija:
u prvom roku do 1. srpnja 2025. prema srednjoeuropskom ljetnom računanju vremena,
u drugom roku do 5. rujna 2025. u 23.59 prema srednjoeurop-skom ljetnom računanju vremena
UVJETI UPISA
Potvrda o pripadnosti hrvatskom narodu izdanu od Središnjega državnoga ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske (Pantovčak 258, 10000 Zagreb, pisarnica@hrvatiizvanrh.hr, https://hrvatiizvanrh.gov.hr), završena četverogodišnja srednja škola, odnosno četiri posljednje godine u okviru najmanje dvanaestogodišnjega školovanja, spremnost na doseljenje u Zagreb i praćenje nastave na hrvatskom jeziku
Pristupnici koji ispunjavaju gore navedene uvjete upisa pristupaju motivacijskomu razgovoru i procjeni znanja hrvatskoga jezika.
Razgovor će se održati putom video-poziva ili uživo na Fakultetu hrvatskih studija, Borongajska cesta 83d, Zagreb, između 2. i 4. srpnja 2025. u prvom, odnosno između 11. i 13. rujna 2025. u drugom roku.
O FAKULTETU HRVATSKIH STUDIJA
Hrvatski studiji Sveučilišta u Zagrebu pokrenuti su 1992. godine. Status fakulteta dobili su 10. prosinca 2019.
Visokoškolska djelatnost Fakulteta hrvatskih studija odvija se na sedam odsjeka, za:
– demografiju i hrvatsko iseljeništvo
– filozofiju i kulturologiju
– komunikologiju
– kroatologiju
– povijest
– psihologiju
-sociologiju
Fakultet hrvatskih studija istražuje i poučava tradicionalne i suvremene kulturološke, identitetske, humanističke i društvene teme vezane uz Republiku Hrvatsku, hrvatski narod i iseljeništvo, poput kulturne, političke, intelektualne povijesti i zbilje; medijske javne i osobne komunikacije; djelovanja društvenih skupina; ljudskoga doživljavanja i ponašanja; odgoja i obrazovanja; razvoja jezika; otvorenih političkih, kulturnih, socijalnih i demografskih pitanja od nacionalnoga, regionalnoga ili sveeuropskoga interesa.
ZAŠTO STUDIRATI NA FAKULTETU HRVATSKIH STUDIJA
Nastava na Fakultetu hrvatskih studija odvija se u manjim skupinama studenata što profesorima omogućava jasnije određivanje fokusa nastave, prilagodbu interesima i potrebama studenata te prepoznavanje sklonosti polaznika.
Brojni su studenti Fakulteta hrvatskih studija uključeni u izvannastavne stručne aktivnosti: od dramske skupine, pjevačkoga zbora i studentskih udruga, preko sudjelovanja u znanstveno-istraživačkim projektima, do rada u medijima, državnim ustanovama i realnom sektoru.
Samo ovaj Fakultet ima poziv: istraži-vati i proučavati hrvatsko društvo, državu, prostor, stanovništvo, iseljeništvo, kulturu, hrvatsko civilizacijsko i povije-sno nasljeđe u europskom i općesvjetskom kontekstu; o tom poučavati te njegovati hrvatski nacionalni i kulturni identitet.