Matica hrvatska za Ruhrsko područje organizirala predavanje o Crkvi u Njemačkoj i svijetu na početku novog pontifikata.
info: Matica hrvatska za Ruhrsko područje
Essen/ U subotu, 7. lipnja, Matica hrvatska za Ruhrsko područje održala je predavanje na temu „Crkva u Njemačkoj i Crkva u svijetu na početku novog pontifikata“ u prepunoj župnoj dvorani St. Hedwig u Essenu.
Predavač je bio Matija Vuđan, teolog, koji radi na Humboldt univerzitetu Berlin, Institut za katoličku teologiju. Paralelno je na doktorskom studiju na Katoličkom bogoslužnom fakultetu u Erfurtu. Studirao i diplomirao je crkvenu glazbu. Dugo godina je svirao orgulje i vodio Zbor HKM Essen.
U uvodnom govoru predsjednik Matice hrvatske za Ruhrsko područje Mijo Nujić je pozdravio nazočne i naglasio Matijinu predanost zajednici i njegovom radu sa Zborom i postavio dva pitanja: Gdje se nalazi i kamo ide Crkva u Njemačkoj u kontekstu sinodalnosti? I je li modernizam put ili uteg?
Katolička Crkva u Njemačkoj danas je obilježena raznim krizama. Suočava se s kontinuiranim padom broja vjernika i svećenika, kao i s ozbiljnim financijskim i strukturnim izazovima. U posljednjih 15-ak godina, dodatno je i pogođena otkrivanjem slučajeva seksualnog zlostavljanja unutar Crkve. U kontekstu ovih višestrukih kriza, Njemačka biskupska konferencija zajedno sa Središnjim odborom katolika laika u Njemačkoj (Zentralkommitee der Deutschen Katholiken) 2018. g. pokrenula je takozvani »sinodalni put«, raspravni proces o temama: (1) vlasti i podjele vlasti u Crkvi, (2) svećeničkog života i identiteta, (3) uloge žene u Crkvi kao i (4) seksualnog morala.
U svojem predavanju, Matija Vuđan je istaknuo da način postupka »sinodalnog puta« (biskupi odlučuju zajedno s laicima o navedenim temama), tj. istobitna participacija vjernika u cijelom procesu odlučivanja o crkvenoj doktrini, ima svoje teološke temelje u centralnim dokumentima Drugog Vatikanskog koncila kao i Pape Franje koji naglašuju »opće svećeništvo« i »osjećaj vjere« svih krštenika. Ali: Usprkos ovog nauka, Drugi Vatikanski koncil, pa zatim Zakonik kanonskog prava kao i papa Franjo jasno kažu da je moć odluke u Katoličkoj Crkvi strogo vezana uz sakrament (biskupskog) ređenja. Vuđan je s toga zaključio da se – bez obzira na materijalna pitanja, tj. navedene teme »sinodalnog puta« – prije svega mora postaviti formalno pitanje pravne legitimacije tog procesa.
Nadalje, Vuđan je pokazao da se Papa Franjo koji je za vrijeme svog pontifikata podržavao sinodalnost kao temeljnu dimenziju Crkve u njezinom pastoralnom usmjerenju, naglašavajući važnost slušanja, zajedništva i decentralizacije u odlučivanju i koji je više puta istaknuo važnu ulogu laika unutar crkvenih odluka, nikada nije odrješito postavio protiv »sinodalnog puta« u Njemačkoj. Zanimljivo će stoga biti, kako će se njegov nasljednik Leo XIV. u budućnosti pozicionirati prema ovom procesu.
Predavanje je završilo biblijskim i povijesnim primjerima koji naglašuju kako su rasprave i nesuglasice uvijek bile dio Crkve. Pošto je Crkva kroz sve krize i svađe po Duhu Svetomu uvijek iznova postigla jedinstvo, Vuđan je na kraju istaknuo da se i trenutačna kriza Crkve kao i svađa o sinodalnosti mogu shvatiti kao vođenje Duha Svetoga.