PROGOVORI

TJEDAN INTERKULTURE -INTERKULTURALNI TJEDAN 2012.

piše: Ivica Košak
Wiesbaden/ Savezna Republika Njemačka posvećuju tjedan uoči blagdana plodova, šarenom mnoštvu doseljenika i imigranata. To je tzv. Tjedan interkulture – Interkulturalni tjedan. Različite organizacije koriste ovu prigodu za tematiziranje problema stranaca, migranata i useljenika. Mnogi su ovdje našli utočište pred progonom, bilo u vlastitoj domovini, bilo da je matična zemlje doživjela stranu agresiju. Hrvatska kulturna zajednica će, u suradnji s poglavarstvom grada Idsteina na Taunusu, prirediti nastup na  međunarodnom simpoziju na temu – žene u ratu. Predavanje u gradskoj knjižnici u srijedu 26. rujna 2012., s početkom u 19:00 sati nosi radni naslov “Progovori!” U toj će svojevrsnoj  radionici biti predstavljen književni i znanstveni radovi o  pristupu u književnosti i filmu prema seksualnom nasilju nad ženama u ratu.

Na znanstvenom skupu pri Sveučilištu u Siegenu 2010.  jedan tim znanstvenih radnika i publicista je prikazao kako se  osobne iskaze žrtava prikazuju u književnim i filmskim radovima. Umjetnički pristup omogućava, prije svega lakši pristup za publiku. Knjiga ili film postaju na takav način posrednikom u javnoj komunikaciji ili pak odnosu prema žrtvi, ali isto tako i prema počiniteljima. Mi svakodnevno susrećemo žrtve i počinitelje. Jedni i drugi dijele našu svakodnevnicu bez prepoznatljivog vanjskog obilježja. A zadaća je umjetničkog djela da se ne zaboravi ono što žrtve ne mogu potisnuti u zaborav.

Utisak umjetničke obrade na publiku nije manje bolan od direktnog sučeljavanja sa iskazom žrtve, istaknuto je  Zborniku radova pod naslovom – Opfer – Beute – Boten der Humanisierung? Zur künstlerischen Rezeption der Überlebensstrategien von Frauen im Bosnienkrieg und im Zweiten Weltkrieg.[1]

Umjetnost ovdje služi kao medij ali i uputakako da se podnese nepodnošljivo i kako živjeti unatoč bolnom sjećanju?

Na tribini će biti predstavljena i pripovijetka Leila[2], u kojoj je prikazana patnja bosanske djevojke Lejle iza čijeg se pseudonima krije istinska sudbina višegodišnjeg nasilja u bosansko-hercegovačkom ratu..

Naslov javne tribine  – Progovori ima zadaću obznaniti svjedočanstva onih koji su u  patnji  zanijemili.

U okviru proglašavanje 2012. godine – godinom kulturnog dijaloga između Europske unije i Narodne Republike Kine, biti će predstavljen i ovogodišnji dobitnik nagrade za mir, a koju dodjeljuje Zajednica izdavača Njemačke u okviru Sajma knjige u Frankfurtu. Ovogodišnji primatelj nagrade biti će kineski disident Liao Yiwu.[3]

Liao Yiwu proveo je četiri godine u zatvoru, a njegove su knjige u Kini zabranjene. Unatoč zabrani izlaska iz zemlje, on je uspio doći u Njemačku. Bijeg Liao Yiwua uslijedio je nakon snažna pritiska kineskih vlasti da se njegova nova knjiga o boravku u zatvoru nakon gušenja demokratskog pokreta 1989. ne objavi u inozemstvu. „Tražim slobodu da pišem i objavljujem“  – ovo pravo, a koje zahtjeva Liao Yivu ima svoje opravdanje i u proglašavanju Europskog dana učenja stranih jezika, a koji će se  obilježiti upravo u srijedu,  26. rujna – na dan održavanje javna tribine u organizaciji Hrvatske kulturne zajednice iz Wiesbadena.



[1]    Zbornik je objavljenu u izdavačkoj kući Transcript, Bielefeld 2012. Za izdavača: Marijana Erstić, Slavija Kabić, Britta Künkel et. al.

[2]    Andrea Cavelius: Titel: Leila – Ein bosnisches Mädchen, Verlag  Ullstein 2001.

[3]    Liao Yiwu: Fräulein Hallo und der Bauernkaiser: Chinas Gesellschaft von unten, S. Fischer Verlag; Auflage 2009.

 

0 0 votes
Article Rating

Related Post

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments