Osvrt na stanje u Republici Hrvatskoj
piše: Dražen Katić
Poznato je da danas ekonomski najrazvijenije zemlje svijeta imaju jaku automobilsku industriju kao na primjer: Njemačka, Italija, Japan, Francuska, Sjedinjene Američke Države, Brazil i Južna Korea.
U zadnje vrijeme se svjetskoj auto-eliti priključuju Indija koja proizvodi najjeftiniji “Tata” automobil na svijetu, te Kina sa svojom automobilskom produkcijom.
Manje je poznato da autoindustrija treba za proizvodnju enormne količine energije, sirovina i vode. Kao i u drugim industrijskim granama, tako i u autoindustriji postoji tendencija da europske automobilske tvrtke prebacuju proizvodnju u zemlje nižeg životnog standarda i nižih plaća. Tako je francuski Renault razvio proizvodnju u Sloveniji i Rumunjskoj, talijanski Fiat se afirmirao u Srbiji.
Postavlja se pitanje da li su autoindustrija i ekologija dva suprotna pojma i dali postojanje jednog isključuje drugo?
Moderna europska industrija podliježe strogim propisima i zakonima u cilju zaštite okoliša. Shodno tome danas gotovo sve tvornice automobila imaju kao gotov proizvod ili prototip električna vozila. Važno je napomenuti da električna vozila sadrže daleko manji broj dijelova nego vozilo sa unutarnjim izgaranjem, pa samim time se za izradu troši manje energije i sirovina. Električni automobil nema klasični motor, nema mjenjačku kutiju i kvačilo, nema rezervoara za gorivo itd. Međutim posjeduje litij-ionsku bateriju za pokretanje, koju klasična vozila nemaju. Na internacionalnoj konferenciji o električno pokretanim vozilima održanoj 27. i 28. svibnja 2013. u Berlinu, njemačka kancelarka Angela Merkel odlučno je zastupala stajalište da do kraja ovog desetljeća po cestama u Njemačkoj treba voziti jedan milijun električnih automobila.
Dalje je dodala: “Elektromobilitet zahtjeva zajedničku poslovnu suradnju, izvan jedne branše i izvan granica Njemačke!”
Njemačka automobilska industrija želi do kraja iduće godine ponuditi tržištu 16 novih modela električnih automobila. Do sada postoji samo nekoliko tisuća registriranih električnih vozila na njemačkim cestama.
Kakvo je stanje sa proizvodnjom električnih automobila u Republici Hrvatskoj?
U našoj zemlji još ne postoje električni automobili iz serijske proizvodnje. Postoji par prerađenih električnih vozila, ali ne i tvornički proizvedenih.
Najdalje je u pripremi serijske proizvodnje električnog automobila otišla zagrebačka tvrtka Dok-Ing sa vozilom “XD Koncept”, kojeg očekujemo vidjeti na cestama Zagreba do kraja ove godine. Međutim radi se o proizvodnji samo nekoliko vozila na godinu, tako da je veliko serijska proizvodnja trenutno potpuno isključena.
Zašto je za Republiku Hrvatsku bitna industrija na bazi elektromobiliteta, jednako kao i ekologija?
Električni automobil doživljavaju nakon “130 godina sna” svoju renesansu.
Međutim nisu samo automobili ti koje možemo danas električki pokretati. Pored vlaka i tramvaja tu su električni bicikli, električni motori, električni čarter brodovi, a upravo se testira i prvi električni zrakoplov.
Industrija na bazi elektromobiliteta je industrija budućnosti. Dijelovi za sklapanje jednog mercedesa proizvode se u 40 različitih mjesta i gradova. Proizvedeni dijelovi se potom dovoze u tvornicu u Štutgartu i sklapaju u gotov proizvod. Otprilike slično funkcionira i sa električnim vozilima.
Republika Hrvatska ima prostor i radnu snagu da sudjeluje ako ne u proizvodnji cijelog električnog automobila, motora, bicikla ili broda onda u proizvodnji dijelova za iste.
U kooperaciji sa velikim europskim tvornicama industrijska proizvodnja bi se u Hrvatskoj mogla brzo realizirati. Kancelarka Merkel je upravo o takvoj industrijskoj suradnji i govorila na konferenciji u Berlinu.
Republika Hrvatska za razvoj modernog turizma i sama ima veliku potrebu za korištenjem električnih vozila i plovila!
To je šansa koju trebamo iskoristiti i odlučno krenuti u stvaranje moderne industrije.
Ono što je danas prepreka u ekspanziji i prodaji električnih automobila je relativno visoka prodajna cijena u odnosu na vozila sa unutarnjim izgaranjem. Također električna baterija je teška, velika i malog kapaciteta. Ta baterija se može puniti i prazniti oko 1000 puta, a nakon toga potrebna je nova. Na području poboljšanja električne baterije radi se velikom brzinom.
Najjeftiniji električni automobil koji možemo kupiti u prodavaonicama automobila u Štutgartu je renaultov “Twizy”. Njegova cijena iznosi 7000 eura, te leasing za bateriju dodatnih 50 eura mjesečno.
http://www.youtube.com/watch?v=m-v8MQALb2Y
Republika Hrvatska ima šansu da objedini autoindustriju i ekologiju. Pošto je naša zemlja bogata vodom, već je ispunjen jedan od uvjeta za razvoj autoindustrije. Ta autoindustrija bi trebala biti isključivo na bazi elektromobiliteta.
Republika Hrvatska ima kvalificiranu radnu snagu, te dovoljno inžinjera strojarske i elektrotehničke struke koje može zaposliti u proizvodnji. Potrebu za sirovinama se može nadoknaditi iz uvoza. Karoserije električnih automobila se rade iz specijalnih plastičnih masa, a za tu svrhu trebamo naftu koju tako i tako već uvozimo.
Vrlo je bitno naglasiti da moguća autoindustrija na bazi elektromobiliteta smije isključivo koristiti pročišćenu (recikliranu) vodu koja je već bila u upotrebi. Pitka voda u Republici Hrvatskoj se smije jedino koristiti u proizvodnji “vode u bocama”, proizvodnji sokova i prehrambenih proizvoda, te proizvodnji piva.
Moderna industrija električnih automobila, motora, bicikala, te proizvodnja električnih plovila ubrzala bi i razvoj industrije za recikliranje i zbrinjavanje otpada.
U toj dvojnoj kombinaciji bi industrija minimalno utjecala na ekološki sustav u našoj zemlji, te omogućila u budućnosti održivu proizvodnju koja nije jedino zasnovana na profitu.
Jadranska obala i gradovi su puni automobila, motora i skutera koji stvaraju priličnu buku i doprinose znatnom zagađivanju okoline. Ako je Njemačka zacrtala do 2020 jedan milijun električnih automobila na njemačkim cestama, onda bi i mi trebali postaviti cilj najmanje 10.000 električnih automobila do 2020.
Taj cilj nije nerealan, a ako se pokrene moderna industrijska proizvodnja električnih vozila i električnih plovila možemo cilj ostvariti i vlastitim snagama.
Da li ćemo prepoznati ponudu njemačke kancelarke Merkel o industrijskoj suradnji u proizvodnji električnih vozila ili ćemo krenuti u samostalnu proizvodnju ovisi o više faktora. Važno je da se odlučno krene u jednom od ta dva pravca ili u kombinaciju obadva.
Ovo je jedna od više zanimljivih tema objavljenih u knjizi “Modernom ekonomijom u bolju zajedničku budućnost”!
Izdanje knjige dostupno je na hrvatskom jeziku preko izdavačke kuće „epubli“ (www.epubli.de). Pored standardne (uvežene knjige) izdanje je dostupno i u e-book formatu (PDF) po vrlo povoljnoj cijeni.
Obadva formata knjige mogu se pogledati pod slijedećim linkom: http://www.epubli.de/shop/autor/Drazen-Katic/6916
Mr.sc. Dražen Katić dipl.ing.
Zasto, naprimjer nema vlaka koji prevozi automobile od na pr. Berlina do Zagreba ili do Splita. Bilo bi jeftinije i cistije. Za vrijeme komunizma je bilo moguce iz Berlina do Splita doci vlakom. Nekad sam i ja iüao sa vlakom Berlin – Vilach i onda ujutro od 7,00 sati do ljubljane ili Zagreba sam bio u par sati. Danas to nije moguce. Poznato mi je da je Porsche pred vise od 100 godina ima elektro auto, ali su zakljucili da nema nikakvu buducnost. Njemci su cesto napravili pogresku. Pogledajmo danas Toiyotu, ona je usvrsila onaj motor kojeg su Njemci odbacili… Read more »
Za medicinski turizam nisu nam dovoljno samo vozila.
Za medicinski turizam potrebno je ponajprije kao prvo učiniti nešto više, poput pristupne puteve i plaže,te poduzeti i sve druge udobne i sigurnosne mjere.. Kako bi invalidi i drugi nepokretni u hodu upravo..uz pokretne sa različitim elektro vozilima stigli do željenog cilja..te se svi zajedno jednako ugodno i udobno osjeali..neki od njih možda i očarali..Jer uravo je i očaranost pojedinaca..najbolja turistička promiđba hrvatskih prirodnih ljepota i gradova.Pogotovo kada se to čuje njihovim riječima..ono od uha do uha.
proizvodnjom elektricnih automobila u malim serijama odnosno u pojedinacnim primjercima po mome saznanju bave se tvrtke “rimac” i “dok.ing”. medjutim elektromoboilitet integrirati u nasu turisticku ponudu putem elektricnih brodica, elektricnih bicikala i mopeda te elektricnih vozila “smart” dalo bi dodatnu kvalitetu modernizacije hrvatskog tradicionalnog ali i medicinskog turizma.
Odlično Dražene
Valja naglasiti da elektro automobili danas nisu više ništa novo, na njima je još u 1882 godini. Nikola Tesla radio i na Teslinom motoru se i dan danas temelji taj elektro-motor auto.
Istina je da bi se u Hrvatskoj moglo i u tom smislu učiniti mnogo toga, imamo i dobrih stručnih ljudi i inženjera, no neko ih treba malo pogurati, možda je to upravo i ta tvoja knjiga.
Dražene, bravo!
Elektromobil se odlično uklapa u projekt “PEPS – potpuno ekološki pristup svemu”*, uz pretpostavku da se elektroenergija ostvaruje iz sunčanih elektrana. A sunčanosti i pustopoljina u Hrvatskoj imamo na pretek.
Pozdrav
I onda cemo graditi atomske centrale jer necemo imati dovoljno elektricne energije za sve potrebe, kad se svi pocnu voziti u E.autima.
Koja buducnost, nalazim da E. auto nije dobra alternativa.
Nakon jednog stoljeca upasti cemo u sljedecu zamku.
Ja bih rekla da Autoindustrija treba traziti bolje rijesenje od E. auta.
Angela vodi dobar lobi za njemacku autoindustriju.
pozdrav…