Oni koji se zajedno vesele mogu zajedno i dobro živjeti!
piše: Ivica Košak
Wiesbaden/ U subotu, 13. rujna 2014 održan je Internacionalni ljetni festival prijateljstva kao kulturna manifestacija tradicionalnog i internacionalnog karaktera, a koji organizira Vijeće stranaca u Wiesbadenu, glavnom gradu pokrajine Hessen.
I ovogodišnji 39. Festival je postao centralni događaj ljetne sezone u gradu u kojem živi 90.866 (statički ured, 2012.) građana stranog porijekla. Ovi useljenici čine 32,6 % stanovništva u gradu u kojemu obitava i preko 1.300 hrvatskih državljana. Ova osma po veličini grupa stanaca sjajno se uklopila u festival prijateljstva, druženja, igre i veselja.
Festival predstavlja sintezu različitih kulturnih događanja iz velikog broja kako evropskih susjeda tako i prekomorskih zemalja. Iako je to bio događaj dana on zrcali cjelovitost strane kulture u gradskom životu.
Hrvatska kulturna zajednice (Kroatische Kulturgemeinschaft e.V.) koja je nastupila već po 24. put na festivalu, nije predstavila samo domaću kuhinju i slastice nego i bogati sadržaj društvenog rada. Preko dvadeset javnih nastupa literarnog ili opće kulturnog značenja u 2013. godini zrcali postojanost hrvatskog zajedništva.
Upitnost multikulturalizma – kako se rado ističe u populističkim predizbornim programom, slomljena je životnom praksom. Iako je na Marktplatzu – centralnom trgu u Wiesbadenu ovladavala kulinarska ponuda, društva i nacionalne zajednice legitimirale su kulturnu autohtonost kao životnu potrebu osobnog identiteta.
Pitanje identiteta u svima nama je zapravo pitanje prava na sjećanje, kojeg se migrantima kao želi dokinuti. Mi proživljavamo vrlo agresivnu politiku asimilaciju koja potiskuje zahtjev za koegzistenciju kultura u pluralističkom uređenju. I ovogodišnji festival je pokazao kako ipak ne postoji razlog za strah ili animozitet prema stranoj kulturi. „Tisuće posjetitelja…“ kako je to na otvorenju Salih Dogan, predsjedavajući u Vijeća stranaca rekao: „… dokazuju kako oni koji se zajedno vesele mogu i dobro živjeti zajedno!“
Tijekom dvanaest sati folklornog programa naroda Afrike, Bugarske, Mexika ili Hrvatske… nastajali su redovi pred štandovima s kulinarskom ponudom. Tako i pred Hrvatskom kulturno zajednicom, koja je i ove godine ponudila mediteransku kuhinju, pržene ribice, Istarske fritule uz Dalmatinsko vino. Pripravljeni u kuhinji društva, oni su obogatili svestranost jela i pića i doprinijeli da festival ostane uspješnica zajedništva.
Ali i više od toga. 160 nacija koje dijele životni prostor u Wiesbadenu ostvaruje prostor kulturnog identiteta sličnih povijesnih i pretpovijesnih iskustava, a to je više nego sjećanje.
A kao poseban doprinos pamćenju kulture predstavljen je i izdavalački rad hrvatskog društva u Wiesbadenu.
Najnovije izdanje glasnika Hrvatske kulturne zajednice „RIJEČ“ broj 45/46 biti će predstavljen u utorak, 23. rujna u gradskoj knjižnici u Idsteinu, Loherplatz 15 s početkom u 19 sati.
To će biti nastavak tradicionalnog programa zajednice u Interkulturalnom tjednu 2014.