IŽIMAČA U BERAVCIMA

Diko moja u Beravce dođi, na pogaču i na ižimaču!

Tekst i foto: Ivica Vlašić

BERAVCI – U Beravci ižimača ima, neka dojde koga to zanima (…) diko moja u Beravce dođi, na pogaču i na ižimaču!

Tako pjevaše Beravčani i ove godine, druge rujanske nedjelje, okupivši se i ugostivši brojne goste u svom etno parku u središtu sela, gdje iznova oživješe nešto što imaju samo oni – ižimaču!
Riječ je o jedinstvenoj manifestaciji starog običaja – 34. Ižimači; kojom, uz folklor i pjesmu, još od davne 1978. godine, žitelji tog pitomog sela (u sastavu općine Velika Kopanica) pokušavaju od zaborava sačuvati drevni običaj ižimanja (cijeđenja) jabuka i baštinu svojih predaka.

Prošlo je već nekoliko godina kako sam zadnji put bio u Beravcima. Razlog više da to nadoknadim ove jeseni, pa rekoh, idem se odazvati pozivu mlade velikokopaničke načelnice Ružice Vukovac i predsjednice beravačkog KUD-a snaše Janje Kurtušić i zaviriti malo u njihov etno park.

A u njemu, nema čega nema: krušna peć, drveni đeram, ambar, svakojake drvene posude i alatke, preša za mljevenje jabuka, a usred prostrane ledine stoljetna naprava ižimača – koja se sastoji od eliptičnog drvenog valova s kamenim točkom kojeg vuku konji i tako drope (ižimaju) jabuke u valovu. Tako samljevene jabuke prenose potom u drvene preše u kojima se cijede te se odmah dobiva svježi, prirodni sok za piće. I to kakav! (iako sam više za „širu“ od grožđa…)

Svakako treba naglasiti da je nositelj ove manifestacije beravački KUD „Ivan Goran Kovačić“ koji je osnovan davne 1967. godine i od tada u kontinuitetu njeguje isključivo izvorni folklor svoga sela, nastupajući diljem Hrvatske i Europe. Danas okuplja 60-ak aktivnih članova u folklornoj, dramskoj, pjevačkoj, tamburaškoj i dječjoj skupini.

Trudimo se sačuvati sve ono kako je to nekada davno bilo: i pjesmu i folklor, i nošnju i običaje. Imamo svoju nošnju, naše žene same šiju i tkaju narodno ruho, a u selu još imamo iznimno vrijedne nošnje starije od 150 godina, koje se brižno čuvaju od zuba vremena.

Što se tiče same naprave ižimače, koja je u vlasništvu Muzeja Brodskog Posavlja, drveni valovi u koje se stavljaju jabuke su obnovljeni, a samo je stari kameni „točak“ originalni, reče mi snaša Janja, šefica parade. Inače, jabuke su u beravačkim voćnjacima i ove godine jako dobro urodiše, pa će sigurno biti puno jabukova soka. Taj se sok može piti odmah po ižimanju ili se od njega može peći i rakija. Netko je pak puštao da mošt prokisne u ocat, koje se upotrebljavalo za jelo i u narodnoj medicini za liječenje ljudi i stoke, dodaje snaš’ Janja.

Ovakvog običaja iz davnina nema nigdje na svijetu. Beravčanima svaka čast jer uistinu znaju kako bogato naslijeđe svojih pradjedova sačuvati od zaborava. Uz to se i dobro proveseliti sa svojim brojnim gostima. A stigoše ove nedjelje iz Oroslavlja, Osijeka, Tovarnika, Budaševa (Sisak), Hutova kod Neuma (Hercegovina), Viljeva, Tordinaca, Husaina (Kutina), te iz susjednih posavskih sela: Velike Kopanice, Slavonskog Šamca, Kupine i Starih Perkovaca.

Kad svi folkloraši u svečanoj povorci beravačkim šorovima pjesmom nošeni najzad stigoše u etno park, raspleše veliko šokačko kolo; zaigraše i mladi i stari; i oni koji korake znaju i oni koji ne znaju, i Slavonci i Hercegovci, i Zagorci i Prigorci. Redali su se tako deseterci, kome je kakav pao na pamet, prigodno. Svi jedva čekaše okrjepu: fine vruće pogače i svježe cijeđenog jabukova soka.

A onda su se živopisnim plesovima, veselo pjevajući, predstavili na pozornici koju je u etno stilu prekrasno uredila čuvarica šokačke baštine Eva Plavšić. Trosatni folklorni program otvorili su najmlađi – dječja skupina KUD-a iz Beravaca. Jer, u njihovim je rukama očuvanje ove tradicije u budućnosti.

Po završetku folklornog dijela programa uslijedio je izbor najljepšeg momka, djevojke i snaše u narodnoj nošnji. Svaka folklorna skupina imala je svoje kandidate i kandidatkinje. Najljepšom snašom proglašena je Jagoda Prajdić iz Budaševa, a najljepša djevojka mlada Hercegovka Ana Rajić iz Hutova kod Neuma. Svi su momci bili naočiti, a najzgodniji među njima, odlučiše u prosudbenoj komisiji (ženski dio) – Marino Mihalj iz Velike Kopanice.

Beravčani svake godine na ovoj manifestaciji posebnu nagradu dodijele i domaćinima koji prozore svojih kuća najljepše ukrase narodnim rukotvorinama, a nagradu za najkreativnije uređene prozore dobila je Marica Lolić, kbr. 138.

Kad je to sve tako fino skončalo, valjalo je poći na after party koji je priređen pod velikim šatorom. I mogu reć’ – tamburaški sastavi priredili su pravi štimung, za svakog ponešto.
Neću čekati dogodine kako bih iznova zavirio u Beravce. Obećah snaš’ Evi doći već idući mjesec, po neke nove šokačke divane i motive iz skrivenih beravačkih škrinja…

Galerija s fotografijama: IŽIMAČA U BERAVCIMA

0 0 votes
Article Rating

Related Post

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments