Hodočaste 1700 kilometara od Osijeka do Dubrovnika
Tekst i foto: Ivica Vlašić
U Hrvatskoj traje 2. nacionalno hodočašće „Marijanski zavjet za Domovinu“ od Osijeka do Dubrovnika. Hodočasnici još prolaze kroz Slavoniju, a njih 200-ak što hrvatskih branitelja što članova Hrvatske katoličke mladeži stigli su i u Slavonski Brod, u svetište Gospe Brze Pomoći. Tu su ih dočekali upravitelj svetišta i župnik Ivan Lenić i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved sa suradnicima.
Hodočasnici su u Slavonskom Brodu prenoćili te put nastavili u nedjelju, 19. lipnja oko 10 sati dalje prema 35 kilometara udaljenom marijanskom svetištu Gospe od Suza u Pleternicu. Neposredno prije nastavka hoda, sudjelovali su na jutarnjem misnom slavlju koje je u brodskom Gospinom svetištu predvodio vlč. Lenić, a potom i na molitvi i obredu blagoslova u crkvi svetog Stjepana.
Riječ je o hodočašću koje povezuje marijanska svetišta od istoka do juga Hrvatske. Prvo je održano u ljeto 2015. kada je hodočašće obuhvatilo više od 1500 kilometara od Gunje do Dubrovnika, a ove godine je ruta nešto proširena i hodočasti se 1700 kilometara od Osijeka, preko Aljmaša, Vukovara, Vinkovaca, Slavonskog Broda, Pleternice…i dalje prema krajnjem jugu Hrvatske.
Hodočašće je pokrenula Hrvatska katolička mladež zajedno s braniteljima, okupljeni u Bratovštini ‘Marijanski zavjet za Domovinu’, a nakana im je molitvom i hodom očuvati temeljne vrijednosti naše Domovine, te da zajedničkim hodom različite generacije upoznaju i promiču moralnu, kulturnu, prirodnu i povijesnu baštinu hrvatskog naroda.
„U ovako objedinjenom zavjetnom hodočašću, izriče se zahvalnost i moli za slobodu, dostojanstvo, vjernost, i napredak našega naroda. Krenuli smo 12. lipnja iz Osijeka, i prema planu za 75 dana hoda u Dubrovnik stižemo 25. kolovoza. Svaki dan nam se priključuje sve više novih hodočasnika, a neki koji idu od početka hrabro i odlučno nastavljaju hod tako da taj broj varira na etapama od 30 do 50 hodočasnika, a kako hod odmiče, očekujemo da će ih biti puno više“, rekla nam je Marina Garić, jedna od organizatorica hodočašća. „Jako mi puno znači zavjet našoj Gospi Mariji, njezin zagovor se osjeti u svakom koraku, a uz Božju pomoć i u zajedništvu lako se prebrodi i umor i žuljeve.“, dodaje Marina.
U Slavonskom Brodu hodočašću se pridružio i najmlađi među sudionicima, dječak David koji ima samo četiri godine. Kaže kako može hodati za Hrvatsku i da ga noge ne bole te da je u crkvi vidio malog Isusa.
Logističku pomoć organizaciji hodočašća u dijelu Slavonije pruža i 30-ak članova Udruge 108. brigade ZNG, čiji predsjednik Pavo Naletilić podsjeća kako su se još prošle godine članovi ove legendarne i herojske slavonskobrodske brigade odazvali i na prvo zavjetno hodočašće. „Nema nas puno, 30-ak iz udruge, no sljedeće godine ćemo se svakako još aktivnije uključiti“, kaže Naletilić.
Na ispraćaju hodočasnika bili su i predstavnici Turističke zajednice Slavonskog Broda i Brodsko posavske županije, Biljana Lončarić i Josip Perčević, koji ističu važnost ovakvih hodočašća i u segmentu razvijanja vjerskog turizma što, naglašavaju, ima dobru perspektivu.
„Tim više što u Slavoniji imamo puno drevnih svetišta u kojima vjernici štuju Blaženu Djevicu Mariju, na primjer Gospu Kloštarsku u Slavonskom Kobašu, Gospu Grabovačku u Grabovcu kod Garčina i Gospu Brze Pomoći u Slavonskom Brodu. U tim se svetištima okuplja sve više hodočasnika, osobito u Brodu svakog osmog u mjesecima. To onda znači i sve veću potrošnju u gradu što značajno doprinosi razvoju vjerskog turizma“, kaže Josip Perčević.
Podsjetio je da je Turistička zajednica županije to već prepoznala konkretnim ulaganjem u opremanje svetišta u Grabovcu gdje su postavili nove drvene stolove i klupe kako bi hodočasnicima bilo što udobnije u tamošnjem prekrasnom prirodnom okruženju. Također, turistički vodiči i djelatnici Turističkog reda gradske TZ angažiraju se i hodočasnike vode u razgled ostalih brodskih kulturnih, sakralnih i povijesnih znamenitosti.