Pjesničkom rječju „Stop nasilju nad ženama“ po prvi puta u Skopju
Tekst: Ljerka Toth Naumova
Foto: Vlaho Brangjolica
Skopje/ 21. studenog obilježen je Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama i tо programom naslovljenim Pjesničkom rječju „Stop nasilju nad ženаma”. Ovaj program održava se u isti dan i u isto vrijeme u mnogim gradovima: Hrvatske, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Srbije, Austrije, Bugarske i Slovenije.
Programu, koji je ove godine održan po prvi puta u Skopju u prepunoj dvorani Doma kulture „Kočo Racin“, nazočili su: hrvatska veleposlanica Danijela Barišić, iz konzulata Hrvatskog veseloslanstva Zvijezdana Borovac, specijalni gosti predsjednica Organizacije žena grada Skopja Tomka Dilevska i skopski župnik don Davor Topić. Program je vodila pjesnikinja Ljerka Toth Naumova, a sudionici programa bili su članovi Zajednice Hrvata u Republici Makedoniji.
Program pod naživom Pjesničkom rječju „Stop nasilju nad ženama“ započeo je 2012. godine obilježavanjem u Zagrebu na inicijativu pjesnikinje Lidije Puđak koja je sa sa skupinom pjesnika, entuzijasta svojim načinom tj. riječju izrazili svoju potporu i formirala blog na kome se objavljuju pjesme inspirirane žrtvama nasilja nad ženama.
Blog nije samo protiv ove vrste nasilja nego protiv svih vrsta nasilja gdje se oskvrnjuje čovjek kao čovjek u njegovoj malenkosti ili veličini. Svakim danom blog se povećava i do danas je objavljeno preko 400 pjesama. Blog je postavljen i na stranicama Svjetskog saveza pjesnika W.U.P. te se radi na daljnjoj suradnji pokušavajući kroz zajedništvo na svim jezicima svijeta ukazati na srž i problem.
Zajednici Hrvata u RM predloženo je da se pridruži ovome programu. Tako su članovi Zajednice uz suradnju s Organizacijom žena Grada Skopja, s Katoličkom crkvom i Domom kulture „Kočo Racin“ u prepunoj dvorani Kulturnog doma “Kočo Racin” u Skopju, 21. studenog po prvi puta se pridružiti ostalim gradovima koji su uključeni u ovaj program.
Za ovaj program potrudila se voditeljica programa hrvatsko-makedonska pjesnikinja Ljerka Toth Naumova pozvati specijalne goste večeri kao i sudionike programa koji će čitati pjesme objavljene na blogu.
Kako je u Makedoniji započela borba za žrtve nasilja nad ženama govorila je specijalna gošća predsjednica žena grada Skopja Tomka Dilevska. Tu borbu pokrenule su nevladine orgnizacije. 2 kolovoza 1994. godine kao projekt organizacije žena Grada Skopja kada je formiraana prva SOS linija za žene i djecu s onim prepoznatljivim“ Halo, treba mi 15-700!“, koja je prerasla u nacionalnu SOS liniju za žrtve nasilja nad ženama i obiteljskog nasilja.
Organizacija žena održavala je mnogobrojne edukacije ženama koje su zlostavljane jer nitko nije zaslužio biti ni psihički ni fizički zlostavljan, silovan, pretučen. Od 1995. godine funkcionira interventni centar „Ženska tranzitna kuća“ gdje su smještene žene i djeca nad kojima je izvršeno nasilje. Ova linija postoji i danas i na njoj rade dvadesetak operatorica i nedavno je obilježila 20. obljetnicu.
Tom prigodom promovirana je monografija kroz koju su hronološkim redom prikazane mnobrojne aktivnosti članica, njihov entuzijazam i istrajnost operatorica, volotenrica u doprinosu za oslobađanje žene od osjećanja straha, srama i ublažavanja boli u njihovim dušama i otvorenu ispovijest za nasilje koje su preživjeli.
Zlostavljane žene su svugdje oko nas, one su tihe jer pate, nisu glasne, nijeme su zbog očaja.
Spas traže u vjeri što im pruža neopisivu snagu i moć jer mnoge od tih zlostavljanih žene ostaju same i napuštene sa svojom razorenom psihom i potrebna im je duhovna potpora.
One se mole jer je molitva disanje duše. U molitvi u stvaranju ozračja u kojemu će od Boga moliti snagu da ih prosvijetli, očisti, ojača, ohrabri i pomogne im na životnome putu.
Upravo o toj duhovnoj potpori koju tim zlostavljanim ženama pruža Katolička crkva govorio je specijalni gost te večeri skopski župnik Don Davor Topić.
Program je nastavljen pjesničkom rječju, čitanjem pjesama objavljenih na blogu. U programu su sudjelovale članice Zajednice Hrvata u RM: Sonja Čerslovnik i Jadranka Čadinovska a uključene su i učenici nastave hrvatskoga jezika pod vodstvom profesora Josipa Vujinovića.
Treba naglasiti da u Makedoniji 70 učenika pohađa nastavu hrvatskoga jezika ( Skopje, Tetovo, Kumanovo i Bitola). Među učenicima iz Skopja pjesme su čitali: Ekatarina Sekovanić. Anja Jovevska i Matej Ivanković.
Voditeljica programa Ljerka Toth Naumova na kraju je pročitala pjesmu akademika Blaže Koneskog naslovljenu „Ubavite ženi“.
Program je završen gromoglasnim uzvikom„STOP NASILJU NAD ŽENAMA!“