Na završnom obilježavanju 150. obljetnice Društva Sv. Jeronima u Palači Matice hrvatske u Zagrebu, uručene književne nagrade Hrvatskoga književnog društva (HKD) Sv. Jeronima.
prilog: Paško Melvan
U povodu 150. obljetnice Hrvatskog književnog društva Sv. Jeronima, 21. studenoga 2018. u Velikoj dvorani Matice Hrvatske u Zagrebu, održana je Završna svečanost u kojoj su se združila i užila vremena, događaji i sudionici tijekom postojanja i rada Društva.
Sudionici Svečanosti bili su: Upravni, Provedbeni i Počasni odbor za obilježavanje Obljetnice, članovi, prijatelji i poštovatelji Društva, predstavnici, izaslanici i gosti iz hrvatskih ustanova znanosti, kulture i obrazovanja i Grada Zagreba te hrvatskih državnih vlasti s kojima je Društvo kroz vrijeme surađivalo.
Obljetnička svečanost započela je molitvom Oče naš koju je predvodio predsjednik Društva dr. Stjepan Razum, a nastavljena himnom „Lijepa naša“koju je pod ravnanjem prof. Maruše Bartolić otpjevao Mješoviti zbor župe Duha Svetoga – Svete Mati Slobode.
U svečanom ozračju Sudionike je u ime Društva pozdravio i program najavio Paško Melvan, član Društva i povjerenik za obilježavanje Obljetnice i pozvao Sudionike da zajedno i pojedinačno ovu Svečanost dožive i pamte kao Večer zahvalnosti svim prethodnim generacijama Sudionika u radu Društva od osnivanja do danas što je i prihvaćeno, a očitovalo se u pozdravnim govorima: patera Tonćia Trstenjaka, izaslanika Družbe Isusove, Božidara Petrača izaslanika Predsjednika Matice Hrvatske dr. Stipe Botice, Đure Vidmarovića, predsjednika Društva hrvatskih književnika, odbornika Društva Josipa Jurčića te dr. Olivere Majić, zamjenice gradonačelnika Grada Zagreba Milana Bandića.
Povjernik je zahvalio i pozvanicima koji nisu nazočili Svečanosti zbog ranije preuzetih obveza, a uputili su obavijesti, isprike i čestitke za 150. obljetnicu Društva koje su dospjele do početka Završne svečanosti: dr. Ivana Sivrića, književnika i predsjednika Hrvatskoga društva književnika Herceg-Bosne, Akademika Zvonka Kusića, veleč. Borisa Jozića, povjerenika za laike Zagrebačke nadbiskupije, Predsjednika Vlade Republike Hrvatske, g. Andreja Plenkovića, Predsjednika hrvatskoga Sabora, g. Gordana Jandrokovića, Ministra gospodarstva, poduzetništva i obrta, g. Darka Horvata, i književnika Mile Pešorde.
Svi govornici su ukazali na značaj osnivanja i rada Društva te istaknuli njegovu vodeću ulogu u širenju pučkih spisa i u prosvjećivanju hrvatskoga puka u svim vremenima od osnutka do danas te poželjeli daljnje uspjehe u radu.
Pater Tonći Trstenjak je govorio o vremenu osnivanja Društva i istaknuo ulogu Vinka Basilea, isusovca koji je 1866. predložio nadbiskupu zagrebačkom kardinalu Jurju Hauliku da osnuje Društvo. To je 1867. u suradnji sa 20 mladih zagrebačkih svećenika kardinal Haulik i ostvario, i nakon potvrde Namjesničkog vijeća 1868., Društvu svetog Jeronima bio prvi pokrovitelj.
Božidar Petrač je istaknuo bliskost djelovanja Društva i Matice Hrvatske te Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti koja se intenzivno odvijala u početku rada Društva i s promjenjivim intenzitetom održala do današnjih dana te naglasio značajnu ulogu Društva koje je u vrijeme komunizma bilo oaza za brojne hrvatske pisce i njihova djela kršćanskoga nadahnuća, čestitao i nedavnu 50. obljetnicu časopisa Marulić i izrazio očekivanje daljnje suradnje.
Đuro Vidmarović je podsjetio na ulogu društva u širenju hrvatskoga jedinstva u svim vremenima i istaknu značaj i ulogu Društva koje je okupljalo najveći broj članova i čitatelja od svih društava u Hrvatskoj i zahvaljujući tome, sukladno poslanju Društva koje je prema poslanju Društva koje izvorno glasi: „Svrha je Družtva sv. Jeronima izdavati i uz jeftinu cienu širiti pučke spise, dobrim duhom pisane, zabavno poučne struke“, izdavalo knjige u nakladi od 30.000 primjeraka ili više, što je za današnje pojmove nezamislivo. Posebno je naglasio ulogu Društva u komunističkom vremenu i napose ulogu časopisa Marulić s kojim i danas surađuje, a koji je znatno utjecao i na njegov književni razvoj.
Josip Jurčić, odbornik Društva istaknuo je svoje oduševljenje pripremom i održavanjem ove Završne svečanosti obilježavanja 150. obljetnice i zahvalio svim sudionicima na sudjelovanju.
Dr. Olivera Mejić, se u ime gradonačelnika Bandića, kao njegova zamjenica i u svoje ime zahvalila na pozivu na sudjelovanje u obilježavanju 150. obljetnice i posebno pozdravila prethodne govornike te istaknula da Grad Zagreb podržava društva koja se bave kulturom i sudjeluje u projektima kulture u Gradu Zagrebu, te je čestitala 150. obljetnicu i poželjela daljnje usjehe u radu Društva.
Dr. Stjepan Razum, predsjednik Društva, sažeto je ukazao na povijesnu ulogu Društva u hrvatskoj kulturi općenito i posebno u književnosti i naglasio brojnost pisaca i suradnika i književnih dijela koje je Društvo u vremenu postojanja objavilo i naveo da je tiskano više od 1000 naslova u ukupnoj nakladi većoj od 23 milijuna primjeraka. Spominjući sve prethodne predsjednike Društva istaknuo je vremena u kojima su djelovali te naveo posebne zasluge pojedinih predsjednika, svojih predšasnika.
Kao posebnost Večeri, nakon govora Predsjednika Društva, voditelj Svečanosti, naš istaknuti glumac Dubravko Sidor najavio je i vodio vremeplov TRAGOVIMAHRVATSKOG KNJIŽEVNOG DRUŠTVA SV. JERONIMA koji su prema zapisima iz dokumenata o radu Društva uprizorili učenici VII. Gimnazije Zagreb: Marija Čolić, Mario Petar Bišćan i Ante Toni Čulin, koji su izabrane tekstove uvježbali sa svojim profesoricama Marijom Novokmet i Lidijom Dizdar i srdačno ih kazivali. Sudionici su sa zanimanjem pratili kazivanja i po završetku učenike nagradili srdačnim pljeskom.
Glavna točka Večeri, sukladno poslanju Društva. bila je svečana dodjela nagrada jubilejskoga „Književnoga natječaja za Kratku priču i pjesmu“. Natječajno povjerenstvo u
sastavu dr. Vjekoslav Boban, AnteKraljević i dr. Vladimir Lončarević, je od 34 prispjela šifrom označena rada dodjelilo prvu, drugu i treću nagradu za obje kategorije.
Nagrade za pjesmu:
1. nagrada: Ružica Soldo za pjesmu: „Stabla napuštena“
2. nagrada: Denis i Anita Peričić za pjesmu „Koju su pjesmu pjevale sirene“,
3. nagrada (dodjeljene su dvije ravnopravne nagrade) nagrađeni su:
– Borislav Arapović za pjesmu „Uz jezera imotska, i
– Mijo Tokić za pjesmu „Teška industrija“
Nagrade za kratku priču:
1. nagrada: Đurđa Vukelić-Rožić za priču: „Jograda“
2. nagrada: Josip Laća za priču „Tjeranje muha“,
3. nagrada: Tihomir Horvat za priču „Partija šaha“
Nagrade su dodjeljivali Ante Kraljević, član Povjerenstva, Marica Đureković, odbornica Društva i dr. Stjepan Razum, predsjednik Društva, a pjesme i odlomke iz kratkih priča nadahnuto kazivali učenici VII. Gimnazije Zagreb.
Prije dodjela nagrada Mješoviti zbor župe Duha Svetoga – Svete Mati Slobode otpjevao je pjesmu „Zdravo Djevo čista“ a nakon dodjele zahvalnicu „Fala ti Bože za ovaj dan“.
Na završetku Svečanosti povjerenik Paška Melvan je još jednom, u ime Društva i u svoje osobno, zahvalio svima na sudjelovanju i posebno svim dosadašnjim suranicima Društva, Zboru, voditelju Svečanosti g. Dubravku Sidoru i učenicima VII. Gimnazije Zagreb, njihovim profesoricama i Upravi na suradnji u pripremi i provedbi Svečanosti.
Iskazao je i želju i nastojanja Društva da i dalje ispunjava svoje poslanje „…izdavati i uz jeftinu cienu širiti pučke spise, dobrim duhom pisane, zabavno poučne struke“ i očekivanje uključivanja mladih u red sadašnjih čitatelja i budućih spisatelja te članova i suradnika Društva u koje rado poziva sve zainteresirane na sudjelovanje u radu Društva.
Za sjećanje na 150. obljetnicu voditeljici prof. Maruši Bartolić i članicama i članovima Zbora uručen je godišnji koledar Danica, a Voditelju, učenicima i profesoricama VII. Gimnazije Zagreb, časopis Marulić broj 5/2018.