POTPISANA HRVATSKO-NJEMAČKA STRATEŠKA SURADNJA

Memorandum o pomoći Ukrajini i velikom projektu nabave borbenih vozila potpisali su ministri Anušić i Pistorius a suradnju u oblasti razvoja obrambene tehnologije, hrvatska tvrtka DOK-ING i njemački RHEINMETALL.

tekst i foto: S.B./Hrvatski glas Berlin

Berlin/ U Njemačkom ministarstvu obrane je uz sve državne i vojne počasti svečano dočekan hrvatski ministar obrane Ivan Anušić. U njegovoj pratnji bili su vojni i diplomatski predstavnici Republike Hrvatske, načelnik Glavnog stožere Oružanih snaga RH general Tihomir Kundid, veleposlanik RH u Njemačkoj Gordan Bakota, vojni izaslanik RH u Njemačkoj brigadir Zdravko Barbarić, nekadašnji vojni izaslanik u Njemačkoj brigadir Tomislav Galić… A domaćin gostima iz Hrvatske bio je njemački ministar obrane Boris Pistorius sa suradnicima.

Nakon postrojavanja počasnog stroja, svirane su hrvatska i njemačka himna, položen je vijenac podno spomenika civilima i vojnicima Bundeswehra koji su položili život obavljajući svoju dužnost od osnivanja Bundeswehra 1955. do danas a potom su u Ministarstvu obrane Savezne Republike Njemačke dvije strane, hrvatska i njemačka, vodile zatvorene razgovore.

Nakon završenih razgovora, dvojica ministara su pred predstavnicima medija stavili svoje potpise na pripremeljene dokumente a potom su hrvatskim i njemačkim novinarima ministri Pistorius i Anušić objavili i objasnili o čemu su razgovarali i što su netom potpisali.

Izvijestili su novinare a preko njih i opću javnost kako su dvije strane dogovorile i potpisale memorandum, odnosno pismo namjere u oblasti vojne suradnje.

Njemački ministar obrane Boris Pistorius pozdravio je hrvatskog ministra na prvom službenom susretu. Rekao je kako je Hrvatska dugogodišnji pouzdani partner Njemačke u NATO-u i EU. “Danas želimo tu suradnju proširiti i ovim zajedničkim potpisom izjave. Pri tome se radi o potpori Ukrajini. Tamo ne možemo gubiti vrijeme. Zahvalan sam za potporu koju Hrvatska daje Ukrajini. Hrvatska se izjasnila spremnom 30 tenkova i 30 transportnih vozila ustupiti Ukrajini. Hrvatska ulaže istovremeno u opremanje svog vojnog naoružanja i radujem se da žele imati naš Leopard 2 A8 A i pobrinut ćemo se da proizvodni kapaciteti budu spremni za to i takođe ćemo se pobrinuti da se u NATO-u radi dobre koordinacije koriste isti standardi, rekao je između ostalog njemački ministar Pistorius.

Hrvatski ministar obrane Ivan Anušić zahvalio je na gostoprimstvu njemačkom domaćinu, te o netom završenim razgovorima i potpisanim izjavama rekao sljedeće:

“Razgovarali smo o konkretnim stvarima, ozbiljnom i velikom projektu, suradnji Njemačke i Hrvatske. Kao što je rečeno, radi se o ustupanju, zamjeni naše tehnike sa  zapadom tehnikom. Kao što je rečeno, 30 borbenih tenkova M84 te 30 borbenih vozila M80 bit će do kraja godine upućeno u Ukrajinu kao pomoć Ukrajincima u borbi za svoju neovisnost i slobodu. Taj paket aranžman je dogovoren sa Njemačkom na način da će Njemačka preuzeti ta borbena vozila, dio sredstava će uplatiti za avans onoga što ćemo mi učiniti nakon toga, a to je uzimanje do 50 Leopard tenkova najnovije generacije 2 A8 koji će  u ovo  trenutku biti naručeni i  početi se raditi i isporučivati Republici Hrvatskoj. Ogroman i veliki projekat uz modernizaciju Hrvatskog ratnog zrakoplovstva, Hrvatske ratne mornarice i kopnenih snaga, dolazimo sada i do jačanja naših oklopnih mogućnosti, jačanja naših tenkovskih i vojnih snaga. Kao što je poznato, Leopard je jedan od najkvalitetnijih ako ne i najkvalitetniji tenk zapadne proizvodnje i Hrvatska će uskoro biti opremljena upravo sa tim tenkovima. Vlada Republike Hrvatske dala je suglasnost na ovo pismo namjere koje je upućeno od strane Njemačke vlade tj. i ministra Pistoriusa i mi ćemo uskoro početi s realizacijom tog projekta. Ono što treba naglasiti a to je naglasio i njemački ministar, sudjelujemo u svim aktivnostima i zajedničkim operacijama i misijama NATO-a i sudjelovat ćemo i dalje kao korektan partner kako NATO-a tako i Europske unije. U Njemačkoj vidimo svog saveznika, svog partnera, ne samo na razini obrambene industrije nego i na razini gospodarstva i suradnje i svega onoga što Njemačka predstavlja  Hrvatskoj a Hrvatska Njemačkoj. Nije zgorega napomenuti i da u Njemačkoj živi preko pola milijuna Hrvata koji su jaka i stabila veza između Njemačke i Hrvatske. Suradnja je uvijek bila odlična i tako će se i nastaviti, posebno nakon ove nove suradnje koja se tiče obrambene industrije, obuke, opremanja Oružanih snaga Republike Hrvatske ali i prelaska oružanih snaga RH sa istočne tehnologije na zapadnu teehnologiju obrambenu koju u ovom trenutku Hrvatska praktički jednim galopirajućim korakom radi i vrlo brzo će preći na zapadnu tehnologiju. Bit će opremljena sa zapadnim naoružanjem  a jedan, svakako ponos zapadnog noružanja koji će Hrvatska uskoro koristiti, to su tenkovi Leopard. Hvala ministru na gostoprimstu, na svemu što smo danas dogovorili. Nadamo se i daljoj suradnji koja se tiče ne samo vojne industrije nego i gospodarstva generalno i vidimo se nadam se vrlo brzo na  idućem susretu, rekao je ministar Anušić.

Nakon pitanja novinara koja su se ticala detalja netom potpisanog pisma namjere, rokova i termina isporuke i nabave nove vojne opreme, te sudjelovanja Hrvatske u misiji u Wiesbadenu, ministar Anušić se s hrvatskom delegacijom zaputio u Veleposlanstvo Republike Hrvatske u Berlinu. Tamo su svečeno pismo namjere, odnosno izjavu o budućoj suradnji na razvoju i prozvodnji obrembene tehnologije potpisale dvije tvrtke, hrvatska DOK-ING iz Zagreba i njemački RHEINMETALL iz Düsseldorfa.

U ime hrvatske tvrtke svoj potpis je stavio vlasnik DOK-ING Vjekoslav Majetić a u ime njemačkog koncerna, član uprave dr Björn Bernhard.

Evo kako  je o tom činu izvijestio njemački Rheinmetall:

“Visoki predstavnici hrvatskog proizvođača vozila DOK-ING i düsseldorfske tehnološke grupe Rheinmetall potpisali su 28. listopada 2024. u nazočnosti potpredsjednika Vlade RH i ministra obrane Ivana Anušića memorandum o razumijevanju (MoU) za osnivanje zajedničkog poduzeća. Posebnost ovog partnerstva je potpuno europsko podrijetlo i stvaranje vrijednosti, iz čega će proizaći razna bespilotna vozila (Unmanned Ground System / UGS).

Postignuti dogovor predviđa zajednički razvoj i naknadni marketing temeljen na novoj Komodo platformi DOK-ING-a. Rheinmetall uključuje različite module/setove opreme (npr. za izravnu i neizravnu paljbu, postavljanje mina, senzore za izviđanje, logistiku itd.). Grupa sa sjedištem u Düsseldorfu također nudi svoj pristup međunarodnom tržištu i industrijske kapacitete u tu svrhu.

Provedba potpisanog Memoranduma o razumijevanju podliježe prethodnom odobrenju relevantnih regulatornih tijela, uključujući Europsku komisiju i relevantna nacionalna tijela za tržišno natjecanje.

Dr. Björn Bernhard, voditelj europskog odjela za sustave vozila: „S DOK-ING-om i Rheinmetallom, dva vodeća europska dobavljača u svom području udružuju se kako bi realizirali zahtjevne projekte. Zajedno želimo postaviti nove standarde i otvoriti vrata UGS-u koji je spreman za serijsku proizvodnju i primjenu. Obraćamo se europskom tržištu kao i drugim zemljama partnerima.”

Vjekoslav Majetić, osnivač i direktor DOK-ING-a: “Tehnološke i industrijske sinergije između DOK-ING-a i Rheinmetalla jedinstvena su prilika za razvoj najsuvremenijih bespilotnih borbenih sustava i sustava potpore borbi u Europi. Ovaj sporazum vidimo kao temeljni doprinos stvaranju zajedničke budućnosti.”

U sklopu buduće suradnje razvijat će se brojna rješenja za borbu i borbenu potporu, uključujući i zajednički projekt bespilotnog naoružanog sustava potpore (tzv. Wingman) za glavne borbene tenkove i borbena vozila pješaštva za izviđanje i operativnu potporu. Oni će se također koristiti zajedno s dobro poznatim klasičnim proizvodima Rheinmetall-a, kao što su KF51 Panther, 3 Büffel tenk za oporavak i 3 Kodiak pioneer tenk.

DOK-ING je tehnološka tvrtka sa sjedištem u Zagrebu, Hrvatska, specijalizirana za razvoj, proizvodnju i održavanje bespilotnih, daljinski upravljanih robotskih sustava visokih performansi za primjenu u ekstremnim uvjetima. DOK-ING je tržišni lider u području civilnog i vojnog bespilotnog razminiranja kopna. DOK-ING je također već aktivan u rudarenju s daljinski upravljanom teškom opremom. Ostali sustavi iz DOK-ING-a pružaju podršku u području policije, vatrogasne službe i pomoći u katastrofama.”

“Rheinmetall je osnovan 1889. godine kao “Rheinische Metallwaaren- und Maschinenfabrik Actiengesellschaft”. Danas je Rheinmetall vodeća, globalno aktivna, integrirana tehnološka grupa koja razvija i prodaje komponente, sustave i usluge za sigurnosnu i civilnu industriju.

Kao dobro poznati razvojni partner i izravni dobavljač globalne automobilske industrije i kao vodeća međunarodna sistemska kuća za sigurnosnu tehnologiju, Rheinmetall se bavi dugoročnim megatrendovima na temelju svoje visoke razine stručnosti u svojim osnovnim tehnologijama, identificira održiva nova tržišta s visokim potencijal rasta i razvija inovativna rješenja za sigurnu i životnu budućnost. Fokus na održivost sastavni je dio Rheinmetallove strategije. Tvrtka želi postići CO2 neutralnost do 2035. godine.”

Može se reći, bio je to s diplomatskog, političkog i vojnog stajališta vrlo zanimljiv, zahtjevan i ispunjen dan u njemačko-hrvatskim odnosima. Potpisani memorandumi, odnosno pisma namjere buduće suradnje, pomoći Ukrajini, nabave moderne vojne opreme i suradnji na razvoju modernih sustava obrane, u skoroj a i daljoj budućnosti pokazat će svoje rezultate.

..

 

..
 
0 0 votes
Article Rating

Related Post

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments