O MARULU I JUDITI NA JEZIKU DOMAĆEM

Organizirana lijepa književno-glazbena večer povodom 500. obljetnice od smrti Marka Marulića i Godine posvećene ocu hrvatske književnosti.

prilog: Hrvatski glas Berlin / S.B

Berlin/ Organizatori književno-glazbene večeri posvećene Godini Marka Marulića, odnosno 500. obljetnici pjesnikove smrti, već su na početku programa bili nagrađeni za svoj trud, pripremu i rad na ovom projektu. Naime, odaziv publike bio je takav, kao malo kada i kao što odavno nije, da se moralo tražiti sjedalo više. Pravo zadovoljstvo!

Već nekoliko dana prije održavanje ove kulturne večeri u Veleposlanstvu Republike Hrvatske u Berlinu, prema broju prijavljenih sudionika, bilo je jasno kako je zanimanje berlinskih Hrvata poprilično. I bila je to i radost  i odgovornost za organizatore i sudionike ove večeri: Hrvatsku nastavu Berlin, Hrvatski glas Berlin, HKD V.F. Mažuranić, Pjevačku skupinu Hrvatske zajednice Berlin, solisticu Martu Batinić-Petrović i našu poznatu opernu pjevačicu, stalnu članicu Staatsoper Berlin, sopranisticu Evelin Novak.

Bez koordiniranog organiziranja, dobre pripreme i koncentriranog sudjelovanja svih sudionika, jasno uz potporu Veleposlanstva Republike Hrvatske, ne bi bilo niti dobre izvedbe, na zadovoljstvo i publike i organizatora.

Željelo se Marka Marulića, pjesnika, oca hrvatske književnosti, njegova djela i posebno njegov ep “Juditu”, predstaviti na svima razumljiv, jednostavan a opet i privlačan način.

Večer je započela s nekoliko uvodnih rečenica o motivima i potrebi “sklopiti ruke” oko važne obljetnice, oko iznimno važnog književnika i njegova djela koje je ostalo svijetliti poput svjetionika i pet stoljeća od odlaska njegova autora.

Sve su pozdravili Stjepan Škorić, predsjednik HKD V.F. Mažuranić, Tamara Janković, koordinatorica i učiteljica Hrvatske nastave Berlin i Sonja Breljak, novinarka i urednica Hrvatskoga glasa Berlin.

Bijah na jednoj promociji u splitskoj knjižnici Marka Marulića i ravnateljica te ustanove mi se u razgovoru pohvali imenom koje ustanova nosi. Ja uzvratih kako i mi u Berlinu imamo spomenik Marka Marulića, tri metra visoku statuu na lijepom berlinskom trgu Julius Morgenroth. Ona me u nevjerici pogleda i reče kako prvi puta čuje za to. Kao nešto općepoznato rekoh, pa da, grad Split i jedna berlinska općina, Wilmerdsorf-Charlottenburg gradovi su partneri i prijatelji već više decenija, te je i statua te 2000. te godine postavljena u čast 30. obljetnice tog prijateljstva. I Nijemci i mi ne propuštamo okupiti se oko nje za Marulov rođendan ili Dan hrvatske knjige. I ova moja izjava bi dočekana s čuđenjem. Čini se kako domovina ipak vrlo malo zna o nama vani, baš suprotno našem znanju o njoj. Na nama je da to češćim kontaktima i našim sudjelovanjima u događajima u domovini, i promijenimo. Prigodan program posvećen Marulu već su imali  u Beču, pa Essenu i Dueselldorfu. Da imamo mogućnost, s velikim razlogom a našim snagama, to učiniti i u Berlinu, zahvalni smo i našem Veleposlanstvu za spremno i susretljvo ustupljen prostor i vrijeme”, riječi su urednice Hrvatskog a glasa Berlin s početka ove lijepe kulturne priče.

S nekoliko rečenica brojne je berlinske Hrvate pozdravio i Gordan Bakota, veleposlanik Republike Hrvatske u Njemačkoj, ističući značenje  književnika i njegova djela ta dodajući i kako je i u Regensburgu nedavno bila svečanost posvećena Marku Maruliću, pohvajujući posebno suradnju hrvatskih udruženja na ovakvim kulturnim projektima, te najavljujući i važne i vrijedne skore događaje koje organizira Veleposlanstvo Republike Hrvatske.

Pjesmu s  otoka Mljeta “Sivi sokol k vili doletio” predivno je izvela Marta Batinić-Petrović.  A  potom se govorilo o liku i djelu Marka Marulića, o njegovom životu, pseudonimima pod kojima je pisao, vremenu u kojemu je živio, djelima koja je napisao i značaju napisanoga, posebno o važnosti “Judite” i početka pisanja na hrvatskom jeziku kojeg puk razumije. Prema reakcijama publike, izvrsno su to uradili Tamara Janković, prof. povijesti i kroatista Stjepan Škorić.

Glazbeni prilog koji je izazvao lijep pljesak publike izvela je Pjevačka skupina Hrvatske zajednice Berlin. Pjesmu “Zbogon dragi pratila te sriča” pjevale su Karmen Meić, Nada Zovko, Lili Vlahov, Marta Batinić-Petrović i Sonja Breljak.

A onda je publici predstavljena cijela “Judita” ali na poseban način. Učinili su to stihovima iz knjige “Marul i Judita – Priča glasovita” autorice Arijane Grgičević, učenici Hrvatske nastave Berlin: Lucija Staniša Čehulić, Lovro Nimac, Oskar Leonard Hansky, Emma Kovač i Bianka Galić, uz potporu učiteljica Tamare Janković, te Stjepana Škorića i Sonje Breljak.

Završnica večeri pripala je našoj predivnoj sopranistici Evelin Novak. Pjevala je “Daleko me biser more”, ariju iz “Male Floramye Ive Tijardovića.

Pljesak publike, riječi organizatora, premalo je sve to za izraziti veliku zahvalnost kako našoj opernoj divi koja uvijek kad joj to obveze u matičnoj opernoj kući dopuste odvoji vrijeme za suradnju s hrvatskim udruženjima i Hrvatima u Berlinu, učiteljici i učenicima Hrvatske nastave Berlin koji su vrijedno vježbali izražajno čitanje, djevojkama iz Hrvatske zajednice Berlin čije pjevanje je uvijek prelijepi glazbeni dar, Manueli Freisem koja je načinila predivan plakat najave proslave Marulove obljetnice, restoranu Marijan Grill, obitelji Vujčić, Milki i Petru na doniranim ukusnim zalogajima, Veleposlanstvu RH na prostoru, vremenu, osvježenju za goste i trudu nakon priredbe, Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih Republike Hrvatske koje je učenicima, sudionicima programa poslalo darove, između ostalog i poučnu knjigu iz koje su čitali stihove o Marulovoj Juditi, HKM Berlin na objavi najave događaja, svima koji su sklopili ruke oko ove svečanosti, u želji da to bude poučno, primamljivo i dobro, na razini prijašnjih kulturnih večeri posvećenih Mariji Juruć Zagorki, Ivani Brlić Mažuranić i Večeri ljubavne poezije hrvatskih pjesnikinja i pjesnika.

Zahvaljujem na Vašem dolasku, nadam se kako je to bilo i za vas kao i za nas koji smo sklopili ruke oko ove večeri, lijepo, toplo i korisno utrošeno i provedeno zajedničko vrijeme. Jer, to, upravo to, tu mogućnost ljudskog dodira, spoja i pomirenja kroz poeziju, taj poseban,  svevremenski jezik, to nam je ostavio Marko Marulić, europejac i mirotvorac.  Upirući slovom i riječima kao prstom u nepravedan poredak, proročanski na pozornicu života stavljajući nju, Juditu,  ženu koja može preskočiti prepreke, nadići vrijeme i nepravedna pravila, donijeti promjene i izdići se, voljom pjesnika i iznad, toliko iznad da sva životna i blažena a stvarna, korača i sada među nama i o njoj, nama, pričamo i pet stoljeća iza pjesnikova života. Sve ih je nadživjela i sve će nas nadživjeti, u tome je i snaga poezije i književne riječi. O da, učim i od mladih koji sjede među nama. Razumjeli su Marulovu poruku. Kažu, dužnost nam je to što nam je Marul ostavio, priču u kojoj pjesnik kroz Juditu progovara, jer i on je ona, iznova vrjednovati, promatrati i učiti od pjesnika i Judite kako bismo poput njih dvoje preskočili prepreke, svijet učinili boljim mjestom za život i malih i slabih, i potlačenih.  Mi to večeras, barem na nekim prvim razinama, jesmo. Dužnost nam je, pravo i dar, činiti to i dalje. Hvala vam. “, riječi su s kraja večeri posvećene ocu hrvatske književnosti koja je izazvala rijetko veliko zanimanje berlinskih Hrvata.

Zajedničko fotografiranje na kraju priredbe lijep je okvir i uspomena na uspješnu suradnju hrvatskih udruženja u Berlinu (HKD V.F. Mažuranić – predsjednik Stjepan Škorić, Hrvatski glas Berlin – urednica Sonja Breljak, Hrvatska zajednica Berlin – predsjednica Karmen Meić), hrvatskih institucija (Hrvatska nastava Berlin – učenici i koordinatorica Tamara Janković, Veleposlanstvo -veleposlanik Gordan Bakota, prvi tajnik Mladen Nimac s kojim je događaj koordiniran,  Ministarstvo – viša savjetnica Estera Šimić),  i pojedinaca kojima je kultura profesija a i leži im na srcu hrvatska riječ i Hrvatska, poput sopranistice Evelin Novak.

Zahvalnost ponajviše, naravno, ide i publici bez koje ne bi bilo lijepog ugođaja i osjećaja uspjeha, berlinskim Hrvatima koji su osjetili vrijednost najavljenog i odazvali se pozivu u tako lijepom broju. Nastavilo i ponovilo se!

 

 

5 1 vote
Article Rating

Related Post

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments