MALTA, INKLUZIJA I ZAJEDNIŠTVO

Od 11. do 13. studenoga 2024. sudjelovala san na Aktivnosti osposobljavanja i suradnje u okviru programa Erasmus+ „Embrace inclusion and diversity in your Erasmus+ projects!“.

piše: mr. Martina Budimir/ Ekonomska škola Požega

Odlukom Agencije za mobilnost i programe EU, odabrana sam kao jedna od šest sudionica iz Hrvatske koje su imale priliku sudjelovati na Aktivnosti osposobljavanja i suradnje u okviru programa Erasmus+ pod nazivom „Embrace inclusion and diversity in your Erasmus+ projects!“.

Aktivnost je održana od 11. do 13. studenoga 2024. u resortu Paradise Bay u blizini mjesta Mellieha na Malti. Na put sam krenula 10., a vratila se 14. studenog. Zemlje sudionice bile su Austrija, Belgija, Estonija, Finska, Hrvatska i Malta.

Zašto sam se prijavila na seminar? Sa svojih uskoro punih 50 godina života i 27 godina radnoga staža u školi još uvijek imam potrebu raditi na sebi, na svome znanju i kompetencijama kako bih osobno, ali i profesionalno rasla. Dugogodišnje životno i radno iskustvu pokazalo mi je da je to najbolji put za poboljšati svoj rad i odnos s učenicama i učenicima, kolegicama i kolegama. No ne manje važno, postavljanjem novih izazova, poziv nastavnice nikada ne postaje dosadan, a ljubav prema onome što radim samo raste.

Već pet godina sudjelujem u projektima u okviru programa Erasmus+ u svojoj Ekonomskoj školi Požega. Uz dvije kolegice iz škole koje su vrhunske voditeljice projekata veliki je broj učenica i učenika, ali i nastavnica i nastavnika dobilo priliku učiti, rasti, ali i upoznavati nove zemlje, kulture, jezike, običaje.

Kroz Erasmus Europa zaista živi. Kroz Erasmus se stvaraju veze među pripadnicima različitih naroda, kultura, vjera, svjetonazora, ali se i učvršćuje ljubav prema svojoj zemlji, svojoj kulturi, svome jeziku. Radi se o jedinstvenoj razmjeni iskustva, misli, ideja i o mogućnosti uspostavljanja prijateljstava za cijeli život. Nebrojeno se puta pokazalo kako se kroz Erasmus otkrivaju i talenti za koje učenice i učenici nisu ni znali da ih imaju.

Za nekoga tko nosi „čizme skitaljke“, a ujedno se kao profesorica filozofije trudi usaditi u mlade glave i srca potrebu prihvaćanja i uvažavanja različitosti i potrebu stvaranja pravednoga društva s jednakim mogućnostima za sve, ideja Erasmusa čini se idealnim putem za postizanje navedenih ciljeva.

Za edukaciju na Malti bila sam zainteresirana i privatno i profesionalno. Kao supruga osobe s invaliditetom svakodnevno svjedočim nedovoljnoj osjetljivosti hrvatskoga društva i nedovoljnoj prilagođenosti potrebama osobama s manje mogućnosti. Kao nastavnica u srednjoj školi imam čast i privilegiju predavati učenicama i učenicima s manje mogućnosti. Ljuti me nedovoljna svjesnost o tome da oni nisu teret ni djeca dovedena na „čuvanje“, da nisu distraktor ostalim sudionicama i sudionicima odgojno-obrazovnog procesa, nego onaj komadić koji od običnog prozora u svijet čini najljepši vitraj.

Kroz ono što mnogima još nije jasan koncept, rekla bih stil življenja, kroz inkluziju, obogaćujemo svoje živote, proširujemo svoje vidike i učimo. Često se osobama s manje mogućnosti smatraju samo osobe s invaliditetom, ali osobe s manje mogućnosti su i djeca koja žive u teškim socio-ekonomskim uvjetima, djeca iz disfunkcionalnih obitelji, djeca s poteškoćama u učenju i neprilagođenog ponašanja, ponekad i djeca druge vjeroispovijesti ili etničke skupine, …

Europska je unija prepoznala važnost inkluzije te ju kroz svoje projekte promiče postavivši ju kao jedan od svojih prioriteta. Financijskom i inom potporom, ali i educiranjem onih koji projekte provode, potiče uključivanje osoba s manje mogućnosti u projekte. Na edukaciji na Malti okupljene su stručnjakinje i stručnjaci, predstavnice nacionalnih agencija, voditeljice i voditelji te sudionice i sudionici projekata razmijenili ideje, iskustva, primjere dobre prakse, ali se i upoznali s najnovijim istraživanjima o inkluziji u Erasmus+ projektima te s alatima koji olakšavaju uključivanje u svakodnevne aktivnosti.

Voditelji edukacije bili su iskusni međunarodni treneri, dr. sc. Sunčana Kusturin i Petar Dukić. Kroz panel rasprave, plenarna predavanja, prezentacije primjera dobre prakse te rad u međunarodnim grupama i studijske posjete nastala je riznica materijala i ideja primjenjivih u novim projektima, ali i u svakodnevnom životu i radu. Uspostavljeni su novi kontakti među institucijama i pojedincima i razvile ideje za nove zajedničke projekte.

Kroz kulturološki program i izlete u svome aranžmanu, otkrila sam bar djelić kulture, povijesti i života na Malti i svakako dobila želju posjetiti ju bar još jednom kako bih otkrila sve njene čari i zanimljivosti. Obogatio me tako ovaj put na više načina, a i vratio nadu i vjeru u to da tamo negdje u nekim komadićima ove europske zajednice u kojoj živimo postoje entuzijasti koji dijele iste vrijednosti i potrebu učiniti ovaj svijet boljim i ljepšim mjestom za sve.

0 0 votes
Article Rating

Related Post

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments