“PUTEVIMA DUŠE…” U SPLITSKOJ KNJIŽNICI

Predstavljanje knjige suradnice Hrvatskoga glasa Berlin, Marijane Šundov – „Putevima duše europskim metropolama i malenim mjestima srca“.

Split/ U knjižnici Marka Marulića, Ulica slobode 2, Split održat će se u četvrtak, 10. travnja 2025. godine, u 18 sati predstavljanje knjige „Putevima duše europskim metropolama i malenim mjestima srca“, novinarke i spisateljice Marijane Šundov.

Uz autoricu, knjigu će predstaviti dr.sc. Mirko Šundov, general zbora u mirovini i novinarka Zvjezdana Galkowski, ravnateljica Kulturnog centra Mato Lovrak.

Ovo je treća knjiga putopisa  Marijane Šundov u kojoj autorica na svoj prepoznatljiv način prepričava doživljaje europskih metropola, koje je posjetila zadnjih par godina: Rima, Londona, Beča, ali i susjednih Sarajeva, Ljubljane i Skoplja. Dakako, među 280 stranica putopisa svoje mjesto našla je naša metropola Zagreb, a od mjesta srca na prvom mjestu je Split – reportaža o životu grada pod Marjanom u doba pandemije COVID-a te još jedan putopis o našem Splitu i njegovim trgovima. Malena mjesta srca su i ono gdje zaljubljeni Adam čuva Evu – Daruvar, grad neprekidne čarolije – Dubrovnik, Meštrovićev grad – Drniš, oaza ljepote i mira – Zagora odnosno Muć i  druga mjesta u 40 putopisnih priča.

Svaki putopis je zapravo priča, koji uz opise gradova sadrži autoričino promišljanje o određenim društvenim pojavama i životnim istinama, ali i više od toga. Dovoljno je na početku knjige vidjeti posvetu: „Za sve bolesne, koji su iskusili nevolju življenja s bolesti; Za sve medicinare, koje nas fizički liječe i pomažu kada je teško; Za sve svećenike, koje nas hrabre i mole za nas kada se osjećamo izgubljeno…“

Sama autorica na početku piše: „Prvi dio naslova knjige Putevima duše pojavio se nekako sam od sebe. Čitatelji koji poznaju moje knjige znaju da je moje pisanje uvijek iz srca, ali ova je knjiga ipak malo drugačija. Opisan je, ako se takvo što uopće može opisati riječima, moj put u dubine same sebe potaknut sviješću o bolesti, prolaznosti, opisan je cijeli vrtlog osjećaja, misli i raspoloženja potaknutih borbom sa samom sobom i borbom s bolešću… Suočila sam se s dijagnozom teške bolesti. U prijašnja vremena ona je bila sinonim za smrt… Želja mi je bila da kroz ovu knjigu malo pomognem svojim iskustvom ljudima, koji se i sami suočavaju sa teškim dijagnozama i pitanjima koje one nose. Više smo od bolesti – uvijek. I ako imate vjeru i ako je nemate – više ste od samog tijela. Volite život i nastavite živjeti dan po dan. Uživajte u malim stvarima – oblacima poslije kiše, plesu jesenjeg lišća, rumenilu zore, sutonu, šalici kave, osmijehu prijatelja, zagrljaju …“

Knjiga sadrži mnoštvo interesantnih, više ili manje poznatih informacija iz bliže i dalje povijesti poput one kako je nastao Daruvar i njegove toplice, kako su se stari Dubrovčani borili sa zaraznim pošastima ili tko su bili dubrovački javni službenici znakovitog naziva CAZZAMORTI ili „LOVCI SMRTI“, koji su hvarski urbani dragulji, ali i kako su nastali prvi europski kafići. Ovdje je i priča o kapetanovoj ženi koja je 25 godina čekala dragog da se vrati i u goblen uplitala uz zlatne niti i svoju kosu pa se može vidjeti i srebro kose koje je s vremenom postala sijeda u putopisu o Boki Kotorskoj.

Putopisi su ilustrirani fotografijama same autorice.

5 1 vote
Article Rating

Related Post

Subscribe
Notify of
guest


0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments