BERLIN JE POZDRAVIO PAPU BENEDIKTA XVI.
piše: Sonja Breljak
Berlin/ Treći pastoralni posjet pape Benedikta XVI. Njemačkoj započeo je u berlinskoj zračnoj luci Tegel gdje je katoličkog crkvenog poglavara svečano dočekao najviši državni vrh. Predsjednik Njemačke Christian Wulff izrazio mu je dobrodošlicu u … Njemačkoj, Vašoj domovini. Dobrodošli kući! Papa je rekao kako tijekom četverodnevnog boravka u Njemačkoj „želi susresti ljude i s njima razgovarati o Bogu. Naglasio je značaj vjere u današnje vrijeme, u kojem uočava rastuću ravnodušnost društva prema religijama. –Religija je jedan od temelja uspješnog suživota. Baš kao što je religiji potrebna sloboda, isto tako je i slobodi potrebna religija …rekao je Benedikt XVI.
Potom su slijedili i pojedinačni susreti i razgovori s njemačkim predsjednikom Christianom Wulffom i kancelarkom Merkel s kojom je, javljaju njemački mediji, u četiri oka razgovarao o situaciji na financijskim tržištima i dužničkoj krizi u Europi.
Kao prvi papa u povijesti te kao trinaesti šef strane države, govorio je potom Benedikt XVI. pred njemačkim parlamentom. O tome se u Berlinu vodila i vodi duga rasprava. Dio zastupnika Zelenih SPD-a i Lijevih nije se pojavio na zasjedanju prigovarajući “povredu pravne sekularne države” iako su se svi klubovi zastupnika prethodno suglasili s papinim pojavljivanjem i govorom u Bundestagu.
Sve u svemu Benedikt XVI. je dugim pljeskom pozdravljen u njemačkom parlamentu. U pozdravnom govoru predsjednik Bundestaga Norbert Lammert Benediktu XVI. je prenio nadu da u dogledno vrijeme crkvena podjela između katolika i protestanata postane – prošlost.
Papa je pak u svom govoru naglasio da je svjestan odgovornosti Vatikana i Katoličke crve u današnjim vremenima. Apelirao je i da političari budu svjesni kako samo „borba za pravednost može stvoriti pretpostavke za mir“ u društvu.
–Mjerilo za rad političara ne smije biti osobni interes ili materijalna korist … naglasio je. Istaknuo je značaj moralne odgovornosti u radu politike te poručio političarima da ne zaborave kršćanske korijene.
Papa je …ocjenjuje se u Berlinu, govorio prigodno, više kao filozof nego kao državnik, političar ili katolički misionar što su mnogi prigovarali ili se pribojavali, prije samog događaja. Pojedinim je primjedbama uspio čak i nasmijati nazočne zastupnike. Bila je to „posebna premijera u Bundestagu. “, kaže se u komentarima njemačkog tiska.
Tijekom boravka u Berlinu, papa se susreo i s predstavnicima židovske zajednice. Nakon susreta s vjernicima i euharistijskog slavlja na Olimpia stadionu, noć je proveo u sjedištu papinske nuncijature u četvrti Kreuzberg, a danas posjet Njemačkoj nastavlja u Erfurtu potom i Freiburgu gdje su dalje, pored susreta s politčarima i misnih slavlja s vjernicima, najavljeni i susreti s predstavnicima muslimanske zajednice kao i protestantima te susret sa žrtvama seksualnog zlostavljanja od strane svećenika. Papin posjet Berlinu pratili su i prosvjedi homoseksualnih skupina nezadovoljnih odnosom Vatikana prema istospolnim zajednicama. Na upit o prosvjedima, papa je u razgovoru s novinarima rekao:- Ako prosvjedi prolaze miroljubivo, nema u njima ničega pogrešnoga.
Neka mi Bog ne zamjeri mojih uviđanja
Ono što nemogu isčitati iz ove postave.. niti sam čuo ni video.. na TV-u..da si je sveti otac uzeo malo vremena..te se susreo u Njemačkoj posebno sa mladima..bilo bi vrlo korisno..a oni da mu daju toliko pozornosti i ovacja..poput što su to dali Ivan Pavao II. u njegovoj posjeti Vatikanu.
Još danas mi je u dobrom sjećanju..kako i na koji način je papa pristupio mladima a oni se ga i danas sjećaju i vole ga.