BRODSKO KOLO

REPORTAŽE
piše: Emil Cipar

VIDI SLIKE UZ TEKST!

foto: Emil Cipar

Slavonski Brod/ Slavonski Brod je od 5. lipnja domaćin vrlo bogate smotre folklora 46. po redu. Ulice grada ispunile su živopisne narodne nošnje iz svih krajeva Slavonije i Baranje i Bosanske posavine.
Narodne nošnje iz Slavonije i Baranje bogate su detaljima, koji imaju svoje značenje i govore o statusu vlasnika. Ove godine obogatio sam svoje poznavanje vlastite kulturne povijesti u susretu sa simaptičnim članovima KUD-a „Lipa“ iz Semeljaca kod Đakova. Sretoh ih kod dvorane „Ivana  Brlić Mažuranić“, prilikom uvježbavanja za skori nastup na centralnom gradskom trgu. Upala mi je oči velika disciplina i zajednička želja svoju kulturnu baštinu učiniti što simpatičnijom.
Na prvi pogled slična …slavonska narodna nošnja se razlikuje od sela do sela …od kraja do kraja. Po detaljima se može točno prepoznati tko dolazi iz kojega sela.
Semeljčane možete prepoznati na prvi pogled po nedostatku tkanice, pojasa u bojama hrvatske zastave, koja je kod ostalih nošnji obligatna. Tkanica se nosi iz razloga da bi se i kod XXXL rubine naglasio struk. Semeljčani nose rubine po mjeri, a donji dio je „plisiran“ ukrašen mnogobrojnim faltama, pa im tkanica nije potrebna. Te falte se nazivaju „plisirci“.
Također doznah da je iz naoko jednakih nošnji vidljiv i socijalni status. Kod djevojaka na to ukazuje broj zlatnika na prsima i u kosi, a kod muškaraca je to …u zlatovezu vezena ogrlica. Nju su mogli nositi samo oni koji posjeduju „maksimum“, a to je 25 jutara zemlje. Ne nosi se u svim prilikama, nego samo kad se odlazi u vojsku, kao svojevrsna poruka curama …mene se isplati čekati tri godine. Ta se ogrlica zove poša.
I u nekim baranjskim mjestima kod odlaska u vojsku nosila se poša, ali to je bila samo marama, koju je momak dobio od cure na dar …naravno krišom. I to je bila poruka, ali ona je u ovome slučaju glasila …na mene ima tko čekati.
Da folklor nisu samo nošnja i običaji, već i razgovori …divani se zovu u Slavoniji …uvjerih se i sam. U tim divanima dolazi do punog izražaja jedinstveni slavonski humor. Htjedoh fotografirati članice KUD-a „Druga mladost“ iz Slavonskog Broda. Jedna od njih mi dobaci …di si naš’o slikat nas babe, a korzo puno lipih cura?
Odgovorih da ih slikam više zbog atraktivne pozadine, a pritom sam mislio na Savu, koja je ovih dana nabujala.
– A borme kad dobro pogleđeš …ni vo sprida ni loše! (Ako dobro pogledaš …ni ovo sprijeda nije loše), odgovori mi spremno jedna od njih.
Za prijatelje slavonskog folklora i slavonskog divana bit će i idućih dana puno razloga navratiti u Slavonski Brod. Izvanredna prilika uživati i u malim …naoko sitnim detaljima, obogatiti  poznavanje slavonske kulturne baštine.
Rekoh sugovorniku iz KUD-a „Lipa“ da ću pisati o njima na ovom portalu.
-Pozdravi lipo naš svit u Berlinu i gdi god bili. I napiši da ni jedna cura nema lakirane nokte, niti moderne menđuše (naušnice), a svejedno su lipe ko cvitovi. To ti kažem, jer se to na slici ne vidi, al bi tribalo znati. I da su dukati pravi, a neke nošnje su priko sto godina stare. Eto to im reci …i da nam je žao što nisu ovdi s nama da se zajedno poveselimo, zapivamo i zaigramo…
Ove rečenice na kraju prisiliše me da odustanem od standarnih novinarskih formi i da napravim ovu nekonvencionalnu bilješku. Nadam se da mi nećete zamjeriti!

0 0 votes
Article Rating

Related Post

Subscribe
Notify of
guest
1 Comment
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Servermusic
13 years ago

Super 🙂