PROVJERITE DRŽAVLJANSTVO

Pokrenuli smo ovu inicijativu da hrvatski državljani pravovremeno provjere svoje državljanstvo, kako bi ostvarili svoje biračko pravo na predstojećim lokalnim i europskim izborima u Njemačkoj, stoji u poruci što je potpisuje Hrvatska kulturna udruga Matica hrvatska e.V. Karlsuhe i njen predsjednik Vlado Bulić .

images (1)U inicijativi se kaže: Dame i gospodo, poštovani građani Europske unije, nakon pristupanja Hrvatske Europskoj uniji 1. srpnja 2013. godine svi građan Republike Hrvatske su postali građani Europske unuje sa svim pravima i obvezama.

Prvi puta u povijesti, svi punoljetni građani Republike Hrvatske diljem Europske unije ove godine 25. svibnja sudjeluju na izborima za europski parlament.

Pored europskih izbora hrvatski građani su ostvarili pravo da sudjeluju i na lokalnim izborima u Njemačkoj. Koliko će to pravo hrvatski građani iskoristiti ostaje upitno. Državne institucije, katoličke misije, udruge i druge organizacije trebaju upoznati svoje državljane o problemima koji mogi nastati prilikom ostvarivanja prava kao građani Europske unije i da pravovremeno ostvare prava za sudjelovanje na izborima u zemljama Europske unije.

U svakoj državi pa tako i u Njemačkoj, birokracija je jedan veliki problem za normalno funkcioniranje države. Može se razumjeti da se državni službenici u devedesetim godinama nisu mogli snalaziti s čestim promjenama državljanstva na prostoru bivše Jugoslavije i da nisu bili tehnički niti kadrovski osposobljeni za nove zahtijeve.

Nevjerovatno je da i danas državne službe ponavljaju iste pogreške u uvođenju hrvatskih državljana u registar građana Savezne Republike Njemačke.

Bez obzira što se u uredu za strance hrvatski državljani prijavljuju s hrvatskom putovnicom to ne znači da su zavedeni u registar građana kao državljanin Republike Hrvatske. Svojim neodgovornim radom službenici izabiru proizvoljno opcije na izborniku za ponuđena državljanstva, s time nanoseći veliku štetu svim građanima. Zna se dogoditi da kod hrvatskih državljana u jednoj obitelji imaju greškom upisana različita državljanstva.

To se posebno pojavljuje kod osoba upisanih prije dvije tisućite godine.

Svi hrvatski građani koji nisu sigurni pod kojim se državljanstvom vode trebaju otići s putovnicom do službe za prijavu adrese stanovanja (Einwohnermeldeamt) i provjeriti pod kojim su državljanstvom službeno upisani. Kod službenika bi trebalo da traže samo provjeru podataka, a ne da traže potvrdu koju će u protivnom morati platiti 8,00 €.

 

Svi oni koji su u prošloj godini prijavljivali prebivalište u Republici Hrvatskoj morali su donijeti ove potvrde i na njima je trebalo da piše državljanstvo, ako nema tog podatka

Tražite ponovnu provjeru. Bez ovog točnog upisa hrvatski građani neće moći ostvariti pravo na predstojećim izborima pošto je za izbore mjerodavna lista koja se nalazi u službi za prijavu adrese stanovanja a ne lista iz službe za strance u kojoj se dobiva boravak (Ausländeramt).

Ovdje se ne radi samo o ostvarivanju biračkog prava nego se radi i o ispravci pogrešnih navoda koji su navedeni u statistici svake općine, a s time i na nivou svake pokrajine kao i na saveznom nivou. Ovi podatci se mogu samo osobno provjeriti i promjeniti. Zbog toga bi trebalo uložiti napora na svim nivoima i animirati svakog hrvatskog građanina da provjeri svoje podatke.

S ovom provjerom sigurno će doći do povećanja broja Hrvata u Njemačkoj.

Kako lobirati za Republiku Hrvatskoj i pomoći već sada novim hrvatskim članovima u Europskom parlamentu?

Dugogodišnje iskustvo je pokazalo da se s malim anganžmanom u predizbornoj kampanji može postići veliki uspjeh u lobiranju za Hrvatsku kod članova Europskog parlamenta.

Pogotovu sada kada njemački kandidati za EP imaju posebnog interesa da surađuju s Hrvatima pošto su im oni novi birači. Potrebno je animirati hrvatske građane

da ostvare kontakt s budućim članovima EP, malo pomognu u predizbornoj kampanji i olakšaju budući rad novim hrvatskim članovima Europskog parlamenta.

Unaprijed zahvaljujemo na Vašoj objavi i podršci u sprovedbi ove inicijative!

 

 

 

0 0 votes
Article Rating

Related Post

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments