piše: Žarko Delač
Afere s lažnim diplomama ili prepisanim diplomskim radovima postale su svakodnevni dio našeg političkog folklora. Nažalost, samo političkog jer se diplome provjeravaju tek nakon političkih procjena, intriga ili obračuna.
I dok političari ne bace oko na naše diplomante izgleda da nitko o vjerodostojnosti znanstvenih isprava ne vodi računa. Pozitivno je u tome što na koncu ipak imamo veći broj intelektualaca i opravdavamo činjenicu kako smo društvo znanja.
Vjerujem da ste osjetili sarkazam u prethodnoj rečenici jer je nepobitna činjenica kako se na taj način šalju loše poruke redovnim i marljivim studentima i budućim intelektualcima.
Zbog vlasnika takvih prepisanih ili jednostavno krivotvorenih diploma većina je njih prisiljena potražiti posao izvan Hrvatske. Dodamo li k tome još i kupljene diplome, o čemu smo se zorno mogli nedavno uvjeriti kada nam gošća emisije Nedjeljom u 2 nije mogla reći naziv diplomskog rada, situacija je još poraznija. Premreženi smo kvaziintelektualcima, nesposobnim stručnjacima i ograničenim znanstvenicima.
Ipak, ova je pojava samo vrh ledene sante. Naime, svaka krivotvorina je kazneno djelo i tu je priči kraj.
Isti je slučaj sa kupovinom ispita i brzinskim studiranjem kako bi se samo zadovoljila forma i ispunilo uvjete natječaja. Tome pridonosi i poplava raznih učilišta i veleučilišta te privatnih studija na kojima se jednostavno ne može ponavljati godina. Ili možda netko poznaje osobu koja je studiranje platila godišnje 35000 kuna, a da je ponovno upisala istu godinu?
Uzimajući ove činjenice u obzir uvjeren sam kako je svima dobro poznato a, osobito u akademskoj zajednici ali nema o tome stručnih mišljenja i snage da netko to konačno javno izreče.
Ne treba zatvarati oči i pred tzv. javnim studijima i ogromnim razlikama između recimo studiranja na Pravnom fakultetu u Zagrebu ili Osijeku, velečilištu u Karlovcu ili Fakultetu strojarstva i brodogradnje u Zagrebu kao i diplomama s Verna ili Fakulteta političkih znanosti.
Sve te anomalije unose disbalans i neranotežu u obrazovni sustav, sustav vrednovanja i nagrađivanja. Otvaranje visokih i viših škola i studija u skoro svakom gradu postao je prestiž kao i nekada imati prvoligaški nogometni klub.
Ne mogu se oteti dojmu kako ovakav razvoj obrazovnih kapaciteta nije popraćen adekvatnim programima, stručnim nadzorima i objektivnim crtifikatima. Možda je tome i razlog što mnogi predavači i profesori na taj način radeći na više mjesta dodatno zarađuju.
I na kraju moram istaknuti nepobitnu činjenicu u koju ste se sigurno i osobno uvjerili kako diploma ne čini intelektualca kao ni odijelo čovjeka!
No ipak neki red treba postojati. Floskule o tome kako su mnogi bez diploma sposobniji od onih s diplomama upravo šire oni kojima to odgovara. Takvi su naviknuti sve kupiti ili potkupiti, a znanje je jedino koje se ne može na takav način steći.
vrlo dobar tekst, a za dio koji govori o tome da nitko tko da 35000kn ne smije pasti i o razlici u kvaliteti raznih učilišta, veleučilišta pa čak i sveučilišta ovisno o gradu u kojem su,autor teksta ima veliki lajk
kazu da su skupa diplomirali Marina Lovric, Rojs, Brkic i Dzapic