piše: Ivica Košak,
Redakcija “RIJEČ”, Hrvatska kulturna zajednica e.V.
Wiesbaden/ Hrvatska kulturna zajednica ne samo da posjećuje tradicionalni goEast filmski festival u Wiesbenu nego izabire za svoj programa rada sadržaje tog festivala.
Ovom kratkim najavom želim Vas obavijestiti o prikazivanju filma redatelja Arsena Oremovića: “U braku sa Švicarcem”
Slijedi najava na njemačkom i hrvatskom jeziku te montaža jednog plakata kao i fotografija s otvorenja festivala. (Foto: Marko Čubrilo, na slici Gaby Babić, direktorica festivala i Ivica Košak, predsjednik HKZ-Wiesbaden))
U pripremi je i jedna java tribina Hrvatske kulturne zajednice u Wiesbadenu s prikazivanjem filma i diskusijom. Na našem tradicionalnome susretu povodom Svjetskog dana knjige, biti će predstavljen i kraki osvrt na festival.
Verheiratet mit dem schweizer Franken / U braku sa Švicarcem / Married to the swiss Franc
Kroatien 2013 / Regie: A. Oremović 55 Min, blu-ray, Farbe,
Mit Immobilienkrediten – gebunden an den Schweizer Franken – und gepriesen von Politik und Wirtschaft, tappten 120.000 KroatInnen in eine betrügerische Schuldenfalle. Durch einen Kredit wird der Traum vom eigenen Dach über dem Kopf für sie plötzlich greifbar. Einfach und naheliegend scheint diese Lösung aber nur auf den ersten Blick; den es entpuppte sich als bitterer Trugschluss. Das profitorientierte Bankenwesen, gedeckt von einer angeblich machtlosen Regierung, verhöhnt die Konzepte von Rechtsstaat und Demokratie. Arsen Oremović zeigt die Schicksale Betroffener in ihrem Kampf gegen die drohende Armut.
Festivalzentrum: So, 13.04. / 22:00 Uhr und Mo, 14.04. / 18:00 Uhr
Film “U braku sa švicarcem (Groteska u 10 činova)”.
Biti će prikazan na goEast festivalu u nedjelju, 13. travnja u Wiesbdenu, Festivalzentrum Europa, s početkom u 22h.
U braku sa švicarcem je dugometražni dokumentarni film o kreditima u švicarskim francima, odnosno o problemu na kojem se dramatično zrcali nebriga vlasti, lijeve i desne jednako, za vlastite građane. To je dramatičan dokument istine i potresna slika sudbine cijelih obitelji. On otvoreno i bez kompromisa iznosi istinu o neravnopravnoj borbi malih ljudi s moćnim bankama i potpunom ignoriranju države koja je zaboravila brinuti o samoj sebi. Film prikazuje sve strane te groteske, neuhvatljive ikakvoj zdravoj logici, što samo govori o tome da je stvarnost postala vrlo opasno zamagljen matrix. Na razini cijele tzv. zapadne civilizacije naše vlasti su našle zakonska pokrića za sebe i za one kojima pogoduju, odnosno usadile logike kojima drži mase u pasivnom stavu u situacijama u kojoj bi inače izazvalo bunt i pobunu.
Ovaj film prikazuje dramatičnost kompleksa ovisnosti o kreditiranju osnovnih životnih potreba koje se više ne mogu pokriti osobnim primanjima.
Svima koji odgovornost i krivnju traže kod onih drugih, ukazuje ovaj “dokumentarac” kako to sve nije normalno. Prizori filma, koji precizno, opširno jednako kao i temeljito analiziraju cijeli slučaja, ukazuju više nego što bi se to moglo iskazati riječima. Film će posluži kao podsjetnik da se nikada ne posumnjaju u moć vlastite prosudbe. Na kraju ipak ostaje otvoreno pitanje: kako reagirati? Na žalost, u postupcima koje državni sistem ostavlja građanima za rješavanje nastale situacija, ne vidi se ni pozitivan niti prihvatljiv izlaz.