NOĆ KNJIGE U MATICI ISELJENIKA

petak-13.-noc-knjige

Noć knjige će se održati 22. travnja 2016. i to uoči Svjetskoga dana knjige i autorskih prava, a na Dan hrvatske knjige. Organizatori su Noći knjige Zajednica nakladnika i knjižara Hrvatske gospodarske komore, Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, Knjižnice grada Zagreba, Udruga za zaštitu prava nakladnika – ZANA, Knjižni blok – Inicijativa za knjigu te portal za knjigu i kulturu Moderna vremena Info.

Želja je organizatora Noći knjige 2016. u knjižarama, knjižnicama, školama i drugim zainteresiranim prostorima i ustanovama širom Hrvatske od 18 sati do 1 sat organizirati različita događanja – javna čitanja, predstavljanja knjiga, druženja s autorima, radionice i sl., s ciljem da se oči javnosti usmjere na knjigu, u svim njezinim tradicionalnim i modernim oblicima.

Hrvatska matica iseljenika pridružuje se ovoj iznimno značajnoj manifestaciji, od 18. do 22 sata u petak 22. travnja ove godine, kako bi potakla čitanje svih vrsta zapisa o hrvatskom iseljeništvu (knjiga, članaka, blogova…), posebno književnosti s migrantskom pozadinom, prijevoda, stručnih i znanstvenih monografija, ali i suvremenih (foto)bilješki iz kiberprostora u Hrvata…

Ako ste u domovini pridružite se mnoštvu čitača u Noći knjige u Hrvatskoj matici iseljenika na Trgu Stjepana Radića 3 u Zagrebu. 


 

 Noć knjige u Hrvatskoj matici iseljenika

Zagreb, 22. travnja 2016.

P r o g r a m

Atrij HMI, Trg Stjepana Radića 3, Zagreb

18 sati

Matineja Hrvatski pisci iz BiH na filmu

Dokumentarni film

ČOVJEK KOJEG NEMA – IVO ANDRIĆ (Scenarij: Ljubica Benović; Režija: Natalija Župan, HRT  2003.  45 min.)

Gošća komentatorica autorica i scenaristica dokumentaraca o hrvatskim piscima iz BiH Ljubica Benović, Hrvatska radio televizija


 

Atrij HMI, I kat

19 sati

HTUS4bPromocija knjige Branke Bezić Filipović pod naslovom Tragom Hrvata u svijetu u izdanju Naklade Bošković iz  Splita. 

Fotomonografija pod naslovom Tragom Hrvata u svijetu autorice Splićanke Branke Bezić Filipović (Split, 2016) donosi obilje dnevničkih zapisa u slici i riječi o  svagdašnjim krajobrazima što su ih svojim stvaralaštvom obilježili na razne načine hrvatski dionici modernih migracija s udaljenih meridijana i paralela – bilo kao radnici, bilo kao umjetnici, arhitekti, gospodarstvenici, sportaši, znanstvenici…

Djelatnica Hrvatske matice iseljenika Bezić Filipović, u okviru svojih redovitih radnih aktivnosti, tragove iseljenika je susrela i zabilježila fotoaparatom u imenima ulica stranih gradova, gradskih četvrti, nazivima palača, mostova, imenima institucija, spomen parkova, filatelističkim i numizmatičkim zbirkama, nadgrobnim spomenicima s brojnih groblja diljem planete, ali i nazivima prirodnih ljepota s drugih kontinenata poput živopisnih brežuljaka i čudesnih rijeka…

Kao u obiteljskom albumu autorica je fotografije rasporedila na čak 268 stranica uz kratku manje ili više dojmljivu bilješku o viđenim autentičnim prizorima s tradicionalnih hrvatskih migrantskih ruta, razdijelivši ih pregledno prema geografskim pokazateljima u četiri cjeline Europa, Južna Amerika, Sjeverna Amerika i Oceanija.

Na promociji fotomonografije Branke Bezić Filipović Tragom Hrvata u svijetu govorit će, uz ravnatelja HMI mr. sc. Marina Knezovića i nakladnika Zorana Boškovića, vrsni poznavatelji iseljeničke tematike dr. sc. Ivan Čizmić i dr. sc. Marin Sopta. Moderatorica promocije je Vesna Kukavca.


 

Atrij, I kat

20 sati – 21 sat

Okrugli stol/Preformance: Pun kofer knjiga

Sudjeluju čitatelji i pisci s duhovitim PETOMINUTNIM izlaganjem o čitanju iseljeničkih knjiga ili knjiga o iseljeništvu na starim i novim medijima (offline i online izdanja) te čitatelji periodičnika (publicistika, proza, poezija), stručnih knjiga, leksikografskih djela, rječnika, kao i urednici te blogeri sa socijalnih internetskih mreža…

Prijave se primaju do utorka 17. travnja 2016. Prijava treba sadržavati naziv teme, i sažetak petominutnog izlaganja…

DOSAD PRIJAVLJENI čitači iseljeničkih knjiga, časopisa i internetskih izvora s petominutnom čitalačkom poantom:

  1. Nakladnik Zoran Bošković (strastveni čitač čileanskih pisaca hrvatskih korijena); dr. sc. Željka Lovrenčić (prevodilaštvo i hispanistički svijet na dlanu); dr. sc. Marina Perić Kaselj (pasionirani čitač kiberprostora); 2. dr. sc. Aleksandr Vukić (prelistava društveni kontekst intelektualne emigracije); dr. sc. Ivan Hrstić (mobilnost 21. stoljeća i on line izdanja); dr. sc. Sanja Vulić (pisana riječ manjinskih zajednica u srednjoj Europi); publicistkinja Vesna Kukavica (prvi sveučilišni udžbenik FF o hrvatskoj dijaspori 21. stoljeća)…

Tekst: Vesna Kukavica (www.matis.hr)

 

 

0 0 votes
Article Rating

Related Post

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments