Novi iskorak Ogranka Matice hrvatske u Wiesbadenu
tekst: Ivica Košak
foto: Marijana Dokoza
Wiesbaden, 19. veljače 2017. godine održan je XXVII Sabor Hrvatske kulturne zajednice/Ogranka Matice hrvatske u Wiesbadenu (HKZ/OMH).
Ne, nije sve jednostavno, a niti lako. Poslije dvadeset i šest godina rada, osobnog zalaganja i napora da se zajedništvo predstavi kao model za promidžbu kulture i umjetnosti, postavlja se pitanje, možemo li još nešto bolje ili drugačije? Dosadašnji rad i postignuti ciljevi HKZ/OMH dobar su razlog za zadovoljstvo. S dvadeset i jednim terminom pozitivnih nastupa u 2016. godini[1] HKZ/OMH može biti ponosna i zadovoljna. 22 javna nastupa u sedam hrvatskih i njemačkih gradova o kojima govore tri publikacije (časopisa Riječ), dnevne novine, te više Internet-portala.[2]
Dosadašnjih 50 brojeva časopisa Riječ predstavljaju na više od tisuću i pol stranica život, rad i djelokrug mogućnosti jednog djela hrvatske dijaspore na njemačkom govornom području. Tome je doprinijelo nekoliko desetaka autora. Dostupni brojevi su digitalizirani i dostupni na internetu.[3]
Kratko izvješće susreta na kraju 2016. godine Hrvatske kulturne zajednice u Wiesbadenu[4] otkriva više od puste želje za provođenjem nekoliko ugodnih trenutaka u zajedništvu.
S desetak poveznica na već objavljene radove, a koji su dobrim dijelom zastupljeni u višegodišnjem radu Zajednice, otkriva se potencijal jednog takvog susreta. Dodamo još i statistički podatak, kako je otprilike trećina prisutnih ima akademsku izobrazbu, nameće se pitanje, – zar je to onda to bilo samo to?
Odgovor treba svako dati sam. Otprilike, „što to ja doprinosim ili mogu doprinijeti“ napretku društva? Boljitku Zajednice? I ne samo ove lokalne, u Wiesbadenu…
Susret HKZ/OMH je i na kraju 2016. godine u Wiesbadenu prošao je bez pompe. Bez atraktivnih zvijezda i ludo-nezaboravnog zabavnog programa. Naravno, visoko pokroviteljstvo izrečeno od strane generalnog konzula RH u Frankfurtu je nesumnjivo uzveličalo skup. Ali, s manje od 3% prisutnih građanki i građana s porijeklom iz RH ili Hrvatica te Hrvata iz BiH, a koji žive (njih ca. 1300) i rade u Wiesbadenu. Zato se i na kraju ove godine postavlja pitanje: Treba li uložiti sav taj trud i sljedeće godine?
Pozdravno pismo članice njemačkog parlamenta, gospođe Irene Mihalić, a iz kojega navodimo kako: „ … upravo građani hrvatskog porijekla, u trenutnoj teškoj situaciji u EU nakon referenduma o članstvu Velike Britanije u Europskoj uniji, mogu vrlo autentično govoriti i pisati o prednostima i mogućnostima ujedinjene Europe. Znamo kako Europa ima potencijal za prevladati nacionalizam, a što je i osnovni preduvjet suživota u okviru kulturnih različitosti“[5] – predstavlja velik izazov za lokalnu Zajednicu. Odgovor na dilemu prikazan je u zaključku Sabora HKZ/OMH: Hrvatska kulturna zajednica/Ogranak Matice hrvatske u Wiesbadenu pristupiti će osnivanju Hrvatske čitaonice u Wiesbadenu.[6]
Ogranak Matice hrvatske u Wiesbadenu podsjeća na prve narodne (ilirske) čitaonice, koje se počevši u prvoj polovini 19. stoljeća počinju osnivati ponajprije u kajkavskom krugu, a vrlo brzo šire se i na cijelom hrvatskom etničkom području.
Statut HKZ/OMH ne samo da omogućava osnivanje čitaonice, nego to je bila i dosadašnja pozitivna praksa udruge kroz 26 godina rada. O potrebi takvih mjesta za susret, pouku i zabavu govorilo već u nekoliko navrata. Ivica Košak, predsjednik HKZ/OMH podsjetio kako se prema Vjekoslavu Babukiću čitaonica »smatrala kao ona ognjišta, na kojih se smrzla srca sunarodnjaka naših grijahu«.[7]
Višegodišnja tradicije obilježavanja Svjetskog dana knjige i autorskih prava[8] poslužiti će ove godine kao iskorak HKZ/OMH u osnivanju Hrvatske čitaonice u Wiesbadenu.
Hrvatska kulturna zajednica/Ogranak Matice hrvatske u Wiesbadenu poziva sve dosadašnje suradnike i sudionike tribine u obilježavanja Svjetskog dana knjige i autorskih prava da nam se u nedjelju 23. travnja 2017. godine pridruže na inicijalnom susretu osnivanja Hrvatske čitaonice u Wiesbadenu.
—————————————
[1] Izvješće o radu: http://www.hkz-wi.de/aktivnosti/izvjesce-o-radu.html pregledano 21.02.2017.
[2] Vidi:
-Na hrvatskom portalu: http://www.hkz-wi.de/, a koji mjesečno posjećuju oko dvije do tri tisuće posjetitelja,. Tu se predstavljaju rad i rezultati rada HKZ/OMH-Wiesbaden. Relevantni sadržaj s tog portala zrcale se i na njemačkoj inačici nastupa na interentu: http://de.hkz-wi.de/ .
-Dijalog kroz literaturu, kao dugoročni projekt Zajednice predstavljen je na web-stranici: http://www.hkz-wi.de/de.hkz/Literatur%20im%20Dialog/home.html.
-Pismohrana časopisa Riječ digitalizirana je i objavljena na portalu: http://www.rijec.hkz-wi.de/.
-Djelovanje radne grupe za samopomoć kod oboljenja koje je posebno tipično za migracijsku populaciju donosima na portalu: http://www.lebenshilfe.hkz-wi.de/
-HKZ/OMH-Wiesbaden je suosnivač i suvlasnik zadruge s vlastitim trgovačkim prostorom u Idsteinu: Fair Trade Weltladen Idstein. Naš doprinos kulturi kroz poštenu trgovinu predstavljen je na: http://www.hkz-wi.de/fairtrade.html.
[3] Portal časopisa RIJEČ: http://www.rijec.hkz-wi.de/. pregledano 21.02.2017.
[4] Izvješće susreta na kraju 2016. godine Hrvatske kulturne zajednice u Wiesbadenu http://www.matica.hr/ogranci/Wiesbaden/izvjesce/592/ pregledano 21.02.2017.
[5] Irene Mihalić, MdB: Wir wissen: Europa hat das Potential den Nationalismus zu überwinden und ist gleichzeitig die Grundvoraussetzung dafür, dass kulturelle Vielfalt in Frieden gelebt werden kann. Genau für diese Botschaft steht „Riječ“ seit nun 25 Jahren und sie ist heute aktueller denn je. Nicht nur deshalb wünsche ich mir, dass die Zeitschrift noch lange fortbesteht und einen immer größeren Leserkreis anspricht – ob mit oder ohne kroatische Wurzeln. Riječ Nr. 50. HKZ-Wi, Wiesbaden 2016. Str. 3.
[6] Protokol XXVII Sabora od 19.02.2017., zaključak u točci 7.14: Begründung eines internationalen Literatursalons (hrv. čitaonica) mit dem Ziel, die Lesekultur und die Sprachkompetenz zu fördern. Zur Unterstützung dieses Vorhabens wird die Zusammenarbeit mit der katholischen Kirche (Kroatenmission Wiesbaden, Pax Christ Ortsgruppe, Friedensbewegung u. ä.) angestrebt.
[7] Vjekoslav Babukić, tajnik Ilirske čitaonice (1836.) prema http://www.enciklopedija.hr/natuknica.aspx?id=13430, pregledano 21.02.2017.
[8] Svjetski dan knjige i autorskih prava kao manifestacija u HKZ/OMH-Wiesbaden: http://www.hkz-wi.de/naslovna/svjetski-dan-knjige-i-autorskih-prava.html pregledano 21.02.2017.