MALA ŠKOLA HRVATSKOGA JEZIKA I KULTURE: 17. – 28. srpnja 2017.
Hrvatska matica iseljenika po jubilarni – dvadeset i peti put – organizira Malu školu hrvatskoga jezika i kulture u Novom Vinodolskom, primorskom ljetovalištu bogate kulturne prošlosti.
Temeljni je cilj ovoga ljetovanja da djeca, uzrasta 9-16 godina, koja žive izvan Hrvatske, u zajedništvu s djecom iz različitih mjesta u Hrvatskoj, unaprijede svoje znanje hrvatskog jezika te upoznaju kulturnu i prirodnu baštinu kraja u kojemu borave.
Program škole ostvaruje se putem raznih kreativnih igraonica-radionica (jezična, kulturološka, novinarska, lutkarska, dramska, plesna, filmska) te niza sportskih, rekreativnih i zabavnih sadržaja. I još puno veselja i radosnih trenutaka u zdravom, bezbrižnom i sigurnom okolišu pod nadzorom iskusnih i pouzdanih učitelja i voditelja.
Škola je započela 1993. godine i do danas je jedini program takve vrste u Republici Hrvatskoj.
Više informacija o programu nalazi se na mrežnoj stranici HMI-ja.
Za sve dodatne informacije i pristupnicu javite se na:
HRVATSKA MATICA ISELJENIKA
Odjel za školstvo, znanost i šport / Dept. of Education, Science and Sport
Lada Kanajet Šimić, prof., voditeljica odjela / head of dept.
Trg S. Radića 3, 10000 Zagreb, Hrvatska / Croatia
tel: 385 1 61 15 116, fax: 385 1 61 11 522, e-mail: lada@matis.hr
….
SVEUČILIŠNA ŠKOLA HRVATSKOG JEZIKA I KULTURE U ZAGREBU: 24. lipnja – 21. srpnja
Sveučilište u Zagrebu i Hrvatska matica iseljenika organiziraju Sveučilišnu školu hrvatskog jezika i kulture od 24. lipnja do 21. srpnja 2017.
Škola je namijenjena mladeži hrvatskoga podrijetla i svim drugim studentima koji žele upoznati Hrvatsku, steći ili proširiti svoje znanje o njoj, naučiti ili usavršiti hrvatski jezik. Sveučilišnu školu mogu pohađati i učitelji hrvatskoga kao inoga jezika koji se žele usavršavati u području ovladavanja inim jezikom sudjelujući u nastavi i pohađajući predmet koji je samo njima namijenjen.
Sveučilišna škola ima dugu tradiciju, njezina je povijest započela 1980. godine kada je Hrvatska matica iseljenika pokrenula program Ljetne škole hrvatskog jezika i folklora. Godine 1991. akademski dio programa preuzima Sveučilište u Zagrebu.
AKADEMSKI PROGRAM obuhvaća 110 školskih sati nastave, 95 sati obavezne nastave i 15 sati dodatne nastave (jedan školski sat traje 45 minuta). Jezična se nastava sastoji od odvojenih gramatičkih i lektorskih sati. Znanje hrvatskoga jezika dijeli se na tri razine: početnu, srednju i naprednu.
PROGRAM IZ HRVATSKE KULTURE I POVIJESTI sastavni je dio Škole koju organizira Hrvatska matica iseljenika. Program podrazumijeva:
– akademska i terenska predavanja o hrvatskoj kulturi i povijesti;
– stručno vođene posjete različitim kulturnim i znanstvenim institucijama te umjetničkim izložbama, kazališnim predstavama i koncertima,
– studijske izlete u Hrvatsko zagorje i Plitvička jezera.
Polaznici koji polože ispite dobivaju diplomu Sveučilišta u Zagrebu, svjedodžbu s upisanim ocjenama te (tko treba) potvrdu o ostvarenim ECTS bodovima (8 ECTS bodova za jezik/1 ECTS bod za kulturu).
Više informacija o programu nalazi se na mrežnoj stranici HMI-ja.
Za sve dodatne informacije javite se na:
HRVATSKA MATICA ISELJENIKA
Odjel za školstvo, znanost i šport / Dept. of Education, Science and Sport
Lada Kanajet Šimić, prof., voditeljica odjela / head of dept.
Trg S. Radića 3, 10000 Zagreb, Hrvatska / Croatia
tel: 385 1 61 15 116, fax: 385 1 61 11 522, e-mail: lada@matis.hr
i
SVEUČILIŠTE U ZAGREBU
E-mail: Croatianlang@unizgr.hr
telefon: (385 1) 4698103
www.unizg.hr