DAN POBJEDE NAD FAŠIZMOM I DAN EUROPE

Čestitamo nam Dan pobjede nad fašizmom i Dan Europe!

Drugi svjetski rat je temeljem Akta o bezuvjetnoj predaji oružanih snaga Nacističke Njemačke (Trećeg Reicha) i svih vojski pod njemačkim nadzorom završio 08. svibnja 1945. u 23:01 sati.

Stoga je 9. svibanj bio dan određen kao Dan pobjede, iako je Drugi svjetski rat konačno završen tek nekoliko mjeseci kasnije kapitulacijom carskog Japana poslije tragične upotrebe atomske bombe.

Dan pobjede nad fašizmom je s velikim razlogom jedan je od najznačajnijih praznika u europskom kalendaru. Riječ je o simbolu i podsjećanju na pobjedu nad strašnim zlom.

S obzirom da označava i prelomni trenutak u kojem je definiran budući izgled Europe, ovaj dan se ujedno obilježava i kao Dan Europe.

09. svibnja u svim sadašnjim i budućim članicama Europske unije, obilježava se Dan Europe koji simbolizira zajedništvo i snagu europske zajednice država i ljudi. Dan Europe obilježava se od 1985. godine kada se na Milanskom summitu u znak sjećanja na Schumanovu deklaraciju proglasili 9. svibnja Danom Europe.

Toga je dana 1950. godine francuski ministar vanjskih poslova Robert Schuman predstavio prijedlog ujedinjenja proizvodnje ugljena i čelika Francuske i Njemačke.

Međutim ta je inicijativa imala šire namjere od ujedinjenja proizvodnje ugljena i čelika tih dviju zemalja, a to je poticanje na očuvanje mira u poslijeratnom razdoblju u svim europskim zemljama. Tako je već iduće 1951. godine stvorena Europska zajednica za ugljen i čelik, preteča današnje Europske unije.

Premda je ideja ujedinjene Europe prisutna u promišljanjima intelektualaca i političara već niz stoljeća, konkretan projekt europske integracije započeo je tek nakon Drugog svjetskog rata, s namjerom da se onemogući izbijanje novih ratnih sukoba na Starom kontinentu.

Inicijativa za institucionalno povezivanje europskih država konkretizirala se osnivanjem dviju međunarodnih institucija ključnih za proces integracije: Vijeća Europe (5. svibnja 1949.) i Europske zajednice za ugljen i čelik, nastale na temelju spomenute Schumanove deklaracije objavljene 9. svibnja 1950. godine. Europska zajednica za ugljen i čelik bila je jezgra iz koje se kasnije razvila današnja Europska unija koje je i Republika Hrvatska članica od 01. srpnja 2013. godine.

 

0 0 votes
Article Rating

Related Post

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments