Što nam rade naši u Makedoniji
tekst: Ljerka Toth Naumova
foto: Zajednica Hrvata u RM
Skopje/ Hrvatski književnik Božidar Brezinščak Bagola bio je sudionik 19. tradicionalne književne manifestacije od 15. do 19. svibnja u Domu kulture “Ilinden”, nedaleko od Skopja.
Prilikom tog gostovanja u organizaciji Zajednice Hrvata u RM 16. svibnja održana je pjesnička večer.
Gosta je najprije u prostorijama ZHRM pozdravila predsjednica Nevenka Kostovska, a zatim je moderatorica pjesnikinja Ljerka Toth Naumova predstavila kratak životopis pjesnika i i vodila razgovor s njim o njegovom stvaralaštvu.
U razgovoru je spomenuto kako je prvu pjesničku zbirku „Bjegunac svete uspomene“ objavio u Zagrebu 1971., drugu na slovenskom jeziku pod naslovom „Samoopsodba“ u Ljubljani 1974., a svoj prvi roman „Traganje za samim sobom“ u Beogradu. Bilo je govora da se neki izbor pjesama objavi u prijevodu Ljerke Toth Naumova na makedonskom jeziku i u Skopju.
Književnik Bagola obratio se nazočnima čitajući ulomak iz rukopisa autobiografskog romana „Život je pjesma“ koji se odnosi na njegov boravak u Skopju za vrijeme služenja vojnog roka davne 1967. gdje mu se dogodila jedna neostvarena ljubav zgodne cure Ljubimke koja je svakako imala čara.
Književno druženje produžilo je izabranim pjesama koje je autor pročitao. Na kraju susreta pročitao je pjesmu Ogromno stablo oraha koju je pripremio za pjesnički miting u općini Ilinden, a moderatorica Toth Naumova je pročitala prevedenu na makedonski jezik.
…
Božidar Brezinščak Bagola rođen je 1947. godine u Humu na Sutli u Hrvatskom zagorju. Po završetku osnovnoškolskog obrazovanja upisuje klasičnu gimnaziju kod franjevaca u Zagrebu. Studirao i diplomirao na Bogoslovnom fakultetu u Zagrebu 1974. Potom je studirao filozofiju u Münchenu i Beogradu, gdje je diplomirao 1978.
Član je Društva hrvatskih književnika, Društva hrvatskih književnih prevoditelja, Društva hrvatsko-slovenskog prijateljstva, Esperantskog društva Trixini i počasni je član Društva slovenskih književnika.
Objavio je preko 20 knjiga. Piše poeziju, pripovjetke, putopise, eseje i romane. Preveo je 30 knjiga sa slovenskog i 20 s njemačkog jezika. Dobitnik je više nagrada, a prvi predsjednik Republike Hrvatske dr. Franjo Tuđman 1996. godine ga je odlikovao “Redom Danice hrvatske s likom Marka Marulića” za osobne zasluge.