tekst i foto: Ivica Košak
Wiesbaden/ U subotu 1. rujna pred gradskom vijećnicom u glavnom gradu pokrajine Hessen, po četrdeset i treći puta održan je tradicionalni Međunarodni ljetni festival. Hrvatska kulturna zajednica – Ogranak Matice hrvatske u Wiesbadenu nastupio je zajedno s raznim inozemnim udrugama i institucijama.
Vladimir Duvnjak, generalni konzul Republike Hrvatske iz Frankfurta, posjetio je šareni festival i stekao uvid u kulturni rad hrvatske zajednice.
Već dugi niz godina Međunarodni ljetni festival je sinonim za kozmopolitski karakter Wiesbadena. Udruge i posjetitelji pokazuju kroz svoje sudjelovanje da su predani otvorenosti i toleranciji u društvu. Oni jasno govore kako u tradicija glavnog grada nema mjesta za rasizam.
Raznolikost grada odražava se na Međunarodnom ljetnom festivalu.
Impresivno je vidjeti s kojom srdačnošću sudionici prikazuje gostoprimstvo i onda kada su gosti. Raznovrsne i zabavne prezentacije na pozornici dokazuju da su razlike i različiti nastupi, bogatstvo društva.
Međunarodni ljetni festival u Wiesbadenu je Blagdan susreta / Fest der Begegnung.
Festival je i dobra prilika za uspostaviti nove kontakte ili čak nova prijateljstva.
Kulturna raznolikost i kozmopolitizam grada Wiesbadena ne poznaju granica. Ovo je posebno jasno na Međunarodnom ljetnom festivalu.
Festival od 1. rujna ponovno je pokazao kako ljudi različitih etničkih skupina i vjerskih orijentacija ne samo da mirno žive zajedno, već i zajedno slave.
– Bez društava kao što je Hrvatska kulturna zajednica (HKZ-Wi), festival ne bi bio ono što jest , – rekao je Ömer Sekmen ispred Wiesbadenskog vijeća za strance.
Zajedništvo i iskustvo novoga, a ne komercijalizam ili politika bili su ogledalo rada nacionalnih i internacionalnih udruga.
Iako je slavlje bilo u prvom planu, kulinarske vještine bile su tu više od okrijepe. Program slavlja odgovorio je na nekoliko bitnih pitanja vezanih za sam utjecaj kulture i supkulture na ponašanje društva. Trajni utjecaj kulture na ponašanje potrošača, a koja se najbolje manifestira kroz skup materijalnih i duhovnih vrijednosti uvjetovanih tradicionalnim okvirima i suvremenim promjenama koje formiraju prihvatljivo ponašanje članova društva.
– Iako zvuči samo po sebi razumljivo, kulturni rad nije stajao u prvom planu većine nacionalnih izlagača. A kultura je jedna od najznačajnijih društvenih faktora i kao takva ima okvirno značenje za ponašanje – naglasio gospodin Heinrich Schmidt, predsjednik Hrvatske zajednice “Kroatien” e.V. Neu Isenburg.
Suradnja kulturnih udruga kao što je HKZ-Wi i Hrvatske nastave Hessen ima zajedničku zadaću a to je: – izvanučionička nastava kao oblik nastave koji podrazumijeva ostvarivanje planiranih programskih sadržaja izvan školske ustanove – kazala je Lidija Bodalec , koordinatorica Hrvatske nastave Hessen.
Dobar primjer izvanučioničke nastava bio je upravo nastup učiteljice Vedrane Moslavac na 37. internacionalnom ljetnom festivalu u Wiesbadenu 2012. godine. Tada su tu stariji učenici Hrvatske nastave iz Wiesbadena predstavili na štandu Hrvatske kulturne zajednice najstarije hrvatsko pismo – glagoljicu. Kako je to zabilježila Ana-Maria Klišić, učenica Hrvatske nastave u Wiesbadenu za portal Hrvatske nastave.
Dobro raspoloženje susreta potaklo je razgovor o novim inicijativama i planovima za budući rad. Sljedeći primjer izleta koji je izveden u suradnji radne grupe Kultur als Lebenshilfe i HKZ-Wi u Poreč (2016.) te Dubrovnik (2017.) Silvana Dadić, turistička poduzetnica iz Wiesbadena, prihvatila je izazov organizacije izleta u kulturne centre Dalmatinskih gradova u 2019. godini. Ovaj višednevni izlet/studijsko putovanje bi trebao biti novi izazov društvenom radu u okviru HKZ-Wi.
Gospodin Siniša Škarjan, Kulturverein Bad Homburg – Dubrovnik e.V. pozdravio je iskorak HKZ-Wi na ovogodišnjem internacionalnom ljetnom festivalu u Wiesbadenu i naglasio kako bolja suradnja i zajedničko djelovanje hrvatskih društava u regiji treba unaprijediti rad lokalnih zajednica.