A. Merkel: “Moramo živjeti s virusom toliko dugo dok ne pronađemo cjepivo ili lijek”
prilog: Sonja Breljak
Berlin/ Na osnovu preporuke Njemačke akademije za znanost (Leoplodina) izrečene dan prije, u srijedu su nakon video sastanka i savjetovanja predstavnika savezne vlade i premijera saveznih država, predočeni koraci postupnog ublažavanja mjera donesenih radi suzbijanja koronavirusa.
“Ovo što imamo je krhki uspjeh. Morat ćemo živjeti s virusom toliko dugo dok ne pronađemo cjepivo ili lijek”, rekla je, po zavšetku savjetovanja kancelarka Angela Merkel.
– Dogovoreno je da mjere ograničenja kretanja i smanjenih socijalnih kontakta ostanu na snazi najmanje do 3. svibnja. To podrazumijeva grupe od najviše dvije osobe s iznimkom članova istog domaćinstva. Prema svim ostalim osobama je potreban razmak od najmanje 1,5 metra.
– Škole i sveučilišta ostaju dalje zatvoreni ali se planira postupno pokretanje nastave nakon 4. svibnja. To se ponajprije odnosi na maturante i učenike viših razreda osnovnih škola.
– Vrtići će i dalje skrbiti za djecu osoba koje rade u zanimanjima koja su “relevantna po sustav” s time da će se lista ovih zanimanja proširiti.
– Dozvoljava se od 20.04. otvaranje trgovina veličine do 800 metara kvadratnih ali uvjet za to su koncepti higijene i sprječavanje stvaranja gužvi.
– Do daljnjeg je zabranjen rad restorana, kafića i ostalih ugostiteljskih objekata, jer nije moguće provesti mjere zaštite poput nošenja maski.
– Vjerski objekti i okupljanja u njima ostaju zatvoreni za javnost do daljnjega, kao i kazališta, kina, muzeji, teretane i hoteli.
– I dalje nisu dopuštena turistička putovanja.
– Sva velika okupljanja i manifestacije, otkazane su do 31.08.2020.
– Nošenje zaštitnih maski se “hitno preporučuje” u javnom prijevozu i boravku u trgovinama ali ono nije obvezno.
Novi sastanak Vlade i saveznih država predviđen je za 30. travnja.
Podsjećamo, u svijetu je od koronavirusa oboljelo više od dva milijuna a umrlo preko 128 tisuća ljudi. U Njemačkoj se broj zaraženih koronavirusom popeo na više od 132 tisuće a broj umrlih je veći od tri i pol tisuće.