Hrvatska matice iseljenika je u rujnu 2020. pokrenula multimedijski projekt „Što mi znači…“. Projekt se bavi odnosom mladih prema tradicijskoj kulturi svoga naroda.
Zagreb/ Tradicijsku kulturu obično smatramo nečim preživjelim, nečim razumljivim samo još starim osobama uronjenima u svoju ruralnu prošlost.
U stvari postoje tisuće mladih ljudi, kako u domovini tako i izvan nje, koji za tradicijsku kulturu iskazuju živ interes i volju za njenim nasljedovanjem.
Što je ono što mladima tradicijsku kulturu čini privlačnom? Da li je doživljaj tradicijske kulture isti u mladih osoba kao i kod starijih naraštaja? Takvim i sličnim pitanjima bavi se projekt „Što mi znači…?“.
Mladi ljudi, pa i djeca, putem videozapisa, prezentacija, zvučnih zapisa ili pisanih radova i crteža (bilo koji multimedijski oblik je prihvatljiv) opisali bi svoj odnos prema dijelu tradicijske baštine koji im je osobito bitan. Primjerice:
1. Postoji neki predmet (dio nošnje, slika, fotografija i slično) koji mi je osobito važan i drag, a dio je baštine moje manjinske skupine. Opisati osjećaje prema predmetima i pokušati ih objasniti.
2. Pjesma, ples, običaj posebno mi je važan. Zašto?
3. Priče djedova i baka koje osobito volim. Što je u njima osobito uzbudljivo i zašto su mi ostale u sjećanju?
4. Dio baštine koju čuvam ili kojom se bavim, a zanima i moju okolinu. Što ih njoj privlači?
Ovo su tek primjeri mogućih tema.
S obzirom na raznolikost i brojnost radova postoji mogućnost njihova korištenja za znanstvena i stručna istraživanja.
Kod video i zvučnih sadržaja poželjno je da ne budu dulji od 2 min.
Slanjem radova daje se suglasnost za objavljivanje osobnih podataka i podataka o poslanom radu.
Na kraju projekta će se od pristiglog materijala napraviti film koji ćemo predstaviti publici putem Matičinih i drugih medija.
Radove se mogu poslati na e-mail voditelja Odjela za hrvatske manjine Hrvatske matice iseljenika Marina Knezovića: marin.knezovic@matis.hr .