Zelenilo posađeno, zalijevanje kap po kap. Radi se punom parom. Stvara se nova Hurgada ili Sharm.
Da se ovdje ozbiljno misli, svjedoci i Mc Donalds, koji je već otvorio prve dućane. Oni uvijek namirišu lovu.
Za nekoliko godina će nas unuci povesti na ljetovanje u Egipat ili barem poslati instagram s lijepog plavog Sredozemlja: Pozdravi iz Al-Alamain!
Pozdrav iz Sidi Abd al-Rahman!
Hurgada i Crveno more je demode!
Živio Mediteran!
Najfascinantnija je od svega, auto cesta.
Dvanaest traka ima ova monstrumska cesta, kakvu nisam vidio ni u futurističkim filmovima. Dvanaest traka!
Ima se moze se? Nema se glumi se!
S jedne strane plavo more, a s druge nasadi smokve. Idem dalje na zapad. Arapski zapad. Svatko ima svoj jug i svoj sjever, svoj istok i zapad.
Koliko li će traka imati ova cesta kojom se sada vozim, kada i Libija postane turistička destinacija?
Ili možda u toj dalekoj, dalekoj budućnosti, ceste neće imati smisla?
Vozit će se možda, djeca djece, naše djece, dronovima i drugim čudesima.
Za sada je promet u pravcu zapada prema libijskoj granici, skroman.
Odande nitko ne dolazi, tamo nitko ne ide.
Žitelji rijetkih malih naselja u pustinji, najčešće libijskog porijekla ili prastanovnici Sahare Berberi, ionako svoje rođake posjećuju ilegalno, preko zelene, točnije pješčane granice.
Bliže im je i manje komplicirano.
Marsa Matruh je posljednji veliki grad i pažnje vrijedno mjesto. Ovdje je ljeti omiljeno ljetovalište Egipćana, a ovdje u nekadašnjoj Amoniji, je nekada davno, dan, dva, odmarao i Aleksandar, junak mog djetinjstva.
Nakon što je izgradio Aleksandriju, a napravio je to u manje od godinu dana, ostavio je Ptolomeja da upravlja gradom, pa krenuo na put od još osamsto kilometara u saharsku pustinju, a sve kako bi čuo od proroka iz Siwe, što mu je dalje činiti.
Na egipatskoj Rivijeri, u nekadašnjem Paratoniu, zabavljali su se i voljeli, Kleopatra i Marko Antonije i jedna od plaža s finim bijelim pijeskom danas se zove Kleopatrina plaža.
Na drugom kraju, više kilometara dugog zaljeva, se u pauzama osvajanja sjeverne Afrike osvježavao i brčkao njemacki feldmaršal Rommel, poznat i kao Pustinjska lisica za vrijeme Drugoga svjetskog rata. Podrazumijeva se da se ova plaža zove po njemu, a u gradu, iz koga je vodio sve vojne akcije, nalazi se danas i muzej koji podsjeća na te dane.
Nekada je more oko Marsa Matrah, bilo bogato morskim spužvama. Ronilo se na dah do osamdeset metara duboko, a onda došle primitivne naprave za ronjenje i s njima brojni smrtni slučajevi. Vlastima nije drugo ništa preostalo, nego da zabrane izronjavanje spužvi za sva vremena.
Ribe, lignje i skoljke, se i dalje izlovljavaju. Pravo bogatstvo u ponudi. Pravi ukusi za nepce.
Nakon kaotičnog, na momente horor života u delti rijeke Nil, gdje se na prostoru, koji liči na trokut i čija je hipotenuza dugačka 300 kilometara, a katete 200, smjestilo blizo stotinu milijuna ljudi u borbi za golu egzistenciju, ovdje, na kraju egipatskog svijeta, prava je mala oaza mira i uživanja.