Matica hrvatska za Ruhrsko područje priredila izvrsnu kulturno-zabavnu proslavu.
tekst i foto/ Hrvatski glas Berlin/ S.B.
Essen/ Bila je to izvrsna godišnja proslava u Essenu, u organizaciji Matice hrvatske za Ruhrsko područje.
Nije nedostajalo izraza domoljublja; proza, poezija, slike, knjige, glazba, folklor, ugodno druženje, pjesma, ples i domaće jelo … sve to bijaše dio izvrsne proslave Matice hrvatske za Ruhrsko područje koja svojim djelovanjem u ovom dijelu Njemačke ostavlja sve dublje i sve ljepše tragove.
Program večeri vodili su predsjednik i dopredsjednik udruženja, Mijo Nujić i Zoran Sikavica. Dobro popunjena dvorana i pažnja kojom je publika pratila kulturni program koji je prethodio onom zabavnom, govore o svojevrsnom kulturnom vodstvu Matice hrvatske za Ruhrsko područje, kao i da je to vodstvo i sve što rade i dobro prihvaćeno među našim ljudima.
Redom, uz pratnju Hrvatskih čuvara pjevana je hrvatska himna, šutjelo se minutu u slavu preminulih za slobodnu domovinu. Potom je o programu i aktivnostima, o natječajima koje su provodili, o knjigama, zbornicima i zbirkama koje su objavili i koje namjeravaju objaviti, govorio predsjednik Mijo Nujić. Izrazio je, a i osjeti se to i u razgovoru s drugim ljudima, zadovoljstvo i ponos postignutim.
“Imamo literarni natječaj za djecu, objavit ćemo i knjigu jedne učiteljice… sve je tu, sve je kako treba, trebamo još samo mlade ljude da nam se pridruže. Bio sam na skupštini Matice u Zagrebu, oni nam mogu pomoći kod tehničkih poteškoća a reportaža o našem ogranku Matice hrvatske bit će u jednom od brojeva Vijenca”, rekao je između ostalog Mijo Nujić, predsjednik Matice hrvatske za Ruhrsko područje, udruge koja već pune 32 godine održava, širi i njeguje hrvatsku kulturu.
Gost proslave Matice u Essenu bio je i Ivan Bulić, generalni konzul u Düsseldorfu. Dr Bulić se i obratio okupljenima. U svom je govoru podsjetio na povijesni značaj Matice, njene članove koji su brojni zbog svojih aktivnosti u djelovanju Matice imali ne male probleme u prethodnom državnom sustavu. Ukazao je i na značaj koji Matica hrvatska ima kako u Hrvatskoj tako i u svijetu. I posebno je ukazao koju veliku vrijednost, koju treba znati i cijeniti, ima trud, rad i zalaganje kao i rezultati ogranka Matice Hrvatske za Ruhrsko područje i posebno predsjednik Mijo Nujić sa suprugom i suradnicima u udruženju.
Nakon ovih poticajnih govora, mlada djevojka, sedamnaestgodišnja Iva Beljan, rođena u Njemačkoj kao i njeni roditelji, pročitala je na hrvatskom jeziku iznimno kvaliteteno i prije svega emotivno napisano Pismo o Vukovaru. “Vukovar mi je pokazao koliko je važno čuvati svoj dom, čuvati priču grada ali i sigurnost i svoj dom. Dok sam šetala Vukovarom sjetila sam se riječi Siniše Glavaševića: “Grad, to ste vi!”… Ne smijemo zaboraviti žrtve ljudi. I reći ću vam jednu stvar, zapamtite Vukovar!”, napisala je između ostalog Iva Beljan koja živi u Gelsenkirchenu, pleše u folkloru koji je malo poslije oduševio publiku u dvorani. Ivino će pismo biti pročitano na misi u Gelsenkirchenu, iduće nedjelje.
Iza ovog emotivnog nastupa proznog uradka, prešlo se na poeziju. Uz potporu Jadranke Gradac, tajnice matičina ogranka, stihove učenika iz raznih država a koji su sadržaj najnovijeg zbornika tiskanog nakon natječaja za djecu s temom “Živim danas a jučer želi biti sutra”, vrlo su izražajno čitali učenici Antonio Franjičević i Ilija Sojčić.
Potom je bilo vrijeme za glazbu. Dvoranom se širila pjesma, dojmljivo je pjevala operna pjevačica Angela Nujić uz izvrsnu klavirsku pratnju Maje Olenjuk. Na repertoaru su bile kompozicije: Ave Maria (W.Gomez) Non die ckordar dime “E.de Curtis) i Daleko m´e biser more (arija Male Floramye (I. Tijardović).
Red izvrsne glazbe zamijenili su stihovi iz prve zbirke mlade Lucije Vinogradac, naslova “Između stihova” koja je objavljena zahvaljujući provedenom natječaju ogranka Matice za najbolju naobjavljenu knjigu. U vrlo zanimljivom i ugodnom razgovoru između autorice i predsjednika ogranka Matice, čuli su se i stihovi a ujedno i razlozi njihova nastanka, vječita tema iseljenika: odlazak, traume, dileme, nostalgija, bol, izgubljenost, traženje.. Zbog te bliskosti u osjećajima publika je vrlo pažljivo saslušala Lucijine pjesme i nagradila ih pljeskom odobravanja.
Posljednja točka programa proslave, ali time ništa manje zanimljiva, bio je nastup folkoraša iz Gelsenkirchena pod vodstvom Ivančice Mandure. Izveli su pjesme i plesove naziva: Sve se more u valove dalo, U mliku mati me umiva, Ja ma, ja malena, koreografiju iz zapadne Hercegovine, koreograf Tanja Maleš Krznar.
Publika je tražila dodatni ples i pjesmu izražavajući time koliko im se svidjelo to što su čuli i vidjeli ali “utjehu” su vrlo brzo pronašli u bogatoj gastronomskoj ponudi, te nakon toga i u plesu uz glazbeno-vokalni sastav Hrvatski čuvari.
Cijelo vrijeme trajanja programa u dvorani se odvijala i likovna radionica. Naime, neke od svojih radova izložili su i djeci pomagali da se likovno izraze, Ankica i Ante Karačić iz Iserlohna, umjetnici, zaljubljenici u kreativni, likovni izričaj, voditelji poznatog, dugogodišenjg međunarodnog likovnog natječaja za djecu koji se također odvija “pod krovom” Matice hrvtske za Ruhrsko područje.
Potrajalo je to ugodno druženje prilično dugo, uspostavljene su nove veze i prijateljstva, i ko zna, možda i privukao koji mladi čovjek da se posveti folkoru i pjesmi poput Ive, ili poeziji poput Lucije ili pak da pomogne Matici hrvatske za Ruhrsko podučje u organizaciji, stvaranju, očuvanju i širenju hrvatske kulture i identiteta u Njemačkoj.
Na ovoj večeri bili su i svećenici s ovog područja, Ivan Cestar i Ivica Damjanović. Jutro nakon proslave, organizatori i gosti sudjelovali su na nedjeljnim misama, u crkvi st. Hedwige pridružili se pjevačima na korama koje na orguljama prati Matija Vuđan, a predivno je solo zapjevala Angela Nujić, na zadovoljstvo vjernika koji su ispred crkve prilazili i izražavali svoje oduševljenje.
Koji dani! Uistini, predivna su ova međusobna upoznavanja, druženja i prepoznavanja nas vani. Predugo smo godina svaki slobodan trenutak “trčali” u domovinu, pritom zaboravljajući odvojiti vrijeme i upoznati sami sebe i one slične nama, prepoznati i pohvaliti kvalitetan rad na njegovanju hrvatskoga jezika i kulture, kako bi nas onda i u Hrvatskoj lakše i bolje prepoznali. Pa evo, od srca: tople čestitke Matici hrvatskoj za Ruhrsko područje na silnom trudu prirediti ovako zahtijevan događaj, na svemu što rade i ostvaruju. Čestitke, uz zahvalnost za toplo i nesebično gostoprimstvo.