ZEMLJA BEZ RIJEKA, JEZERA I PLANINA

MALTA – (III. dio)

piše: Marica Žanetić Malenica

Gozo – Kalipsin otok

Pola sata vožnje trajektom iz Vallette dovoljno je da se stigne na Gozo, drugi po veličini otok malteškog arhipelaga s bujnijom vegetacijom i s puno manje prometa. Po razvijenosti je 14. općina od 50 koliko ih na Malti ima.

Nazivaju ga i Kalipsin otok jer smatraju da je upravo on otok Ogigija  iz Homerove „Odiseje“ na kojemu je nimfa Kalipso zadržala Odiseja sedam godina protiv njegove volje. Obećala mu je, ako ostane s njom, besmrtnost ali on se ipak, nakon intervencije odozgo od strane bogova, vratio svojem itačkom domu i vjernoj Penelopi.

Gozo naseljava više od 30 tisuća ljudi. Glavno naselje je Victoria koja je naziv dobila, naravno, po britanskoj kraljici Viktoriji koja je kraljevala Ujedinjenim Kraljevstvom skoro 64 godine, sve do svoje smrti 1901. Njezin dotadašnji rekord oborila je praunuka joj Elizabeta II. koja ju je sustigla i prestigla 2015. g. te vladala sedam godina dulje, do svoje smrti 2022. Imam dojam da nijedna okrunjena glava nije bila toliko popularna i čašćena nazivima država (savezna država u Australiji), gradova, ulica, mostova… pa čak i kockarnice. O spomenicima, pak, da i ne govorim. Vidjela sam ih četiri (u Londonu, Windsoru, Sydneyu i Valletti), a tko zna koliko ih još ima koje nikada neću vidjeti. Nakon Australije ponovno smo se nas dvije „posvuduše“ srele i na Malti: ona, engleska kraljica i indijska carica s nemalim brojem posjedovnih listova  i ja, kraljica majka s coffee to go u jednoj i pastizzijem u drugoj ruci. Vesele zbog neočekivana susreta, pozirale smo mojim kćerima kojima sam u oblačiću iznad glave mogla pročitati: „Majko, moraš li se baš sa svakim slikati?!“ 

Na otoku Cominu nismo bile, tek smo mu mahnule na pozdrav. Nekoć je bio skrovište gusara i krijumčara, a danas je popularno turističko izletište na kojemu danas žive tek dvojica rođaka,

Zec je mački donio svetost

A sad nešto i o njihovoj nacionalnoj kuhinji na koju su različiti utjecaji ostavili vidljiv trag, osobito arapska, britanska i talijanska kuhinja. Iznenadilo me je kad su u preporučenom nam lokalnom restoranu na meniju prva tri mjesta bila rezervirana za zeca (fenek) pa je tako jedna kćer naručila gulaš, druga pečenje, a ja jetricu koju sam zalila Ciskom, njihovim lokalnim pivom. Tijekom petodnevnog boravka kušale smo i morske specijalitete, kao i omiljeno im slano pecivo „pastizzi“ punjeno ricottom ili pireom od graška. Kruh s finom hrskavom, dobro pečenom korom me je oduševio pa sam ga jela umjesto deserta. I riblji i mesni obroci su im ukusni, porcije obilnije od naših, a cijene prihvatljivije.

Od vodiča sam čula i zanimljivu priču o zečevima koji nisu njihova autohtona vrsta. A priča kaže da je Tito, predsjednik ex države i jedan od osnivača Pokreta nesvrstanih 60-ih godina prošlog stoljeća, pri posjeti Malti (članici Pokreta) donio i zečeve. Očito su stigli u parovima, bili mladi i potentni te su se vrlo brzo razmnožili i udomaćili te svojim životima poštedjeli živote mačkama i psima. Otad je mačka na Malti postala sveta životinja u znak zahvalnosti što ih je tijekom povijesti (kad uzgoj voća i povrća zbog vrlo visokih temperatura nije bio moguć), prehranjivala.

Malta – „mediteranski Hollywood“

I za kraj još nekoliko zanimljivosti o ovoj maloj otočnoj zemlji – otoku.

Uz to što nema planine, rijeke i jezera, Malta nema ni šume pa je tek jedan posto njezine površine pošumljeno. Ostalo je makija, vinogradi, maslinici, kaktus i kamen.

Kao jedna od najkatoličkijih zemalja na svijetu (čak se 98 posto stanovništva izjašnjava kao rimokatoličko) ne čudi da je tek 2011. legalizirala razvod braka.

Malta nema svoju vojsku, tek policiju.

Maltežani slove kao narod poliglota.

Natjecala se na 18 ljetnih olimpijskih igara ali dosad nije osvojila niti jednu medalju.

Jedan od simbola otoka je i malteški križ – četverokraki križ s osam vrhova. Priča o njegovom nastanku seže još u 11. stoljeće, a simbol je junaštva i pomaganja.

I Malta ima svoju Modru špilju (Blue Grotto) s tim da se taj naziv odnosi na nekoliko morskih špilja na njezinoj jugoistočnoj obali. Postale su poznate poradi jedinstvenog položaja Sunca, mora i geografske lokacije koji zajedno doprinose da se zidovi špilja zrcale brojnim nijansama plave bolje, dok je more tamnomodre. Obišle smo ih čamcima kao što to turisti rade tijekom cijele godine kada vremenski uvjeti i sigurnost to dopuštaju.

Nigdje dosad nisam vidjela trokutasti znak upozorenja na cesti s kojeg me je milo gledao Ježurka Ježić. Kako je prije nekoliko godina uveden u V. Britaniji, ne čudi me da su ga i oni preuzeli jer mogu biti pogubni za primjerice vozače motocikla.

Najpoznatiji Maltežanin je svakako „ Corto Maltese“, strip junak, mornar – pustolov sa zlatnim srcem, kojeg je stvorio talijanski crtač stripova Hugo Pratt. Ovaj lik se prvi put pojavljuje 1967. u crtanoj priči „Balada o slanome moru“. Uskoro postaje dominantan lik u njegovim djelima.

Malta je destinacija na kojoj su snimljeni mnogobrojni svjetski filmovi i televizijske serije („Gladijator“, „Munich“, „Troja“ i „Grof Monte Cristo“ kao i dijelovi popularne serije „Igre prijestolja“) pa je nazivaju „mediteranskim Hollywoodom“.

 

0 0 votes
Article Rating

Related Post

Subscribe
Notify of
guest


0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments