tekst: Sonja Breljak
U povodu predstojećeg Referenduma o pristupanju Hrvatske Europskoj uniji, Hrvatska čista stranka prava uputila je Otvoreno pismo Državnom izbornom povjerenstvu, nastojeći pojasniti nejasnoće i nedorečenosti o tome tko i kako u XI. izbornoj jedinici može pristupiti referendumu. Odgovor i razmišljanja na tu temu prenijeli smo u tekstu Zavrzlama zvana referendum” HČSP je u drugom Otvorenom pismu ustvrdila i kako glasovanje van RH treba trajati dva dana a ne jedan kako je u ovom slučaju propisao DIP.
–Člankom 68. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski Sabor propisano je da u diplomatsko-konzularnim predstavništvima glasovanje traje dva dana s time da završava na dan kada završava glasovanje u Republici Hrvatskoj.
O ovom pitanju HČSP je zatražio i dobio odgovor GONG-a, “nestranačke udruge građana utemeljene 1997. radi poticanja građana na aktivnije sudjelovanje u političkim procesima.”
U odgovu koji je potpisala Vanja Škorić, pravna savjetnica GONG-a, stoji:
-Za tumačenje preporučam tražiti službeni odgovor Državnog izbornog povjerenstva. No, po pravnoj logici, ono što je regulirano jednim zakonom ne može se regulirati drugim – dakle za referendum se primarno primjenjuje Zakon o referendumu, koji regulira trajanje glasovanja (ne pravi razliku između biračkih mjesta u Hrvatskoj i inozemstvu).
S druge strane, Zakon o referendumu ne regulira glasovanje izvan mjesta prebivališta unutar Hrvatske, glasovanje izvan mjesta prebivališta u inozemstvu i prethodnu registraciju birača u inozemstvu, pa je taj dio (pravna praznina) „popunjen“ tumačenjem da se analogno primjenjuju odredbe Zakona o popisima birača (a ne Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor).
Dakle, na referendum se ne primjenjuje Zakon o izborima zastupnika u Hrvatski sabor, već se analogno primjenjuju odredbe Zakona o popisima birača.
GONG je upozoravao na ove i mnoge druge pravne praznine Zakona o referendumu još prije Božića, za što smo i tražili da se referendum odgodi kako bi se pravne praznine riješile, ali nadležne institucije su odlučile drugačije …piše Vanja Škorić, pravna savjetnica GONG-a.
. . .
-Bitno je da GONG sam priznaje da Zakon o referendumu ne propisuje prethodnu registraciju birača u inozemstvu. GONG (kao i DIP, MVP, MU ) smatra da je to pravna praznina koja se po njihovom mišljenju mora popunjavati tumačenjem da se analogno primjenjuju odredbe Zakona o popisima birača.
Ključno pitanja je: je li uopće riječ o pravnoj praznini ili je zakonodavac namjerno izostavio u Zakon o referendumu upisati potrebu predhodne registracije, smatrajući je nepotrebnom!
Uostalom, u pravnoj državi jedino Ustavni sud moze ustanoviti da postoji pravana praznina i nešto što u zakonu ne stoji „popuniti“ nekim tumačenjem, a ne kao u ovome slucaju DIP ili neka ministarstva.
Mislim da smo mi na pravom putu. Treba pričekati još odgovor DIP-a …komentar je Hrvatske čiste stranke prava (Ivan Lozo, međunarodni tajnik) koja je “potegla” sporna pitanja najavljujući već sada “pokretanje postupka preispitivanja pravovaljanosti referenduma”.
Nevjerovatno kolika je fama nastala oko ovog referenduma! Registracija XI. izborne jedinice za referendum: da ili ne, rupe u zakonima, jedni tumače jedno, drugi drugo?! 04. prosinca 2011. nitko živ nije pitao hoće li dijaspora glasovati ili ne – samo se po sebi razumijevalo da hoće ,a birali smo VLADU Republike Hrvatske!!! A sad toliki problemi i nesuglasice, prestrašno!!! Zašto nam lijepo ne kažu: VI KOJI ĆETE GLASOVATI ZA ULAZAK U EU – VI IZAĐITE NA REFERENDUM, A VI KOJI NEĆETE, SAVJETUJEMO VAM DA TAJ DAN UOPĆE NE IZLAZITE IZ KUĆE!!! I problem riješen!!!