KOME TREBAMO IĆI

TRADICIONALNA TIJELOVSKA PROCESIJA KATOLIKA NJEMAČKOG GLAVNOG GRADA
tekst i foto: Sonja Breljak …foto album u dnu teksta
Berlin/ Istina, u Berlinu to nije državni praznik niti neradni dan no, katolički vjernici potrebiti  s drugima taj dan podijeliti blagdansku radost, Tijelova, imali su kada, gdje i s kim to učiniti. Centralna svečanost održana je na Gendarmenmarktu, u samom srcu grada. Misnom slavlju s procesijom odazvao se uistinu veliki broj vjernika, svećenici misija na materinjem jeziku, brojne časne sestre, mladi svećenici, bogoslovi, ministranti, prvopričesnici. Misno slavlje je predvodio berlinski nadbiskup, kardinal Rainer Maria Woelki. U užem krugu svećenika, među koncelebrantima bio je i voditelj HKM Berlin, fra Petar Čirko. Moto ovogodišnje, tradicionalne tijelovske procesije bio je: “Gospodine, kome trebamo ići?”

Tijekom propovijedi. kardinal  Woelki je govorio o važnosti euharistije, i to o važnosti stalne povezanosti s izvorom, o važnosti održavanja biljke vlažnom, o potrebe ne prepustiti se rutini već živjeti istinski povezanost s Gospodinom. –Biljka koja se ne zalijeva, vene, zato je potrebno jačati našu povezanost u vjeri, povezanost s Gospodinom. Kamo i kome trebamo ići? K euharistiji koja osvježava našu vjeru, ka Gospodinu koji je naš putokaz, ljubav, koji je život. Naša Tjelovska procesija nije nekakav show već njome želimo podijeliti radosnu vijest – Gospodine je s nama! …rekao je između ostalog, u propovijedi, kardinal Woelki. Tijekom svečanosti je svirao i pjevao orkestar i zbor St Hedwig katedrale. Vjernike je pričešćivalo 40 svećenika i sve je bilo odlično organizirano. Na kraju se oformila procesija koja je prolazila  okolnom ulicama te se potom  ponovno vratila na Gendarmenmarkt gdje se pjevalo i molilo. Nakon vanjske svečanosti, započela je i svečana sveta misa u obližnjoj St. Hedwig katedrali, sjedištu Berlinske nadbiskupije.
Vjernici Hrvatske katoličke misije Berlin koji se nisu odlučili sudjelovati na zajedničkom misnom slavlju i i tijelovskoj procesiji katolika Berlina (a prema osobnoj procjeni autora teksta, bilo ih je vrlo malo), uobičajeno su na ovaj dan imali prigodu za večernju svetu misu u crkvi svetog Sebastiana. Sveta misa s tradicionalnom tielovskom procesijom je u crkvi svetog Sebastiana, u nedjelju koja je pred nama, u 10 i 30. Radi toga neće biti nedjeljnog misnog slavlja u Spandau dok će se održati redovita misa u crkvi svetog Bonifacija na Mehringdammu.

Radi boljeg poznavanja blagdana Tijelova, recimo i ovo: – Tijelovo je jedini preostali zapovijedani blagdan koji pripada samo katoličkoj tradiciji jer je nastao poslije razlaza katolištva i pravoslavlja. Njime katolici svetkuju oltarski sakrament, Kristovo prisustvo u kruhu, u hostiji jer vjeruju da se u pretvorbi na misnom slavlju neumrlo Isusovo tijelo javlja pod prilikom tog kruha , a krv pod prilikom vina. Taj praznik Presvetog tijela i krvi Kristove, koji se u Hrvatskoj tradiciji zvao i Brešančevo, pomičan je kroz godinu. Inače, tradicija tijelovskih procesija krenula je iz Njemačke, prva je organizirana u Koelnu između 1275 i 1279. godine. Na Tijelovo se organizira najsvečanija procesija u kojoj se hodočasti za Gospodinom sadržanim u hostiji, istaknutoj u pokaznici. U nekim zemljama Tijelova nije toliko uraslo u tradiciju.  U Hrvatskoj je tijelovska procesija poprimila i raznovrsna pučka obilježja, posebno u Dalmaciji. Tijelovo je  2001. godine, u Hrvatskoj uvršteno u popis državnih praznika.
(prema knjizi, Puna kuća blagdana Inoslava Beškera)

0 0 votes
Article Rating

Related Post

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments