FIŠ I SIRUTKA

Emil Cipar
Danas upravo vrućina u Brodu. Jeo sam fiš (paprikaš od riječnih riba) kod Drageca u istoimenom restoranu.

A vrućina rekoh, pa se ožednilo. E sad …živim u Slavonskom Brodu, pa ne smijem nikoga ni pitati što se pije nakon fiša. Svaki Brođanin je stručnjak za fiš i svaki Brođanin je stručnjak za piće poslije fiša. Problem je što svaki od njih ima svoje piće koje smatra najboljim.

-Ma ti nemaš pojma! Ma koja graševina nakon fiša! Najbolje je hladno pivo …Osječko naravno.

-Jedan hladni gemišt. Đakovački rizling i prst mineralne.

-Ma najbolje je ti ono pravo domaće vino, ono što je već malo „prebacilo“.

Nemam baš volju za žučne diskusije …žedan sam, a ništa od navedenog mi se ne pije. Fiš je bio malo ljući …ne preljut, ali ipak.

Padne mi na pamet jedan napitak iz vremena moje bake. Sirutka! O kako bih se rado napio hladne sirutke.

Ali! Živimo u 21. stoljeću. Trgovački lanci nude sve što ti srce poželi, ali sirutku ćeš uzalud tražiti u njima.

Odlučim ju napraviti sam, ali odustanem. Traje to ipak dan dva …dotle mogu umrijeti od žeđi. U jednom kafiću popijem čašu obične vode. Nije baš nešto …ali dobro. Žeđ sam malo ugasio.

Kako se vremena mijenjaju …mislim si. Kod kuće ukucam u google-tražilicu riječ sirutka i doznam ono što prije nisam znao o ovom divnom napitku.

Sirutka je pravi izvor zdravlja. Evo što sam o njoj našao na blogu imunitet.blogspot.com:

Sirutka je zeleno-žuta tekućina koja predstavlja sporedni proizvod u proizvodnji sira (koagulaciji kazeina). 

Sirutka je bogata proteinima, vitaminima (B2, B6, B12, C, K), aminokiselinama, enzimima, mineralima koji čuvaju život (kalcij, fofsor kalij, magnezij). Sirutka svojim sastavom omogućava reguliranje krvnog tlaka te tako smanjuje mogućnost moždanog udara ili infrakta. Proteini koje sadrži sirutka spriječavaju osteoporozu, reguliraju kolesterol, zaustavljaju djelovanje zubnog plaka, povećavaju mišićnu masu, jačaju imunitet, smanjuju stres i što je veoma bitno regeneriraju jetru.

Iako je sirutka stara kao i sirevi, ova dragocjena tekućina se najprije bacala, a potom koristila isključivo kao krmivo. Njezina primjena u ljudskoj prehrani započela je nakon što se spoznalo da je sirutka izvanredan izvor visokovrijednih proteina. U početku su se dobivali proteini sirutke sa 10-15% proteina, a danas već sa 90-94% proteina.

Sastav i svojstva sirutke ovise o tehnologiji proizvodnje sira te o kakvoći upotrebljenog mlijeka. Najveći dio sirutke je voda (94%), ostatak je suha tvar koju čine laktoza (75%), proteini (14%) te masti i mineralne tvari (11%).

U sirutku prelaze svi ugljikohidrati mlijeka preostali nakon proizvodnje sira, a to su laktoza, glukoza, galaktoza, oligosaharidi te aminošećeri.

Isto tako u sirutku prelaze gotovo sve topljive soli i mikroelementi mlijeka, a i soli dodane u proizvodnji sira.

Suprotno uvriježenom mišljenju, povećan unos proteina neće rezultirati rastom mišićne mase. Naime, vrlo je važno unositi dovoljne količine proteina, ali ne i prekomjerne. Vama je dnevno potrebno približno 75 g proteina, a kojom hranom ćete ih osigurati ovisi o Vašim preferencijama. Sirutka je visokovrijedan izvor proteina i možete dnevno popiti i do 1 litru.

Proteini sirutke sadrže sve esencijalne aminokiseline, a njihova je vrijednost i u tome što su potpuno probavljivi i iskoristivi. Isto tako proteini sirutke predstavljaju dobar izvor razgranatih aminokiselina (valin, leucin, izoleucin). Veća biološka vrijednost proteina sirutke u odnosu na proteine mlijeka rezultat je visokog udjela lizina (40% više) te cisteina i metionina (2,5 puta više). Za iskoristivost proteina u organizmu bitan je omjer cisteina i metionina, koji je u proteinima sirutke oko 10 puta veći nego u kazeinu.

Proteini sirutke najveću primjenu imaju u prehrani sportaša. Proteine sirutke najbolje je uzimati sa vodom, jer ako se uzimaju sa mlijekom, kazein iz mlijeka usporiti će apsorpciju proteina sirutke.

Zbog toga što povećavaju razinu glutationa i glutamina, proteini sirutke značajni su za održavanje dobroga zdravlja imunološkog sustava. Nadalje, proteini sirutke pomažu sitost, tako što povećavaju razinu hormona koji «koče» apetit. Proteini sirutke mogu smanjiti stres i depresiju je djeluju na smanjenje razine kortizola i povećanje razine serotonina.

U vremenu kada je manjak imuniteta opća pojava i uzrok mnogih bolesti mi se dobrovoljno odričemo korisnog izvora zdravlja. Mislim kako bi sirutka sigurno osvojila srca današnjih potrošača.

Samo kad bi se našla u ponudi.

0 0 votes
Article Rating

Related Post

Subscribe
Notify of
guest
1 Comment
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Milica Schmidt
Milica Schmidt
11 years ago

Pa treba je valjda uvesti iz Njemačke,tamo se to zove Molke i možeš kupiti koliko ti srce želi. Valjda će naši i to morati uvesti kao i ono cvjeće koje sam kupila u Kauflandu,nije naraslo u Hrvatskoj nažalost. Izgleda da se lakše uvozi nego da se u Hrvatskoj uzgaja ili proizvodi,što je stvarno šteta.
Ugodan vikend Vam želim! Milica