Iz naše arhive ISELJENIČKE PRIČE
piše: Sonja Breljak
Kod nas se kaže …lako ja iz Bosne ali neće Bosna iz mene! Pa iako je već duže tomu da ne živim u mojoj zemlji, lako li je prisjetiti se njenih mirisa. Potpuno me nikada nisu niti napustili. I sama ih tražim, slijedim i njegujem…
…Kao da sada vidim tu davnu sliku iz moga djetinjstva…
Na štednjaku vri neizbježna, obvezna, praznična sarma, dok mati sva žurna i od rada topla, priprema božićne slastice, prave bosanske posebnosti …šape u obliku srca ili ribe, salnjake, komplicirane i bogate baklave, u redove kao vojnike poredane ormašice, jeftini i jedostavni a uz to omiljeni kolač moje djece, upravo kao nekada brata i mene.
Poput baklave i (h)ormašica i neka druga jela su, sudeći po imenu koje nose, usko vezana uz vrijeme turske vladavine u Bosni …neobična sogan – dolma, bamlja, ili slatki kadaif, tufahije i tulumbe. U našoj se obitelji ipak nisu spravljale.
Teško da će bilo koja svečanija prigoda kod nas u Srednjoj Bosni, proći bez bureka. A burek je, neka se zna, uvijek i samo …pita sa mesom! Pored bureka pripremaju se i pite sa sirom, jajima, zeljem, tikvom, krompirom ili jabukama.
No, burek je pita broj jedan za važnije prigode. Pravi kralj među pitama! Iako priprema ovog jela traži prilično umijeća u pravljenju i razvlačenju tijesta, u Bosni se kaže:
Napraviću pitu na brzinu!
Puno je još jela i posebnih načina njihove priprave, vrijednih pažnje.
Kuhanje je i svojevrsna poruka. Držim da kuhinja jedne zemlje, dosta govori o samoj zemlji i njenim narodima.
Domaćice u Bosni i Hercegovini su gostoljubive, tradicionalne, vrlo privržene obitelji, vrijedne i snalažljive.
Više puta tijekom dana pripremit će jaku bosansku kavu i niti jedan gost neće otići a da nije njome ponuđen.
Veoma su spretne u svakodnevnom pravljenju ukusnog kruha i raznih drugih peciva. U ratu su naučile pripremati obroke i kada izbor namirnica, blago rečeno, nije naročito velik.
U danima kada imaju pune ruke posla a žele da ručak bude ukusan i bogat, rado pripremaju bosanski lonac …ukusnu mješavinu raznog povrća i začina.
Prilikom spravljanja bosanskog lonca, važno je sa pravom mjerom dodati začine.
Ravnomjerno pomiješano kuhano povrće daje jelu jedinstven ukus. Kada je nešto jako izmješano u Bosni se kaže …to je kao u bosanskom loncu.
A takva je i sama Bosna. Veliki lonac raznolikosti. U njemu su jednako važni svi njegovi sastojci. Tek tada su i mirisi neobični, jaki a prijatni. Možda me takvi mirisi i vrate mojoj zemlji…?!
Mirisi moje zemlje
Draga Sonja,
čitajući tvoju priču “Bosanski lonac”, prisjetila sam se pokojne Ljubice Hawlowitsch, također iz Bugojna, koja je u Mainzu dugo s nama živjela. Često nas je pozivala na “Bosanski lonac” kojega je obično pripravljala nedjeljom, stavljala na štednjak na maloj vatri, zavezala pergament papirom, i odlazila na sv. Misu, bez bojazni da će joj zagorjeti.
Kad smo se vratili sa sv. Mise, ručak je bio gotov.
E, što je taj lonac prijao! A tek pita sa sirom! Pokoj joj duši, znala nas je ugostiti i počastiti. Stoga s prijateljicama na Svi svete idem joj redovito na grob.
Draga gospođ Sonja
Čitajući vašu postavku pod imenom
..BOSANSKI LONAC ..odmah mi je u prvu ruju pala napamet zemlja sa više nacija.
Onda mi je palo napamet pa to je …BOSANSKA I …HERCEGOVAČKA HRANA a poznato mi je da je pomalo jedu i drugi oni koji na taj način razmišljaju brzo će ustanoviti da je ujedno i bila i sada je i ..MULTINACIONALNA HRANA.