O ČEMU JE RIJEČ
piše: Žarko Delač
Nakon više godina, da ne kažem stoljeća slučajno sam prošao kroz dio BiH koji se naziva Republika Srpska i čini jedan od entiteta nama susjedne države. Ostao sam višestruko iznenađen i kako bih moje iznenađenje želio podijeliti odlučio sam napisati nekoliko rečenica. Prvo ne mogu se oteti dojmu kako Republika Srpska njeguje i više joj je stalo do državnih obilježja nego međunarodno priznatoj našoj državi. Njezinog predsjednika čuvaju profesionalni tjelohranitelji dok naš slobodno pada sa pozornice a nigdje u blizini osiguranje. Zastave nepriznate Republike Srpske na svakom koraku a kod nas se i na blagdane i državne praznike zastave mogu izbrojiti na prste. Predsjednička lenta je davno prošlost kao i Oltar Domovine i Počasna straža na Markovu trgu (uh kad se sjetim Arlingona!). Poučna je usporedba i graničnih prijelaze s Hrvatske i Srpske strane. Možda su to nekome nebitni atributi državnosti ali vjerujte svugdje u svijetu se o tome vodi računa. Vjerojatno znaju zašto. Nadalje kad govorimo o međunarodnom priznanju RS kako protumačiti da su u zgradi sjedišta Srpske Demokratske stranke smješteni konzulati Republike Slovenije i SAD-a. Naravno i sve se zastave uredno vijore na pročelju zgrade u najprometnijem dijelu Banje Luke. Toliko o tome tj. politici, a neko može reći i politikanstvu. Zato se okrećem gospodarstvu. Telekom RS i ona jedna rafinerija s par benzinskih pumpi prodani su za 2 mlrd. dolara. Sjećate li se cijene ne tako davno prodanih Hrvatskog telekoma i INE. Ima tog još. U tom dijelu Balkana Perutnina Ptuj gradi 24 tvornice po 3500 m2, Coca Cola se izmješta iz Zagreba, Kineski investicijski fondovi grade ceste, izgrađene su najveće i najmodernije toplice, gradi se veliki gerijatrijski i hospicijski centar… U jednom malom Prijedoru ima trenutačno 400 kranova kojih nije bilo u gradu Zagrebu ni za vrijeme najmoćnije vladavine gradonačelnika Bandića. Kojeg uzgred rečeno razapinju pojedinci i određene interesne skupine sa samo jednim ciljem da preuzmu vlast i kontrolu za sebe. Zar je moguće da kao zagriženi domoljub pišem hvalospjeve o RS? O čemu je to riječ? Ipak na kraju jedna usporedba s Rumunjskoj u kojoj je odličan ručak 2 Eura, prijevoz taksijem na udaljenost od 650 km 150 Eura, noćenje u vrhunskom hotelu 15 Eura ali plaće su naravno nešto manje. I to sve od kako su postali članovi EU. Možda je vrijeme da i ja od Euroskeptika postanem Eurofil! Tada bi i prosvjednike u Varšavskoj polijevali vodom i suzavcem, a ne gubili vrijeme na njihovo privođenje kako bi se otkrilo da ih više od 90 % posto uopće nije iz Zagreba. Stvarno tko mi može kazati o čemu je ovdje riječ?
prof. Žarko Delač
zdelac13@gmail.com
Pošteni gospodine Nick Sarjanovic
I sam sam toga mišljenja da se je imenjak želio osvrnuti na momentalni konfuzni ponos Hrvata.
Ne bi se sasvim sa vama složio da je to postalo od godine 2000. već od onda kad se je u Hrvatskoj počelo na veliko krasti a to je davno prije bilo negdje već oko pretvorbe
ujedno je i nacionalni ponos, srozan do sramno niske granice.
izvrstan članak! žao mi je samo da g. josip nije shvatio bit onoga sto je g. delač želio osvjetliti i u tomu uspio. naime, stovani g. josip, opisane stvari ne iskljucuju jeda drugu, već se dopunjuju. koliko vidim, pisac članka je time želio pokazati jednu tužnu činjenicu koja se pokazuje na svakom koraku u lijepoj našoj. nacionalni ponos od 2000, godine, totalno je srozan. to je to!
Egzoticna ta republika Shumska, ha? E, moj profesore…
A gdje su tek svi ti Hrvati “izvana” kad trebaju izaci na izbore za svoju BiH i iskoristiti svoje gradjansko pravo?
J……, kol`ko nas ima!!
Preporučio bih cijenjenom profesoru da se malo prošeta mjestima gdje su Hrvati i Bošnjaci etnički očišćeni. Najbolje za to može poslužiti Posavina! Čovjek ovdje uspoređuje genocidnu tvorevinu Republiku Srpsku s Hrvatskom i njezinog predjsednika s hrvatskim predsjednikom.
Kad je stanje tako sjajno zašto se u RS nije vratio gotovo nijedan prognani hrvat? Zašto skapavaju u okolici Zagreba, barem znatnim dijelom?
Po meni je krajnje sramotno i uvredljivo što se ovakvi tekstovi objavljuju.
odlično