Emil Cipar
Hrvatska čista stranka prava (HČSP), upozorila nas je na zakonsku neopravdanost registracije za sudjelovanje na referendumu. Oni su poslali otvoreno pismo Ministarstvu vanjskih poslova i Državnom izbornom povjerenstvu Republike Hrvatske. Podaci koji se navode u Otvorenom pismu su točni i argumentirani, pa ga objavljujemo u cjelosti:
Poštovani,
Veleposlanstva RH (tako VP RH Berlin 28.12.2011, Klasa 013-03/11-01/02, Urbroj 521-DEU-01-VK-12-07) objavila su da se prema članku 17. stav 2 Zakona o popisima birača (Narodne Novine 19/07) državljani RH koji imaju prebivalište u RH a trajno borave u inozemstvu i državljani RH koji nemaju prebivalište u RH do najkasnije 07.01.2012. moraju registrirati da bi mogli sudjelovati u postupku odlučivanja na državnom referendumu 22.01.2012.
Budući da se u članku 16. Zakona o popisima birača čita da je prethodna registracija za birače/državljane RH bez prebivališta u Republici Hrvatskoj i one s prebivalištem u Republici Hrvatskoj koji trajnije borave u inozemstvu jedino propisana za glasovanja na izborima za Hrvatski sabor i predsjednika Republike Hrvatske i da se članak 17. istog zakona odnosni isključivo na glasovanje na izborima za Hrvatski sabor i predsjednika Republike Hrvatske nedvojbeno proizlazi da se na temelju toga zakona spomenute skupine državljana RH moraju prethodno registrirati da bi mogli sudjelovati u postupku odlučivanja na državnom referendumu. Slijedom toga su po nama spomenute objave Veleposlanstva RH bez pravnog temelja i time irelevantne.
Odredbom Zakona o referendumu (članak 3.) je utvrđeno da u postupku odlučivanja na državnom referendumu imaju pravo sudjelovati svi hrvatski državljani s navršenih 18 godina koji imaju opće i jednako pravo glasa, bez obzira na to gdje imaju prebivalište. Člankom 36. je utvrđeno da hrvatski državljani bez prebivališta u Republici Hrvatskoj svoje pravo sudjelovanja u postupku odlučivanja na državnom referendumu ostvaruju na biračkim mjestima u diplomatsko-konzularnim predstavništvima u stranoj državi u kojoj prebivaju, a niti na jednom mjestu toga (jedino mjerodavnog) zakona se ne može pročitati da se moraju prethodno registrirati ako žele sudjelovati na referendumu.
Slijedom toga držimo da državljani RH bez prebivališta u Republici Hrvatskoj i oni s prebivalištem u Republici Hrvatskoj koji trajnije borave u inozemstvu mogu sudjelovati u postupku odlučivanja na državnom referendumu 22.01.2012. bez prethodne registracije.
U očekivanju Vašeg što bržeg očitovanja,
s poštovanjem!
Köln-Zagreb, na Sveta tri kralja 2012.
Ivan Lozo, međunarodni tajnik HČSP-a