Običaji su božićni ili Božićni

Mali jezični savjeti
od Časopis Jezik

Većina je običaja vezanih uz Božić doista lijepa. Uz duhovne darove, tu su i oni posve svjetovni – božićna drvca sva u zlatu i srebru, šareni pokloni, svečani Božić s bogatim blagdanskim stolom.
Jedni u znak štovanja, drugi da bi ljepotu i važnost Božića pretočili i u slova, treći jer nisu pravopisno sigurni, pa za svaki slučaj, jer Božić je Božić …često griješimo pa pišemo Božićni običaji, Božićno jutro, Božićni blagdani pa čak i Božićni kolači.
Tvrdnji da je ljepše pisati velikim početnim slovom jer se božićni odnosi na tako važan katolički blagdan kao što je Božić, ne možemo popustiti.
Do zabune ne bi trebalo dolaziti, božićni je pridjev od imena blagdana i bez obzira što se blagdan Božić piše velikim početnim slovom, pridjevi se pišu malim početnim slovom. Mjerilo ljepote ovdje doista ne bi trebalo biti bitno, kao što nije bitno i inače za pravopisna pravila. Božić – božićni ide prema pravopisnom pravilu da se pridjevi od imena blagdana pišu malim početnim slovom: božićni običaji, božićno jutro, božićni blagdani, božićni kolači; a tako i novogodišnja noć, novogodišnji dar.

Savjet napisala: Sanda Ham

2 1 vote
Article Rating

Related Post

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments