piše: Žarko Delač
Odgovornost za izgovorenu i napisanu riječ vrlo je velika, a osobito se to odnosi na kreatore javnog mnijenja i mišljenja.
Naime, izrečeni stavovi u medijima uglavnom se uzimaju zdravo za gotovo, a korisnici rijetko dublje promišljaju imaju li pojedini tekstovi neku skrivenu ili drugačiju pozadinu. Jesi li novinarski ili video prilozi naručeni s posebnim ciljem i svrhom ili imaju samo informativni i objektivni karakter?
O tome se naravno uči na pojedinim kolegijima različitih fakulteta i nema smisla daljnje obrazlaganje ali se potrebno podsjetiti kao uvod u hrvatsku novinarsku aktualnost.
U prvom redu, pogledamo li biografije razvikanih i najbolje plaćenih novinara primjetit ćemo nesklad obrazovanja i stečenih znanja s njihovom prisutnošću u medijima.
Nadalje, podjela na politički obojene novinare, potpuno je zamjetna, a što je još lošije, i urednike i vlasnike medijskih kuća. Stoga je objektivnost novinarskih uradaka vrlo upitna iako po tome nismo iznimka u odnosu na ostale europske zemlje. No, pri tome kod nas, nažalost, nedostaje s jedne strane pravne sigurnosti te s druge, kaznene odgovornosti za izneseno. Objava neželjenih fotografija ili lažnih tekstova prolazi bez posljedica a samo u iznimnim slučajevima nakladnici moraju, nakon dugotrajnih sudskih procesa, objaviti eventualno neki demanti.
Koje li koristi ima od toga oštećena stranka? No, cilj je postignut i nekada tzv. sedma, a danas možda i prva sila, svoje je odradila.
Svi smo uglavnom svjesni takve situacije ali teško možemo nešto poduzeti i promijeniti. Najbolji bi odgovor i lijek bilo potpuno ignoriranje takvih medija, novinara i trovača hrvatske medijske scene.
Jedan od primjera kako novinari olako objavljuju i lijepe ljudima etikete je istaknuti fizičar Davor Pavuna. Naime, možda i niste primjetili kako poneki novinari kažu: “kontroverzni fizičar”!
Što to znači? Znači li da je njegov zanstveni rad kontroverzan, neuspješan, neozbiljan ili je uzrok što je profesor Pavuna katolik i osebujna ličnost. U tom slučaju može za neke biti kontroverzna osoba što nema nikave veze s njegovim znanstvenim i stručnim radom u što se novinari nimalo ne razumiju.
No, jeste li od naših novinara ikada čuli kako je Stephen Hawking kontroverzan? Niste, ali samo zato što negira postojanje boga i time jasno zaključujemo kako su neki novinari zadojeni ili još uvijek baštine neka socijalistička shvaćanja i vrijednosti. Nisi oni krivi pogleda li se situacija na pojedinim fakultetima gdje je umjesto znanosti i novih istraživanja u prvom planu ideologija i svjetonazor. U stvari, recidivi prošlosti još su uvijek jako prisutni u obrazovnom sustavu što ima za posljedicu da je zagrebačko sveučilište na vrlo niskim razinama kvalitete.
U prilog tome možemo istaknuti kako se diplome s fakulteta koji su rasadnici novinarstva moraju izvan Hrvatske nostrificirati. Uzmemo li u obzir i privatne fakultete i učilišta na kojima se diplome jednostavno kupuju situacija je još lošija. Stoga nije čudno da se poput profesora Pavune medijski osuđuju i omalovažavaju i druge osobe poput Marijane Petir, kardinala Bozanića, Blanke Vlašić, Željka Babića, braće Kovač, Marka Perkovića ….
Interesantno je pri tome kako ih sve povezuje hrabrost u javnom iskazivanju svojih vjerničkih osjećaja. A velika i tiha većina hrvatskih građana nije uglavnom niti svjesna o čemu se radi!
Žarko sve ste rekli!
Sa obzirom da mi je već odavno poznato,da je novinarski život gorak,sa sedam kora pogotovo u Hrvatskoj, u kojoj se vrtimo svi u jednom krugu.
Nisu oni krivi pogleda li se situacija na pojedinim fakultetima gdje je umjesto znanosti i novih istraživanja u prvom planu ideologija i svjetonazor. U stvari, recidivi prošlosti još su uvijek jako prisutni u obrazovnom sustavu što ima za posljedicu da je zagrebačko sveučilište na vrlo niskim razinama kvalitete.
Ahaaa, to je dakle, tvoj pozdrav, Stipane. Ma, vidis, vec i pomislih, covjek takvih ideja i vokabulara-te boljsevici, lenjin, titoisti, marxisti… ko da sad dolazis iz Juge. Ajme ti ga nama, zar toga jos ima u Hrvatskoj, pa ti si covjece prespavao 26 godina.
Ljudski je i prijetiti, a mozda i pred prijeki sud” U ime naroda” “Smrt fašizmu sloboda narodu”Ili po čl 133. kz SFRJ
Na brižnost i upitnost o financiranju “našeg” Glasa, tek ovo: Hrvatski glas Berlin je medij osnovan i registriran 2008. godine u Berlinu. Od tada je finaciran sredstvima izdavača (vidjeti impresum). U 2015. godini je na objavljenom javnom natječaju, Glas dobio 10 tisuća kuna za jednogodišnje troškove i izdavanje knjige Emila Cipara od Državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske. U ovoj godini Glas je pomognut prilogom Zavičajnog kluba “Brođani” Berlin. Sve rečeno, lako je dokazivo a “dobronamjene” objede, bome i utužive.
Urednica
Narodna izreka kaže: “Tko tebe kamenom, ti njega kruhom.”
A može i ovako: “TKO TEBE KRUHOM, TI NJEGA KAMENOM.”
Mudrome dosta!!!
Nije samo nostrifikacija potrebna vani, potrebno je polaganje ispita recimo u medicini, strojarstvu i drugim prirodnim znanostima ako nasi ljudi s diplomom hrvatskih sveučilišta odu vani, no zaposliti se kao novinar je nemoguće upravo zbog načina obrazovanja na nekim našim fakultetima, a prednjače, sa ideološki nastrojenim i neokomunizmom zadojenim profesorima, koji odgajaju generacije zadojenika u isti taj neokomunizam i titioizam, filozofski fakulet FPZ . Svakako treba spomenuti novinare šlolovane na “fakuktetima u Banja Luci, Tuzli, Novom Sadu,…a dresirane po kojekakvim lokalnim novinama pod nadzorom partije i komiteta, a neki dolaze i ispod čekića tvorničkih novinara vojnne industrije koja je bila… Read more »