tekst: Goran Filipović
foto: G. Filipović i Mirjana Kacavenda
Opuzenske mandarine, razne domaće rakije, maslinovo ulje, a naročito raznovrsni božićni kolači koje su Hrvati(ce) u Luksemburgu pripremile za ovogodišnje 58. izdanje manifestacije „Bazar international de Luxembourg“ bili su pravi hit među nekoliko tisuća posjetitelja na velesajmu LuxExpo.
Gotovo dvije tone voća iz doline Neretve prodano je, većinom u obliku svježe iscijeđenog soka na hrvatskom štandu smještenom na frekventnom mjestu između dva izložbena paviljona.
„Jako smo zadovoljni interesom za hrvatskim štandom, a i odrađenim poslom. Nekoliko desetaka volontera iz svih krajeva Hrvatske svake godine udruži snage i čini nešto dobro u predbožićno vrijeme. Ove godine imali smo i bazarsku tortu u hrvatskim bojama. Posebna je atmosfera Bazara u kojoj se hrvatske kockice susreću s japanskim kimonom i bavarskim nošnjama. Svaka zemlja ističe svoje tradicije i ima svoju prepoznatljivost. Treba to doživjeti“, rekla je voditeljica hrvatskog štanda Ivana Schumacher Filipović.
Već nekoliko godina obiteljsko gospodarstvo Mama organica iz Opuzena važna je karika prezentacije Hrvatske na luksemburškom međunarodnom Bazaru.
„Godišnje proizvodimo tridesetak tona različitih agruma, pretežno mandarina i drugog voća. Zauzimamo se za poljoprivredu na ekološki prihvatljiv način, a s našim hrvatskim prijateljima u Luksemburgu surađujemo svake godine povodom Bazara, gdje nudimo mandarine, klementine i druge proizvode“, istaknuli su Ivan i Ana Aničić iz spomenutog OPG-a.
Luksemburška vojvotkinja Maria Teresa, inače visoka pokroviteljica Bazara, obišla je izložbene dvorane te se susrela i s Hrvatima, baš kao i ponovno izabrani luksemburški premier Xavier Bettel, ali i novoimenovani voditelj Hrvatske katoličke misije u Luksemburgu vlč. David Ryan.
Ne treba zaboraviti da međunarodni „Bazar“ ima humanitarni karakter, s posebnim naglaskom na borbu protiv siromaštva u cijelom svijetu, a naročito pružanje pomoći djeci i ženama.
„Prošle godine Bazar je donirao više od pola milijuna eura raznim humanitarnim projektima u velikom broju zemalja koje sudjeluju. Posebno nas raduje da je ove godine među projekte kojima se pruža pomoć po prvi put uvršten i projekt u Hrvatskoj. Radi se o „Ženskoj sobi – Centru za seksualna prava u Zagrebu“, osnovanoj 2002. godine u cilju prevencije i suzbijanja seksualnog nasilja, pružanja direktne podrške i pomoći osobama koje su preživjele seksualno nasilje i promocije i zaštite seksualnih prava”, rekla je Ivana Schumacher Filipović.