Stoti fond Školarinske zaklade Hrvatske bratske zajednice Amerike nosi ime Elizabeth Salinger, a utemeljen je s njenim ulogom od 250.000 dolara. Fond pri Zakladi, koja u lipnju obilježava 62. rođendan, može se otvoriti s najmanjim ulogom od 10.000 dolara.
Napisala: Vesna Kukavica
Školarinska zaklada Hrvatske bratske zajednice Amerike (The CFU Scholarship Foundation Inc.) jedinstven je obrazovni potporni program američkih Hrvata i njihovih prijatelja na sjevernoameričkome kontinentu. Zaklada je pokrenuta u lipnju prije točno 62 godine u Pittsburghu.
Franjo Bertović, potpredsjednik HBZ-a s ponosom ističe: „Fond Školarinske zaklade HBZ-a ima na svom računu nešto više od 7 milijuna američkih dolara.
Taj iznos raste tako reći iz dana u dan. Naši članovi, odsjeci i kulturna te sportska udruženja doniraju sredstva da bi se pomoglo mladim članovima HBZ-a i roditeljima pri školovanju na visokoškolskim ustanovama.
Bankovni račun Fonda je odvojen od drugog poslovanja Zajednice, a njime upravlja direktorski kolegij zasebne uprave koja se bira na godišnjoj sjednici Zaklade u listopadu. Transparentnost Fonda je vrlo važna pa je račun odvojen od računa naših anuiteta i životnog osiguranja te se zbog toga i nalazi u drugoj banci (PNC).
Na godišnjoj sjednici u listopadu, osim izbora odbornika Zaklade, utvrđuje se točno stanje računa te pregledaju sve pristigle molbe studenata koji su zatražili stipendijsku pomoć. Svaki zahtjev se razmatra pojedinačno. O socijalnim i ekonomskim faktorima te obrazovnim rezultatima ovisi visina stipendije s tim da niti jedan student s potpunom dokumentacijom nikada nije bio odbijen.
Zahtjev za stipendiju već na prvoj stranici obrasca ima tiskana Pravila, koja su vrlo jednostavna, a njih se pri dodjeli stipendija moraju strogo pridržavati odbornici Zaklade. Riječ je o 12 točaka. Primjerice, student treba biti najmanje 3 godine član HBZ-a, jedan od roditelja treba biti član Zajednice, treba se podnijeti zahtjev do 15. rujna u tekućoj akademskoj godini, osoba treba biti redoviti student, a treba biti priložen i prijepis ocjena,“ podsjetio je potpredsjednik HBZ-a Franjo Bertović.
Ovoga proljeća stiglo je i pojačanje u vidu osnutka stotoga individualnog fonda koji nosi ime svoje donatorice Elizabeth A. Salinger Endowment Fund.
„Stoti individualni Školarinski fond, Elizabeth A. Salinger Endowment Fund, utemeljen je nedugo nakon 99. fonda koji je pokrenut na ime društva Mir Među Nama odsjeka 64 iz grada Des Moinesa iz američke savezne države Iowa. U taj fond 29. I. 2020. uložen je novac iz odsječne blagajne nakon što je odsjek prestao djelovati. Ta svota iznosi 10.740,10 dolara. Svotu je poslala u Glavni ured odsječna predsjednica Mary Ann Leporte, koja je požrtvovno radila kako bi se ostvarila želja članova toga odsjeka. Mi najiskrenije zahvaljujemo odbornicima i članovima odsjeka na njihovu plemenitom daru. Utemeljitelji odsjeka iz Iowe u prošlosti su puno pridonosili hrvatskoj zajednici, a sadašnji odbornici slijedili su njihov primjer darujući taj novac za školovanje podmlatka Zajednice. Utemeljenjem posebnog fonda, ime društva Mir Među Nama odsjek 64 iz Iowe dugo će se pamtiti i cijeniti među američkim obiteljima hrvatskih korijena koje će ubuduće dobivati stipendiju za naobrazbu svoje djece. Samo nekoliko tjedana kasnije dobili smo pismenu obavijest o utemeljenju stotog fonda Zaklade s imenom Elizabeth A. Salinger Endowment Fund. Stoti broj, složit ćete se, ima posebno značenje! Stotinu godina rasta, napretka, odluka, iskušenja i postignuća je ipak respektabilna brojka. Stota obljetnica je dostojna svakog slavlja zbog više razloga“, izjavio je glavni predsjednik Hrvatske bratske zajednice Amerike Edward W. Pazo, uz riječi zahvale donatorici Elizabeth A. Salinger.
Upravni odbor Školarinske zaklade HBZ-a, uz glavnoga predsjednika Edwarda W. Pazu, čine izvršna tajnica/blagajnica Bernadette M. Luketich-Sikaras, te direktori Franjo Bertović, dr. Marion Vujevich, Robert Luketic, Paul J. Lucas, Derek Hohn i Michael Ricci.
Budućnost Hrvatske bratske zajednice Amerike, sudeći prema obrazovnom programu za stipendiranje mladih američkih Hrvata – zasigurno ima perspektivu u najrazvijenijoj zemlji svijeta kakve su Sjedinjene Američke Države u kojima naraštajima žive brojni hrvatski iseljenici