MLADI SU POTREBNI U POLITICI

Ona je Klara Schedlich, najmlađa kandidatkinja za Berlinski zastupnički dom. O sebi kratko kaže: “Imam 21 godinu studiram strojarstvo u TU Berlinu. Želim se zalagati za interese moje generacije u Berlinu. Mladi čine vrlo veliki dio stanovništva Berlina i zaslužuju da odlučuju i budu zastupljeni! U našem državnom parlamentu želim se zalagati prvenstveno za dobre škole i pravedne obrazovne prilike, promociju demokratije i preokret mobilnosti. Svojim radom nadam se da ću motivirati druge mlade ljude da se politički uključe. Jer najbolja politika je ona koja uključuje sve perspektive:”

Ponukani Klarinim aktivizmom u stranci Zelenih, kandidaturom za Berlinski senat i njenim hrvatskim korijenima, poželjesmo ju bolje upoznati pa donosimo u cijelosti intervju iz Reinickendorfer Allgemeine Zeitung od 29.07.2021.

autor: Anja Jonnson
prijevod: Bosiljka Schedlich
foto: Stjepan Mandić

Kako ste ušli u politiku, koji je bio razlog da se u tako mladoj dobi angažirate u politici?

Tijekom školskih dana s kolegama iz razreda uvijek sam imala mnogo primjedbi: na sadržaj nastavnog programa, na ocjenjivanje itd. Kad smo 2017. završili školu, primijetila sam da nitko ne govori o onome što nas je u školi mučilo. Tu sam pomislila: To ne može tako ostati! Sada mi probleme ostavljamo sljedećoj generaciji i ne brinemo se više o tome. Tako sam počela na internetu tražiti načine da se uključim u neku inicijativu. Tada, prije početka studija, sam se ionako htjela baviti volonterskim poslom. Kad sam naišla na političke stranke mladih postalo mi je jasno da ću postati član Zelene mladeži. Zaštita klime uvijek mi je bila važna i zato sam se sa 17 godina pridružila toj stranci. U to vrijeme nažalost nije postojala lokalna podružnica Zelene mladeži u Reinickendorfu, gdje živim od svoje pete godine. Zajedno s još nekoliko mladih i aktivnih ljudi osnovala sam Zelenu mladež “Sjever”. Postala sam aktivna i u Savezu Zelenih u Reinickendorfu, te pred godinu i pol izabrana za predsjednicu Zelenih u Reinickendorfu, a u međuvremenu sam i izravna kandidatkinja za Berlinsku skupštinu u izbornoj jedinici 6 (Frohnau / Hermsdorf / Freie Scholle). Odlučila sam postati najmlađi kandidat za Zastupnički dom jer vjerujem da je najbolja politika ona koja uključuje sve perspektive. Politika bi trebala stvoriti okvirne uvjete za suživot u našem društvu i omogućiti svima dobar život. To je moguće samo ako se čuju svi glasovi. U Berlinu je trećina građana mlađa od 30 godina. Oni bi trebali biti zastupljeni u Parlamentu. Zato su potrebni mladi ljudi koji nastupaju u političkoj javnost i pokazuju: “Evo me, želim zastupati naše potrebe i pokazati da i ti možeš biti politički aktivan, ako to želiš!”

Dolazite li iz političke obitelji? Jesu li školski dani utjecali na vaš politički angažman?

Moji roditelji nikada nisu bili politički aktivni. Kao hrvatska migrantica, moja je baka (Bosiljka Schedlich, op. ur.) osnovala kulturni centar u Berlinu i vodila kampanju za ljude koji su pobjegli iz bivše Jugoslavije. Tako me moja obiteljska povijest u određenoj mjeri oblikovala, a vanjska politika i društvena pitanja i danas su mi važna. Nekada sam u školi bila predstavnica razreda, ali sam se stvarno ispolitizirala tek nakon završene srednje škole (osim što se tiče klime i migracija, gdje sam uvijek imala čvrsto mišljenje).

Vi želite da se starosna granica za glasanje snizi. Kada bi mladi mogli glasati? (Odnosi li se to na sve razine – općinsku, državnu i saveznu?) 

Mladim ljudima se poklanja premalo povjerenja. Mi nismo apolitični i stoga želimo sudjelovati u odlučivanju. Dobna granica uvijek je proizvoljna i stoga je treba kritički promatrati. Ljudi se razvijaju različitom brzinom i politički su različiti. Postoje 50-godišnjaci koji manje poznaju politiku od 15-godišnjaka koji se trenutno tom temom bave na nastavi. Smanjenje starosne dobi za glasovanje smatram nužnim uglavnom zato što mislim da mladi ljudi koji sudjeluju u odlučivanju imaju i veću želju za informiranjem i sudjelovanjem u radu. A naša demokracija živi u biti od činjenice da mnogi ljudi donose svoja različita mišljenja i perspektive. Stoga pozivamo da se glasačka dob smanji na 16 godina na državnoj i saveznoj razini, a dalje ćemo vidjeti. Također smatram važnim da vodimo raspravu o pravu glasanja za ljude bez njemačke putovnice, čije je središte života u Berlinu, i koji žive ovdje. Vidim to i u vlastitoj obitelji, koliko je glupo kad vrlo političkim ljudima nije dopušteno da glasaju tamo gdje su kod kuće.

Reinickendorf se ne smatra najsrdačnijim okruženjem za bicikliste. Interesi biciklista i vozača do sada se često grubo sukobljavaju. Što želite tu mijenjati u smislu politike mobilnosti? 

Moj cilj je prometna politika koja ima u vidu sve sudionike u prometu. U mobilnosti uvijek vrijedi sljedeće: ponuda stvara potražnju. To znači da, ako su ispred mojih vrata sigurne biciklističke staze, veća je vjerojatnost da ću sjesti na bicikl. Ako vlak u blizini vozi pouzdano i redovito, a karta je jeftina, onda će se i drugi voziti vlakom. U Reinickendorfu na mnogim mjestima postoji dobra infrastruktura isključivo za automobile. Stoga je logično da se mnogi odlučuju za individualni motorizirani prijevoz. Grad je vrlo dugo bio dizajniran samo za automobile, pa oni zauzimaju puno prostora. Vrijeme je da nanovo preraspodijelimo javni prostor.iS jedne strane, to zahtijeva zaštita klime, jer su vožnja biciklom, vožnja vlakom i pješačenje klimatski prihvatljiviji od automobila. S druge strane, to je također pitanje socijalne pravde, jer oni koji si ne mogu priuštiti automobil koriste manje prostora, a ipak su izloženi zagađenju. U Reinickendorfu ima još mnogo mogućnosti  za poboljšanja, osobito kad su biciklističke staze u pitanju. Ali ja to nikako ne vidim kao izravan i neizbježan sukob s vozačima. Oni koji ovise o automobilu i žele ga nastaviti koristiti, manje će stajati u prometnim gužvama i imati slobodne ceste, ako mnogi drugi će prijeć na javni prijevoz i bicikle. A ima i mnogo ljudi koji se trenutno boje vožnje biciklom, jer naše ceste nisu dovoljno sigurno.

Što znači “feministički” zaokret u prometu? 

Feministička politika o prometu i urbanom planiranju upozorava da u oblastima planiranje i uprave pretežno muškarci imaju glavnu riječ i donose odluke kao što to čine i u drugim političkim tijelima. Dakle perspektive za ženske osobe uvelike nedostaju. Jedan primjer za to su takozvani “prostori straha”. Žene i djevojke često se u mraku osjećaju nesigurno, jer se boje napada. Kako bi se povećao osjećaj sigurnosti, potrebno je takve prostore opskrbiti boljom osvjetljenjem, posebno slabo pregledne uličice. Osim toga, žene u našem društvu i dalje obavljaju mnogo više poslova njegovanja, poput brige o djeci i kućanskim poslovima. To dovodi do toga da, za razliku od muškaraca, koji prelaze ravne rute (do posla i natrag kući), one čine mnogo usputnih stanica (zabavište za djecu, škola, radno mjesto, samoposluga, ponovno preuzimanje djece). Zato žene profitiraju od grada s kratkim udaljenostima u kojem se u svakom kvartu sve može obići brzo i jednostavno. U prosjeku, žene također češće koriste javni prijevoz te rjeđe posjeduju automobil.

Žene su u mnogim područjima još uvijek nedovoljno zastupljene i često su slabije plaćene od muškaraca na sličnim pozicijama. Osim toga, mlade žene uglavnom biraju netehnička zanimanja.Vi studirate strojarstvo. I danas je to još uvijek neuobičajeno za mladu ženu. Kako reagirate na pitanje o izboru karijere ili studija? 

Većina ljudi se začudi kad im kažem da studiram strojarstvo. Uvijek prvo pitaju za udio žena na mom diplomskom studiju i osjećam li se ugodno s toliko muškaraca. Tu uvijek odgovaram da na mom studijskom odjelu imam samo jednu prijateljicu. Istina je da ima daleko manje žena na STEM tečajevima i to naravno primjećujem i kod sebe. Uobičajeno kažem da smo ipak na dobrom putu. Sveučilište već poduzima mnoge mjere i što se više žena odluče za ta zanimanja, to će one kao uzor inspirirati sve više djevojka.

Što je po vašem mišljenju potrebno, kako žene ne bi bile nedovoljno zastupljene u tehničkim zanimanjima?

Mislim da postoje tri važna vijka : 1. Djeca kopiranjem uzora već u ranoj dobi uče u kojim područjima će se razviti povjerenje u njih, a u kojima neće. Ako se pobrinemo da djevojčicama pri odabiru igračaka ne kupuju samo lutke i kuhinjice, nego možda i druge stvari koje obično dobivaju dječaci, možemo mnogo postići. Osim toga postoje i veliki projekti za škole u kojima djevojčice dolaze u dodir sa znanošću. 2. U školama, kao i na sveučilištima, važno je da nastavnici i profesori budu senzibilizirani za tu temu. Kako kolegij ne bi pozdravljali sa “Pozdrav momci” ili se djevojkama koje nešto ne razumiju na satu matematike kaže “zato ti kao djevojčica sigurno dobro crtaš”. Na sveučilištima već rade povjerenice za žene, koje obavljaju važne poslove i stvaraju strukture za prijavljivanje slučajeva diskriminacije. 3. Uzori! Postignuća žena u znanosti i tehnologiji moramo učiniti vidljivima. Na taj način se druge žene inspirira i potiče da idu tim putom. Kako vidite: Mi to možemo!

Skretnice se postavljaju i u školama. Što bi se trebalo promijeniti u školama ili u obrazovnom sustavu kako bi se omogućilo više jednakosti? 

Nije slučajno što osobito djeca iz akademskih domaćinstava završavaju gimnaziju i studiraju. Ova se nepravda može ispraviti različitim mjerama. Svaku učenicu i svakog učenika treba pojedinačno poticati. Najbolje se uči u malim razredima s dovoljno nastavnika, čistim okolišem i raznolikim metodama. Međutim, za zaista jednake šanse, moramo se pozabaviti i strukturama. U društvenim školama djeca mogu dugo učiti jedno od drugog. Od toga profitiraju nedovoljno uspješna djeca, jer se mogu orijentirati prema gore i zatražiti pomoć od kolega u razredu. No pokazalo se da i učenici s dobrim uspjehom imaju velike koristi o nastave u mješovitim razredima, jer pomažući svojim bližnjima stječu društvene kompetencije, a u tom procesu i sami savladavaju gradivo.  Druga korisna mjera je vanškolski organizirani nadzor domaćih zadaća. Time se izbjegava problem da neka djeca takvu pomoć kod kuće ne mogu dobiti.  Višejezična nastava je dodatna tema. Djecu čiji prvi jezik nije njemački, trebalo bi poučavati na njihovom jeziku, po mogućnosti od učitelja s maternskim jezikom. Tko dobije dobru podršku na svom materinjem jeziku, lakše uče druge jezike.

Što vam je najdraže raditi kad se ne bavite politikom? 

Sviram violončelo i još uvijek imam satove nastave u glazbenoj školi Reinickendorf. Također se brinem za svoje brojne sobne biljke i balkon, bavim se sportom i sastajem se sa svojim prijateljima iz nepolitičkog konteksta što je moguće češće.

 

0 0 votes
Article Rating

Related Post

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments