SUSRET MLADIH PJESNIKA U TETOVU

Što nam rade naši u RS Makedoniji?

U Tetovu održano predstavljanje  zbirke pjesama “Šalji dalje” gdje  su zastupljeni učenici dopunske škole hrvatskog jezika  u Sjevernoj Makedoniji.

tekst: Ljerka Toth Naumova
foto: Marko Vidaček

 Tetovo/ U organizaciji članova Makedonsko-hrvatskog društva ( MHD) u Tetovu 28. studenog održano je predstavljanje  zbirke pjesama „Šaljii dalje“.

Treba napomenuti  da se MHD Tetovo (osnovano 2002. godine) može  pohvaliti brojnim realiziranim aktivnostima, a najznačajnija je učenje hrvatskog jezika za djecu u sustavu dopunske škole hrvatskog jezika u RS  Makedoniji.

Manifestaciju je otvorio predsjednik MHD Nediljko Romac. Uz pozdravni govor nazočnima izrazio je zahvalnost članici Zajednice Hrvata u Makedoniji Ljerki Toth Naumovoj,  hrvatsko –makedonskoj književnici, na njezinom odazivu na promociju i pjesničko događanje.

Potom se obratila Ljerka Toth Naumova izrazivši zahvalnost domaćinima na srdačnom dočeku i radosti ponovnog susreta sa članovima MHD.

U svom obraćanju mentorica Toth Naumova je istaknula kako je knjiga  „Šalji dalje“  odabir pjesama dostavljen  na natječaj za mlade pjesnike  raspisan od KLD “Rešetari“ za XXIV. Rešetaračke pjesničke  susrete. Tradicionalna objava zbornika mladih pjesnika i njihovo  sudioništvo na Susretima u Rešetarima održava se  godinama i  predstavlja  motivaciju  učenicima diljem svijeta da uče i čuvaju hrvatski jezik i stvaraju pjesme na jeziku svojih predaka.

Financijsku potporu  tiskanja zbornika mladih već godinama  daje s veseljem Anton Kikaš poznat kao pjesnik i putnik iz ukletog zrakoplova. Godinama Kikaš   iz Torinta (gdje živi) dolazi na Pjesničke susrete u Rešetare.

Pjesme u zborniku „Šalji dalje“ odabrale su: Snježana Josipović, Morana Plavac i Gabrijela Vojvodić, urednik je Ivan De Villa, dugogodišnji predsjednik KLD „Rešetari“.

U predgovoru  knjige profesorica Gabrijela Vojvodić ističe:

“Pred tvojim očima otvara se jedan svijet mladenačkog stvaralaštva, dječje umjetnosti riječi. Učenici osnovnih i srdnjih škola Hrvatske, BiH, Makedonije i Italije podijelili su s nama svoje misli. Na nama je da ih čitamo, interpretiramo, analiziramo i dijelimo. Zato vas naslov “Šalji dalje” potiče da zbirku podijelite sa svojim prijateljima kako bi nas ona povezala u zajednicu lijepe riječi koja će svakoga potaknuti na maštanje.”

U zborniku je zastupljeno 6 učenika od ukupno 28  koji pohađaju nastavu hrvatskog jezika u Tetovu. Kratkim osvrtom na objavljene  pjesme  nastavila je mentorica riječima:

“Teme pjesama  u zborniku su različite no svaka pjesma nosi osobni  biljeg. Pjesme su fino tkanje nenametljivog postojanja u kojemu pulsira osobitost ljudske jedinke, dragocjenost osjećanja, čežnje, tuge, veselja … Mladi pjesnici grade svoj prepznatljivi svijet senzibilitetom uvodeći čitatelje u vlastite svjetove. Jednostavnim pjevanjem, lakim stihom, slikovitim metaforama pronalaze cestu koja vodi do ljudskih duša.”

Toplo i zanimljivo druženje nastavljeno je predstavljanjem i čitanjem mladih autora.

Darija Romac  predstavila se pjesmom Proljeće . U hladno i kišno jutro prenijela nas je svojim stihovima u ljepote proljeća gdje sunce sija, ptice pjevaju…

Jovan Damjanovski upućuje svojom pjesmom pozdrave vršnjacima iz Hrvatske, jednim jakim stihom. Sa  Šare Vam pozdrav šaljem…

Ahil Trendafilovski učenik srednje škole bio je prije 5 godina sudionik Susreta u Rešetarima. Govorio je o druženju s učenicima škole “Ante Starčević” gdje je  stekao drage prijatelje s kojima se i danas dopisuje. Divna sjećanja na to prekrasno mjesto i drage susrete s domaćinima. Na kraju je pročitao svoju pjesmu naslovljenu Ruža.

U pjesmi  opisuje ljepotu cvijeta ruže jednim metaforičnim stihom

Ljubav joj je drugo ime
Dok crvena boja prezime.

 Leon Uzunov pročitao  je pjesmu  Ljetni praznici u kojoj se veseli  raspustu, radostima ljeta i druženja, započevši stihom:

Kad lipanj mjesec dođe, tad škola prođe…

Marija Uzunov  je čitala svoju zanimljivu  pjesmu  Proljeće gdje  čitatelje vodi  predivnim  slikovitim, trepetnim, lirskim doživljajima proljeća. Na kraju pjesme otkriva  što joj  je ptica šapnula.

Irina Zdravkovska  je zastupljena pjesmom Stranac u mome srcu u kojoj dominiraju metafore. Ti metaforični stihovi su izliv duše, neki tužni osjećaj provejava. Ipak nam nehotice otkriva kako je stranac u njezinom srcu tuga.

Nažalost nismo dobili odgovor zašto tuga.

Na kraju predstavljanja mentorica Toth Naumova je napomenula kako su u zbirci pjesama „Šalji dalje“ iz Sjeverne Makedonije zastupljeni i  učenici škole „Goce Delčev“ iz zbratimljene općine Ilinden u Skopju  s općinom Rešetari. Na osnovu Sporazuma o bratimljenju dviju općina potpisan je projek Most prijateljstva između škola „Goce Delčev „ iz Ilinena i „Ante Sarčević“ iz Rešetara. Odrađena je  samo prva faza projekta, dok je druga odgođena zbog pandemije.

Profesorica Ivana Velinovska Boceska iz škole „Goce Delčev“ napravila je odabir  pjesama među kojima su objavljene pjesme učenika Jakova Boceskog, Darije Jakimovske, Kristijana Kačev i Nikoline Sazdove.

Mentorica je pozvala učenike iz Tetova da pošalju svoje pjesme na raspisani natječaj za XXV. Rešetaračke susrete.

Na kraju manifestacije, predsjednik Romac  upoznao je nazočne s  hrvatskom nastavom koja će se nastaviti u Tetovu, te je izvršen upis članova za tekuću školsku godinu.

0 0 votes
Article Rating

Related Post

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments