Osijek 12. 12. 12. u 12 sati. Nismo praznovjerni i ne vjerujemo u magiju brojeva, ali zanimljivo jest.
piše: Emil Cipar
Svako zlo za neko dobro …kažu! U neku ruku to je moto „Hrvatskog glasa Berlin“. Naučili smo karate tehniku, koristiti snagu protivnika, pretvarati negativnu energiju u pozitivnu.
Možda sam malo nejasan, ali jedan od prvih tekstova na HGB bio je tekst o narodnoj priči „Svako zlo za neko dobro“. Dobro …možete reći: Pa kako to izgleda u praksi?
E dobro! Evo ovako:
U subotu 8. prosinca, napadao snijeg u Osijeku. Dobro …očistile vrijedne gradske službe snijeg sa ulica, marljivi građani očistili pločnike. To je super, ali sav taj snijeg stavili na parkirališta.
Ja moram svaki dan voziti od Solarskog trga u Gornjem gradu do Kliničke bolnice u Donjem gradu. Ima tu par kilometara vožnje, u svakom slučaju …za hodanje predaleko.
Auto je parkiran ispred kuće i zatrpan snijegom. Da se parkirno mjesto očistiti …nije to problem, ali ako ga očistim i odem autom na terapiju, treba se i vratiti. Vjerojatnost da će mjesto biti slobodno je ravna onoj o dobitku glavnog zgoditka na lotu.
Dakle …to bi bilo zlo. Na terapiju moram, ali kako?
Mogao bih taksijem. Gradska vožnja u Osijeku je jeftina …nije problem, ali kuda s Čukom? On je navikao čekati me u autu dok sam ja u klinici. U stanu neće ostati sam. Eto …zlo počelo polako rasti, situacija bezizlazna…
Nazivam par poznanika. Oni mi možda mogu pomoći, ali ne znaju odmah kako …javit će se kad doznaju.
Netko mi zvoni na vratima. Otvorim i vidim poštara i susjeda Ivana koji stanuje u stanu u dvorištu.
Poštar mi je donio pismo, veliki omot, a Ivan mu je pokazao gdje stanujem. O osječkim poštarima već sam pisao, a o Ivanu ću sada.
Pozovem ga u stan i iznesem mu problem.
-Ma nema problema, pa ostat ću ja sa psom. Samo zašto bi išao taksijem, kad ti je tramvaj ispred nosa i vozi ravno do klinike.
U pravu je Ivan! Ali ja se nisam 40 godina vozio tramvajem, a u međuvremenu se štošta izmijenilo.
I dobro …kartu sam uspio kupiti, našao mjesto za sjesti, u tramvaju toplo, ugodna glazba.
I mogu razgledati predivne secesijske fasade, što iz auta nisam mogao. Mogu snimati fotoaparatom i ne moram paziti na promet. Milina.
Prva postaja je glavni trg u Osijeku …Trg Ante Starčevića u Gornjem gradu.
Gornji grad je urbano središte Osijeka. Ondje je glavni gradski trg trokutnog oblika …Trg Ante Starčevića. Gornji je grad izgrađen najvećim dijelom krajem 19. i početkom 20. stoljeća, pa ga karakterizira arhitektura historicizma. Najistaknutija građevina je župna crkva sv. Petra i Pavla, građena 1894. do 1899. u neogotičkom stilu, prema projektu njemačkog arhitekta Franza Langenberga, a na poticaj biskupa Josipa Jurja Strossmayera.
U blizini je neoklasicistička Palača županije (1834.-1846., arhitekt N. Hild), te Hrvatsko narodno kazalište s elementima pseudomaurske arhitekture. Od baroknih građevina može se istaknuti kapucinski samostan (1706.-10.) s crkvom sv. Jakova (1723.-27.), te manja crkva sv. Roka, kojoj je naknadno početkom 19. stoljeća dodan pročelni zvonik.
Kapucinskom do Europske avenije.
Osječki se Gornji grad ponosi vrhunskom arhitekturom secesije. U tom je pogledu značajna Europska avenija, reprezentativni bulevar nanizan raskošnim secesijskim zdanjima podignutima za osječke industrijalce i ugledne građane početkom 20. stoljeća. Od zgrada u blizini, najoriginalnije secesijsko ostvarenje je Kino Urania, djelo arhitekata Viktora Axmanna iz 1912. godine, te zgrada pošte iz iste godine.
Bogata povijest Osijeka, vidljiva iz tramvaja. Tako stižemo do Tvrđe
Gotovo u idealnom središtu grada smještena je Tvrđa. Kasnosrednjovjekovni Osijek izgrađen je na njenom širem području. U povijesnim vrelima Osijek se prvi put spominje u ispravi hrvatsko-ugarskog kralja Emerika 1196. godine, i to u mađarskom izgovoru Ezek.
Znajući dobro stratešku i prometnu važnost Osijeka, zauzeli su Turci Osmanlije Osijek 1526. godine i gradom upravljali 161 godinu. (Tvrđa je oslobođena od Osmanlija u petak 26. rujna 1687. godine, pa danas na taj spomen petkom zvone osječke crkve u 11.00 sati.)
Tvrđavu su, po uzoru na nizinske nizozemske utvrde, austrijske vlasti planski gradile od 1. kolovoza 1712. do 1722. kada je, uglavnom, dovršena, iako su gradnje manjega opsega nastavljane do 60-ih godina 18. stoljeća.
Nakon tvrđe, prelazimo cestu koja vodi u Baranju preko mosta Franje Tuđmana. Imalo bi se puno toga još pisati, ali moram ostati u okviru od tisuću riječi, jer je šefica nepopustljiva.
Tramvaj stane gotovo pred vratima klinike. Terapija traje desetak minuta, pa žurim nazad. Zanima me kako su Ivan i Čuko proveli vrijeme druženja.
Kod njih bilo sve u redu. Ivan čitao, Čuko spavao kako to već priliči, a ja obogaćen za jedan ugodan doživljaj u Osijeku.
I sadržaj pisma koje mi je poštar donio, a koje u žurbi nisam stigao ni otvoriti …jako me obradovao. Naš suradnik Alfred Matijašević iz Strušca poslao mi je kalendar Župe sv. Ane iz Osekova. Predivne fotografije u njemu. Čije? E to ne morate pitati …pa Alfredove naravno!
Izgledalo zlo na početku dana, ali po pravilu iz naše priče „Nečemu je dobro“ pretvorilo se u više nego dobro.
Želiš li i ti doznati pouku priče pročitaj ju …ovdje!