piše: Marija Kukić
Većina odraslih zna da se uvečer uoči Sveta tri Kralja u svim katoličkim crkvama blagoslivlja voda. Vjernici dolaze s bocama; malim, većim, velikim i onim najvećim kao da nose vodu za pola sela. Odnose je svojim kućama. Netko će je koristiti u čestim prigodama, netko malo rjeđe, neki ponekada, a neki gotovo nikada. Ali, eto neka se nađe! Mnogi će je „uredno pospremiti“ do blagoslova obitelji, koji obično počinje odmah iza Božića.
I ja sam svoju bocu s blagoslovljenom vodom uredno pretočila u „Janinu“ plastičnu bocu, dobro začepila, napisala na naljepnici – sveta voda, i spremila. Neka se zna kakva dragocjena tekućina se nalazi u njoj!
Ovih dana dolazio je novi mladi svećenik, naš kapelan u moju ulicu. Soba uredno pospremljena, prašina usisana i obrisana, pločice u kuhinji, predsoblju i kupaonici blistaju kao rijetko kada. Na stolu čisti bijeli, izglačani stolnjak, pšenica, križ, svijeća (koju sam zaboravila upaliti pa je to učinio kapelan), lova tj. novac za svećenika i ministranta i naravno – blagoslovljena voda u čaši s grančicom šimšira, kojom će svećenik poškropiti kuću.
Sve je prošlo u najboljem redu. Kapelan je napustio moj dom i prešao u susjedstvo. O, kakvo olakšanje! Ne moram više virkati iza zavjese i pratiti dolazi li ili ne.
Poslije njegova odlaska dolazi susjeda izraziti mi sućut nakon nenadane smrti moje starije sestre. Sjedimo, pričamo o svemu i svačemu. Pomalo se dotičemo i drugih ljudi, da ne kažem da malčice ogovaramo.
I dok smo nas dvije bile okupirane pričanjem, u sobu dolazi susjed meni izraziti sućut, a komšinici čestitati Novu godinu. Bio je malo „pod gasom“ i prilično dosadan. Bile smo ljute što nas je omeo u našem „umovanju“ i jedva smo čekale da se udalji. A on, ni makac! Naporan kao rudaru kopanje ugljena u rudniku.
Kada je konačno otišao, susjeda progovori:
„Jesi li primijetila? Izgleda kao da je „malo uhvatio“! Osjetila sam miris rakije.“
Istinabog, ja nisam ništa osjetila. Možda susjeda ima izoštreniji njuh? Valjda je u pravu.
Konačno sam ostala sama. Idem sve vratiti na svoje mjesto. Što učiniti s blagoslovljenom vodom? Grjehota je samo tako je baciti. Odlučila sam da ću njome poškropiti čitavu kuću. Dok sam obavljala ovaj tako „značajan“ posao, osjetila sam i sama prepoznatljivi miris rakije. Gurnem nos do čaše. Osjetih! Nasmiješih se sebi u bradu. O, Bože! Pa ja sam umjesto vode u čašu stavila rakiju. Otuda i miris rakije kojega je susjeda osjetila.
Kako se to moglo dogoditi?
Vjerojatno sam nekada prelijevala vodu iz veće u manju bočicu, a nisam promijenila natpis ni naljepnicu.
I tako je ove godine moja kuća blagoslovljena rakijom, a ne vodom. A susjed je ni kriv ni dužan proglašen krivcem.
Mora da će mi ova godina biti bogata rakijom jer kuća je posvećena i blagoslovljena vodom s mirisom i okusom rakije.
Ma Bogu hvala neka je kuća blagoslovljena pa
makar i rakijom, jer i u njoj ima vode, doduše
destilirane.
I na otocima je običaj blagoslivljati kuće, ali sa
grančicom masline.
Nadsve “sveta”… 😀
Rakija je oduvijek bila odličan lijek za sve, pa će tako i sačuvati kuću i sve koji prebivaju u njoj od bolesti i zala.Odličan tekst!